Potresna priča iz Asadovog zloglasnog zatvora: "Nastavili su da ga tuku čak iako je mrtav" - Ispovest majke koja je izgubila dete (13) nakon stravičnog mučenja i sakaćenja od strane režima
Ako je želja za svrgavanjem Bašara al-Asada rođena bilo gde, onda je rođena u Deri, malom gradu u Siriji blizu granice sa Jordanom. Tu je, 21. maja 2011. godine mučen i osakaćen dečak (13), a nakon što je uhapšen na antivladinim protestima.
Ukoliko neko u Deri treba da slavi pad režima Bašara al-Asada, onda je to porodice malog Hamze. Međutim, kada su novinari BBC-a ušli u njegovu kuću, niko nije slavio.
Članovi Hamzine porodice su upravo dobili fotografije dokumenata pronađenih u Asadovoj "klanici", zloglasnom zatvoru Sejdnaja, koji potvrđu da je Hamzin stariji brat Omar, kojeg je policija uhapsila 2019. godine, umro u zatvoru.
Dečakova majka Samira, potresena od tuge, u suzama priča kako je čekala da njen Omar izađe iz zatvora. Nadala se, ali uzalud...
- Mislila sam doći će kući možda danas, možda sutra... A onda su mi danas stigle vesti - priča Samira, sva u crnini, koja žali za suprugom koji je umro pre tri meseca.
Sva slomljena od tuge nada se da će bivši predsednik Sirije Bašar al-Asad proživeti ono što je ona proživela za ovih nepunih 15 godina.
- Nadam se da će platiti cenu. Da će se Bog osvetiti i njemu i njegovoj deci - priča Samira.
Njen sestrić, Hosam al-Katib, rekao je da su dokumenti objavljeni na društvenim mrežama, te da su ih objavili ljudi koji češljaju svaki ćošak zatvora, kako bi pronašli informacije o svojim rođacima. Oni su pronašli Omarov dosije i postavili ga na društvene mreže, znajući da je u pitanju brat malog Hamze.
Pad Bašara al Asada skinuo je okove decenija represije u Siriji, a veći deo Dere je u nedelju bio na ulici, vrtoglav od slobode, dok su pobunjenici zauzeli prestonicu Damask, a Asad je pobegao.
Snimci mobilnih telefona prikazuju gomile muškaraca kako trče oko centralnog trga Dera u haotičnom izlivu radosti - viču i pucaju iz oružja u vazduh. Ovo područje je bilo ključno opoziciono središte tokom Asadovog režima - teške bitke su urezane u škole i kuće ovde, u svakom selu vide se tragovi tenkova i kiše metaka.
Opozicija u ovom južnom delu Sirije je drugačija od alijanse koju predvodi islamistička militantna grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS), koja je napala sa severa i zauzela prestonicu prošle nedelje. Ali obe su se u nedelju okupile u glavnom gradu. Vojska slobodne Sirije (FSA) počela je da se bori ovde 2011. godine, kada su oštre akcije vlade nakon Hamzine smrti ubedile neke službene oficire u Asadovoj vojsci da prebegnu i formiraju pobunjeničke snage.
Jedan od njih bio je Ahmed al-Avda, pesnik koji je studirao englesku književnost pre nego što je postao vojnik, a sada je vođa pobunjenika, vođa militanata u provinciji Dera.
- Ne možete da zamislite koliko smo srećni. Plačemo već danima. Ne možete ni da zamislite kako se osećamo. Svako je u Siriji izgubio porodicu, svako je patio - rekao je on za BBC, kada su ga novinari pronašli nedaleko od grada Busra.
Ahmed al-Avda je bio među prvima koji su ušli u Damask u nedelju, zajedno sa HTS-om. Prva stvar koju je uradio, kaže, jeste da je otišao u zgrade ambasada i zgrade državnih institucija, da zaštiti narod koji je unutra.
- Odveli smo mnoge civile iz državnog sektora u hotel Four Seasons i postavili jake snage oko hotela da bismo ih zaštitili. Znali smo da je trenutak težak, pa sam učinio sve što sam mogao da zaštitim sve tamo, čak i te koji rade za vladu. Neću da ih kažnjavam, pa oni su Sirijci - kaže on.
Ipak, Ahmed al-Avda kaže da Asadu neće tako lako oprostiti. Kaže da će učiniti sve da ga izvede pred lice pravde, pred sud.
- Da dobije kaznu koju zaslužaju, jer mi nećemo zaboraviti šta je uradio narodu Sirije, nećemo zaboraviti kako je upropastio zemlju, uništio je - kaže vođa pobunjenika.
Asadov odlazak pružio je krhko jedinstvo Siriji i njenim različitim opozicionim snagama. Ali oni više nemaju zajedničkog neprijatelja, a sa spoljnim silama koje su još uvek fokusirane ovde, njihove razlike bi mogle da budu pod pritiskom. Postoji zabrinutost da bi Sirija mogla da sledi put Iraka i Libije i da se rascepi u haosu.
- Videli smo šta se desilo u Iraku i to odbijamo - rekao je Avda.
Asadove snage nisu bile jedine protiv kojih se ovde borio poslednjih nekoliko godina. Ćelije grupe Islamska država (IS) - još uvek rasute po istoku zemlje - takođe su predstavljale pretnju. Avda kaže da se borio protiv njih, da je ubio visokog lidera ISIS-a Abu Ibrahima al-Kurajšija pre dve godine.
Sada, Asadove moćni saveznici, Iran i Rusija, više nemaju ulogu kočnice kada je u pitanju Islamska država, pa mnogi strahuju da će ponovo ojačati. Avda je uveren da se to neće dogoditi.
- Ne. Izbacio sam ih. Nismo izgurali Asada samo da bismo živeli pod Islamskom državom - kaže Avda koji se sada zalaže za slobodne izbore i veruje da narod Sirije više nikada neće izabrati nekoga ko će postati diktator.
Na groblju u Deri, Hamzina ploča je polomljena u paramparčad. Uništila ju je tenkovska granta, ispaljena tokom borbi vladinih i pobunjeničkih snaga, kažu članovi porodice.
- Nastavili su da ga tuku čak iako je mrtav - rekao je jedan ožalošćeni rođak.
Komšije su u tišini gledali kako zastavu sirijske opozicije postavljaju oko njegovog groba. Iza njegovog spomenika grobovi pričaju priču o 13 godina borbe... vazdušnih udara, borbi, o tome kako je cela porodica pobijena u svom domu.
Rat sa Asadom je završen, ali mir u Siriji još nije dobijen.