NOVI SAVEZ NA BLISKOM ISTOKU: Zapadni pritisci gurnuli Liban U NARUČJE RUSIJE, Amerikanci BESNI
SAD i Velika Britanija su zabrinute zbog ruske vojne pomoći Libanu i činjenice da je Bejrut konačno prihvatio ponudu Moskve, izjavio je libanski stručnjak Fuad Kašiš za rusku agenciju Sputnik.
Fuad Kašiš, stručnjak za Bliski istok, rekao je kako Bejrut nije odmah prihvatio rusku ponudu za isporuke municije za jurišne puške kalašnjikov ruske proizvodnje, jer je vlada u Libanu bila pod stalnim spoljnim pritiscima. Konkretno, Vašington je u ovom slučaju pokazao najveću zabrinutost.
VELIKA OPERACIJA: Sirijska vojska zarobila AMERIČKO ORUŽJE i SPECIJALNU OPREMU "Belih šlemova"
Zapadni i izraelski mediji su rusko-libansku saradnju u sektoru obrane pokušali podići na najviši nivo, pišući kako je libanski predsednik Mišel Aun od Moskve tajnim kanalima tražio da uz sirijski Rusija štiti i libanski vazdušni prostor, što se pokazalo netačnim. Međutim, Rusija pokušava popuniti prazninu od kada je Liban ostao bez finansijske i vojne pomoći Saudijske Arabije, koju je dobijao u vreme bivšeg saziva parlamenta i vladavine premijera Saada Haririja.
Nakon što je Hariri poražen na izborima, a većinu u parlamentu dobili Slobodni patriotski front predsednika Auna, Hezbolah, šiitski Amala i nekoliko manjih sunitskih i šiitskih stranaka, Liban mora pronaći način da zaštiti svoje nacionalne interese i očuva efektivnu vojsku, pre svega za borbu protiv terorizma, ali i zbog pretnji agresijom od strane izraelskog režima.
Iako Hariri još uvijek vrši dužnost premijera, politička slika u zemlji se promenila. Ruska ponuda, koju je prema libanskom stručnjaku Bejrut prihvatio, sigurno neće biti dobro primljena u Izraelu, kao što je slučaj i sa Sjedinjenim Državama i Ujedinjenim Kraljevstvom.
- SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, pa čak i zemlje Persijskog zaliva, zabrinute su zbog mogućih isporuka ruskog oružja Libanu. Oni to vide kao pretnju njihovim interesima - rekao je libanski stručnjak u intervjuu za rusku agenciju Sputnik.
Fuad Kašiš je naglasio "kako je većina oružja i municije u Libanu američke ili francuske proizvodnje, a zemlji treba municija za kalašnjikove, jer su ovi rasprostranjeni i među stanovništvom i u vojsci".
- Osim toga, municiju nije naručila vojska Libana, nego Ministarstvo unutarnjih poslova - dodao je libanski stručnjak.
PAO KOMANDANT ISLAMSKE DRŽAVE: Kurdi zarobili Al-Bagdadijevu DESNU RUKU (FOTO)
Prošle nedelje libanski list Al-Akbar izvestio je da je Bejrut odbio ponudu od nekoliko miliona komada ruske municije, jer kalibar nije zadovoljavao lokalne standarde, koji su usmereni na NATO oružje.
SAD je najveći dobavljač oružja za Liban, uključujući raznu vojnu opremu. Vašington se žali "kako je bliskoistočnu zemlju od 2006. godine pomogao s više od 1,5 milijardi dolara vojne pomoći".
Prema zakonu usvojenom 2017. godine, Vašington može nametnuti sankcije protiv zemalja koje imaju "značajne vojne transakcije s Rusijom".
Putin ZAGRMEO: Hemijski napad terorista u Alepu ne sme ostati nekažnjen
Uprkos svemu, libanski premijer Saad Hariri je 2017. rekao kako će zatražiti rusku vojnu podršku zato što se zemlja suočava s pretnjom terorista takozvane "Islamske države".