Потресна прича из Асадовог злогласног затвора: "Наставили су да га туку чак иако је мртав" - Исповест мајке која је изгубила дете (13) након стравичног мучења и сакаћења од стране режима
Ако је жеља за свргавањем Башара ал-Асада рођена било где, онда је рођена у Дери, малом граду у Сирији близу границе са Јорданом. Ту је, 21. маја 2011. године мучен и осакаћен дечак (13), а након што је ухапшен на антивладиним протестима.
Уколико неко у Дери треба да слави пад режима Башара ал-Асада, онда је то породице малог Хамзе. Међутим, када су новинари BBC-a ушли у његову кућу, нико није славио.
Чланови Хамзине породице су управо добили фотографије докумената пронађених у Асадовој "кланици", злогласном затвору Сејднаја, који потврђу да је Хамзин старији брат Омар, којег је полиција ухапсила 2019. године, умро у затвору.
Дечакова мајка Самира, потресена од туге, у сузама прича како је чекала да њен Омар изађе из затвора. Надала се, али узалуд...
- Мислила сам доћи ће кући можда данас, можда сутра... А онда су ми данас стигле вести - прича Самира, сва у црнини, која жали за супругом који је умро пре три месеца.
Сва сломљена од туге нада се да ће бивши председник Сирије Башар ал-Асад проживети оно што је она проживела за ових непуних 15 година.
- Надам се да ће платити цену. Да ће се Бог осветити и њему и његовој деци - прича Самира.
Њен сестрић, Хосам ал-Катиб, рекао је да су документи објављени на друштвеним мрежама, те да су их објавили људи који чешљају сваки ћошак затвора, како би пронашли информације о својим рођацима. Они су пронашли Омаров досије и поставили га на друштвене мреже, знајући да је у питању брат малог Хамзе.
Пад Башара ал Асада скинуо је окове деценија репресије у Сирији, а већи део Дере је у недељу био на улици, вртоглав од слободе, док су побуњеници заузели престоницу Дамаск, а Асад је побегао.
Снимци мобилних телефона приказују гомиле мушкараца како трче око централног трга Дера у хаотичном изливу радости - вичу и пуцају из оружја у ваздух. Ово подручје је било кључно опозиционо средиште током Асадовог режима - тешке битке су урезане у школе и куће овде, у сваком селу виде се трагови тенкова и кише метака.
Опозиција у овом јужном делу Сирије је другачија од алијансе коју предводи исламистичка милитантна група Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС), која је напала са севера и заузела престоницу прошле недеље. Али обе су се у недељу окупиле у главном граду. Војска слободне Сирије (ФСА) почела је да се бори овде 2011. године, када су оштре акције владе након Хамзине смрти убедиле неке службене официре у Асадовој војсци да пребегну и формирају побуњеничке снаге.
Један од њих био је Ахмед ал-Авда, песник који је студирао енглеску књижевност пре него што је постао војник, а сада је вођа побуњеника, вођа милитаната у провинцији Дера.
- Не можете да замислите колико смо срећни. Плачемо већ данима. Не можете ни да замислите како се осећамо. Свако је у Сирији изгубио породицу, свако је патио - рекао је он за BBC, када су га новинари пронашли недалеко од града Бусра.
Ахмед ал-Авда је био међу првима који су ушли у Дамаск у недељу, заједно са ХТС-ом. Прва ствар коју је урадио, каже, јесте да је отишао у зграде амбасада и зграде државних институција, да заштити народ који је унутра.
- Одвели смо многе цивиле из државног сектора у хотел Фоур Сеасонс и поставили јаке снаге око хотела да бисмо их заштитили. Знали смо да је тренутак тежак, па сам учинио све што сам могао да заштитим све тамо, чак и те који раде за владу. Нећу да их кажњавам, па они су Сиријци - каже он.
Ипак, Ахмед ал-Авда каже да Асаду неће тако лако опростити. Каже да ће учинити све да га изведе пред лице правде, пред суд.
- Да добије казну коју заслужају, јер ми нећемо заборавити шта је урадио народу Сирије, нећемо заборавити како је упропастио земљу, уништио је - каже вођа побуњеника.
Асадов одлазак пружио је крхко јединство Сирији и њеним различитим опозиционим снагама. Али они више немају заједничког непријатеља, а са спољним силама које су још увек фокусиране овде, њихове разлике би могле да буду под притиском. Постоји забринутост да би Сирија могла да следи пут Ирака и Либије и да се расцепи у хаосу.
- Видели смо шта се десило у Ираку и то одбијамо - рекао је Авда.
Асадове снаге нису биле једине против којих се овде борио последњих неколико година. Ћелије групе Исламска држава (ИС) - још увек расуте по истоку земље - такође су представљале претњу. Авда каже да се борио против њих, да је убио високог лидера ИСИС-а Абу Ибрахима ал-Курајшија пре две године.
Сада, Асадове моћни савезници, Иран и Русија, више немају улогу кочнице када је у питању Исламска држава, па многи страхују да ће поново ојачати. Авда је уверен да се то неће догодити.
- Не. Избацио сам их. Нисмо изгурали Асада само да бисмо живели под Исламском државом - каже Авда који се сада залаже за слободне изборе и верује да народ Сирије више никада неће изабрати некога ко ће постати диктатор.
На гробљу у Дери, Хамзина плоча је поломљена у парампарчад. Уништила ју је тенковска гранта, испаљена током борби владиних и побуњеничких снага, кажу чланови породице.
- Наставили су да га туку чак иако је мртав - рекао је један ожалошћени рођак.
Комшије су у тишини гледали како заставу сиријске опозиције постављају око његовог гроба. Иза његовог споменика гробови причају причу о 13 година борбе... ваздушних удара, борби, о томе како је цела породица побијена у свом дому.
Рат са Асадом је завршен, али мир у Сирији још није добијен.