НОВИ САВЕЗ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Западни притисци гурнули Либан У НАРУЧЈЕ РУСИЈЕ, Американци БЕСНИ
САД и Велика Британија су забринуте због руске војне помоћи Либану и чињенице да је Бејрут коначно прихватио понуду Москве, изјавио је либански стручњак Фуад Кашиш за руску агенцију Спутник.
Фуад Кашиш, стручњак за Блиски исток, рекао је како Бејрут није одмах прихватио руску понуду за испоруке муниције за јуришне пушке калашњиков руске производње, јер је влада у Либану била под сталним спољним притисцима. Конкретно, Вашингтон је у овом случају показао највећу забринутост.
ВЕЛИКА ОПЕРАЦИЈА: Сиријска војска заробила АМЕРИЧКО ОРУЖЈЕ и СПЕЦИЈАЛНУ ОПРЕМУ "Белих шлемова"
Западни и израелски медији су руско-либанску сарадњу у сектору обране покушали подићи на највиши ниво, пишући како је либански председник Мишел Аун од Москве тајним каналима тражио да уз сиријски Русија штити и либански ваздушни простор, што се показало нетачним. Међутим, Русија покушава попунити празнину од када је Либан остао без финансијске и војне помоћи Саудијске Арабије, коју је добијао у време бившег сазива парламента и владавине премијера Саада Харирија.
Након што је Харири поражен на изборима, а већину у парламенту добили Слободни патриотски фронт председника Ауна, Хезболах, шиитски Амала и неколико мањих сунитских и шиитских странака, Либан мора пронаћи начин да заштити своје националне интересе и очува ефективну војску, пре свега за борбу против тероризма, али и због претњи агресијом од стране израелског режима.
Иако Харири још увијек врши дужност премијера, политичка слика у земљи се променила. Руска понуда, коју је према либанском стручњаку Бејрут прихватио, сигурно неће бити добро примљена у Израелу, као што је случај и са Сједињеним Државама и Уједињеним Краљевством.
- САД и Уједињено Краљевство, па чак и земље Персијског залива, забринуте су због могућих испорука руског оружја Либану. Они то виде као претњу њиховим интересима - рекао је либански стручњак у интервјуу за руску агенцију Спутник.
Фуад Кашиш је нагласио "како је већина оружја и муниције у Либану америчке или француске производње, а земљи треба муниција за калашњикове, јер су ови распрострањени и међу становништвом и у војсци".
- Осим тога, муницију није наручила војска Либана, него Министарство унутарњих послова - додао је либански стручњак.
ПАО КОМАНДАНТ ИСЛАМСКЕ ДРЖАВЕ: Курди заробили Ал-Багдадијеву ДЕСНУ РУКУ (ФОТО)
Прошле недеље либански лист Ал-Акбар известио је да је Бејрут одбио понуду од неколико милиона комада руске муниције, јер калибар није задовољавао локалне стандарде, који су усмерени на НАТО оружје.
САД је највећи добављач оружја за Либан, укључујући разну војну опрему. Вашингтон се жали "како је блискоисточну земљу од 2006. године помогао с више од 1,5 милијарди долара војне помоћи".
Према закону усвојеном 2017. године, Вашингтон може наметнути санкције против земаља које имају "значајне војне трансакције с Русијом".
Путин ЗАГРМЕО: Хемијски напад терориста у Алепу не сме остати некажњен
Упркос свему, либански премијер Саад Харири је 2017. рекао како ће затражити руску војну подршку зато што се земља суочава с претњом терориста такозване "Исламске државе".