RUSKI EKSPERT SVE OTKRIO! Evo šta je KLJUČ ZA POBEDU - SVE JE JASNO! Eufratom će POTEĆI KRV (MAPA)
U vreme relativnog smirivanja situacije u Siriji, američka koalicija gotovo svakodnevno bombarduje sirijsku provinciju Deir ez Zor, a rezultat je desetine poginulih i ranjenih civila. Amerikanci kažu da se bore protiv terorista, ali pravi razlog za dizanje američke avijacije, prema oceni eksperta, jeste nafta.
Sirijska provincija Deir ez Zor se nalazi na istoku zemlje, na granici sa Irakom. Upravo ovde je i počeo rat pre osam godina, mnogo pre formiranja terorističke organizacije Islamske države. Iako se zapadna Sirija smatra značajnijom teritorijom zbog koncentracije velikih gradova, infrastrukturnih i industrijskih objekata, na istoku zemlje se nalazi trećina svih sirijskih zaliha nafte i gasa.
- Deir ez Zor ima veliki značaj i kontrolišu ga snage koje su od početka ustale protiv Bašara al Asada. One imaju različita imena, ali su im gazde Zapad i Amerikanci. Profit od nalazišta nafte većinom ostvaruju snage koje se bore protiv Asada i kompanije koje indirektno kontrolišu Amerikanci. Zbog nafte je i počeo rat u Siriji - objašnjava za Sputnjik ruski ekspert za Bliski istok Mais Kurbanov.
Amerikanci inače kontrolišu skoro sve strateške objekte u ovoj provinciji, osim istoimenog glavnog grada Deir ez Zora, koji je pod kontrolom vlade u Damasku.
- U Deir ez Zoru se ništa ne pomera. Zemlja se ruši, komunikacije se ne obnavljaju. Međutim, naftni sektor nije ni taknut. Ko god da ratuje, on se ne dira. Kada su stručnjaci otkrili da se tamo nalaze velike zalihe nafte, koalicija je odmah usmerila pažnju na ovu oblast - objašnjava ekspert.
Zalihe nafte u ovoj arapskoj provinciji procenjuju se na 2,5 milijardi barela, pa ima mnogo zainteresovanih da uzmu parče ovog kolača. Međutim, svi akteri u ovoj igri u Deir ez Zoru se nalaze u pat-poziciji: jedni fizički kontrolišu naftna polja, dok drugi kontrolišu komunikacije.
Konkretno, Amerikanci i Kurdi danas kontrolišu sva nalazišta nafte i gasa u ovoj provinciji, ali gde god se nalaze energenti, tu se odmah pojavljuju i različite grupe terorista koje pokušavaju da preuzmu kontrolu nad njima. Pošto se oni nalaze u blizini granice sa Irakom, koja je vrlo "porozna" za militante, često dolazi do žestokih sukoba u koje je prinuđena da se umeša i američka avijacija kako bi spasla svoje "štićenike". U skoro svakodnevnom bombardovanju gine na desetine civila. Koliko je situacija ozbiljna pokazuju i izveštaji da koalicija koristi i fosforne i kasetne bombe tokom izvođenja operacija. S druge strane, očigledno je da teroristi koriste civile kao živi štit u borbi za bogata nafta polja.
Međutim, Kurdi, iako kontrolišu naftna polja, ne mogu da izvuku veći profit iz toga jer infrastrukturu kontroliše Asad: izvoz na međunarodno tržište može da ide samo preko luka u Sredozemnom moru - Latakije i Tartusa. Možda bi mogao da ide i preko Turske, ali pošto se nalaze na ratnoj nozi sa Redžepom Tajipom Erdoganom, taj put im je zatvoren. Ostaje im mogućnost da se obrate zvaničnom Damasku za pomoć.
Sirija, koja je do 2011. godine od nafte dobijala najviše prihoda (oko 50 odsto budžeta zemlje), danas je od izvoznika postala uvoznik nafte - nedostatak za pokrivanje sopstvenih potreba nadomeštava uvozom iz Irana.
Sve vesti iz Sirije, Iraka, Jemena čitajte OVDE.
BONUS VIDEO: Pogledajte kako izgledaju NAJBRUTALNIJE vojne vežbe na svetu