HUMANITARNA KATASTROFA U JEMENU: Procene stručnjaka zastrašujuće, u opasnosti četristo hiljada mališana
U 2020. godini humanitarni programi u zemlji dobili samo 1,9 milijardi dolara od potrebnih 3,4 milijarde
Očekuje se da će više od dva miliona jemenske dece mlađe od 5 godina biti akutno neuhranjeno u 2021. godini, saopštile su danas četiri agencije Ujedinjenih nacija pozivajući zainteresovane strane da okončaju dugogodišnji sukob koji je najsiromašniju zemlju arapskog sveta doveo na ivicu gladi.
RUSI SRAVNILI SA ZEMLJOM MILITANTE: Razorna paljba im je potpuno uništila pozicije u Idlibu (VIDEO)
RUSKA BAZA HMEJMIM DOBIJA IRANSKE RAKETE: Izrael upao u rupu koju je sam iskopao, Teheran ima zicer
ODJEKNULA SNAŽNA EKSPLOZIJA U OBLASTI KUNEITRE: Zatresao se čitav jug Sirije, panika među stanovništvom
Izveštaj UN upozorava da je gotovo svako šesto od te dece - 400.000 od 2,3 miliona - u opasnosti od smrti zbog teške akutne neuhranjenosti ove godine, što je značajno povećanje u odnosu na prošlogodišnje procene. U izveštaju se takođe navodi da nedostatak sredstava ometa humanitarne programe u Jemenu, jer države donatori nisu uspele da ispune svoje obaveze, prenosi AP.
- Kriza u Jemenu je toksična mešavina sukoba, ekonomskog kolapsa i ozbiljnog nedostatka sredstava - rekao je Dejvid Bizli, izvršni direktor Svetskog programa za hranu, koji je izveštaj izdao zajedno sa Organizacijom za hranu i poljoprivredu, UNICEF-om i Svetskom zdravstvenom organizacijom.
U 2020. godini humanitarni programi u Jemenu dobili su samo 1,9 milijardi dolara od potrebnih 3,4 milijarde dolara, navodi se u izveštaju.
UNICEF procenjuje da je gotovo svim jemenskim 12 miliona dece potrebna neka vrsta pomoći. To može uključivati pomoć u hrani, zdravstvene usluge, čistu vodu, školovanje i novčane potpore za pomoć najsiromašnijim porodicama.
- Ali postoji rešenje za glad, a to je hrana i kraj nasilju - rekao je Bizli.
- Neishranjena deca su ranjivija na bolesti... To je začaran i često smrtonosan ciklus, ali relativno jeftinim i jednostavnim intervencijama može se spasiti mnogo života - rekao je generalni direktor SZO Tedros Adanom Gebrejezus.
Jemenci su pretrpeli šest godina krvoprolića, razaranja i humanitarne katastrofe, podseća AP.
Više vesti o Siriji, Libiji, Jemenu i Iraku, pročitajte OVDE.