ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА У ЈЕМЕНУ: Процене стручњака застрашујуће, у опасности четристо хиљада малишана
У 2020. години хуманитарни програми у земљи добили само 1,9 милијарди долара од потребних 3,4 милијарде
Очекује се да ће више од два милиона јеменске деце млађе од 5 година бити акутно неухрањено у 2021. години, саопштиле су данас четири агенције Уједињених нација позивајући заинтересоване стране да окончају дугогодишњи сукоб који је најсиромашнију земљу арапског света довео на ивицу глади.
РУСИ СРАВНИЛИ СА ЗЕМЉОМ МИЛИТАНТЕ: Разорна паљба им је потпуно уништила позиције у Идлибу (ВИДЕО)
РУСКА БАЗА ХМЕЈМИМ ДОБИЈА ИРАНСКЕ РАКЕТЕ: Израел упао у рупу коју је сам ископао, Техеран има зицер
ОДЈЕКНУЛА СНАЖНА ЕКСПЛОЗИЈА У ОБЛАСТИ КУНЕИТРЕ: Затресао се читав југ Сирије, паника међу становништвом
Извештај УН упозорава да је готово свако шесто од те деце - 400.000 од 2,3 милиона - у опасности од смрти због тешке акутне неухрањености ове године, што је значајно повећање у односу на прошлогодишње процене. У извештају се такође наводи да недостатак средстава омета хуманитарне програме у Јемену, јер државе донатори нису успеле да испуне своје обавезе, преноси АП.
- Криза у Јемену је токсична мешавина сукоба, економског колапса и озбиљног недостатка средстава - рекао је Дејвид Бизли, извршни директор Светског програма за храну, који је извештај издао заједно са Организацијом за храну и пољопривреду, УНИЦЕФ-ом и Светском здравственом организацијом.
У 2020. години хуманитарни програми у Јемену добили су само 1,9 милијарди долара од потребних 3,4 милијарде долара, наводи се у извештају.
УНИЦЕФ процењује да је готово свим јеменским 12 милиона деце потребна нека врста помоћи. То може укључивати помоћ у храни, здравствене услуге, чисту воду, школовање и новчане потпоре за помоћ најсиромашнијим породицама.
- Али постоји решење за глад, а то је храна и крај насиљу - рекао је Бизли.
- Неисхрањена деца су рањивија на болести... То је зачаран и често смртоносан циклус, али релативно јефтиним и једноставним интервенцијама може се спасити много живота - рекао је генерални директор СЗО Тедрос Аданом Гебрејезус.
Јеменци су претрпели шест година крвопролића, разарања и хуманитарне катастрофе, подсећа АП.
Више вести о Сирији, Либији, Јемену и Ираку, прочитајте ОВДЕ.