SAUDIJCIMA SE NE ISPLATI DA OBARAJU DRONOVE HUTA: Presretanje raketama sistema "Patriot" je papreno skupo
Zanemeće kada saznate koliko košta samo jedna raketa američkog sistema "Patriot" koji se uveliko koristi u Saudijskoj Arabiji
Saudijska Arabija je u nedelju pretrpela niz napada raketama i dronovima u srce svoje naftne industrije, ali bez velikih gubitaka poput onih koje je pretrpela pre 18 meseci.
Kada uzimate ANTIBIOTIK obavezan je i neki probiotski proizvod: Prof. Đorđević savetuje kako da izaberete NAJEFIKASNIJI I NAJBEZBEDNIJI!
U ČAST I SLAVU POKOJNOG "BRKE" Pogledajte kako se narod odužio velikom heroju sirijskog rata, lavu Deir ez Zora (FOTO)
12 SEKUNDI PAKLA ZA DŽIHADISTE: Ruski bombarderi pomrsili konce borcima Hajat Tahrir al Šama (VIDEO)
Napad je bio usmeren na postrojenje za skladištenje nafte u Ras Tanuri, koje uključuje rafineriju i najveće priobalno postrojenje za utovar nafte na svetu, i stambeni kompleks u Dahranu koji koristi državni gigant "Saudi Aramco".
Ovog puta Rijad je saopštio da je odbio napad i da nije naneta materijalna šteta državnoj imovini, uspeh koji ranije nije postignut kada je napad izvršen u septembru 2019. godine krstarećom raketom i dronovima i kada su pogođene dve velike naftne instalacije.
Po mišljenju vojnih stručnjaka, to je delom i zbog bolje pripremljenosti. Ali Kraljevina je i dalje ranjivija na napade bespilotnih letelica i krstarećih raketa sa male nadmorske visine od napada balističkim raketama sa velikih visina.
- Saudijci očigledno naporno rade na popunjavanju praznina, uključujući razmeštanje "Patriota" u Ras Tanuri, i čini se da se to sada isplatilo - rekao je Džeremi Beni, urednik za Bliski Istok i Afriku u nedeljniku "Jeans Defense" koji je opisao američku raketu zemlja/vazduh.
Beni je dodao da su američka vojna pojačanja u vazduhoplovnoj bazi nakon 2019. godine pomogla da se omogući prenošenje saudijske imovine na druga mesta, a Francuska i Britanija takođe su obezbedile radare za pomoć u nadgledanju pretnji niskog leta kao što su dronovi.
Sistem "Patriot2 dizajniran je prvenstveno za presretanje napada balističkih projektila sa velikih visina, sa kojima se kraljevstvo često moralo suočavati još od početka intervencije na čelu Koalicije u Jemenu pre šest godina.
Ali stručnjaci kažu da je Saudijska Arabija i dalje ranjiva na napade zbog svoje veličine, sofisticiranosti pretnji i ljudskih grešaka, a radar sa zemlje verovatno neće otkriti krstareće rakete i dronove koji lete na manjim visinama.
Presretanje bespilotnih letelica raketama "Patriot" takođe je veoma skupo, jer svaka raketa košta oko 3 miliona dolara.
- Saudijci nisu loše opremljeni - rekao je Daglas Bari, stariji istraživač u vojnoj avijaciji Međunarodnog instituta za strateške studije.
- Postoji gomila stvari koje se mogu koristiti za presretanje bespilotnih letelica i balističkih projektila. Uspešno su ih koristili i u tome su sve bolji, ali to uopšte neće biti 100 posto uspešno - rekao je Bari.
Halima Kroft, šefica globalne robne strategije na "RBC Capital Marketu", rekla je u istraživanju da napadi nisu doveli do bilo kakvog prekida u proizvodnji nafte, ali je naglasila "koliko je bezbednosno okruženje u regionu opasno nakon skoro 18 meseci od napada izvedenog 14. septembra 2019. godine."
Portparol saudijskog Ministarstva odbrane, brigadni general Turki al-Maliki, rekao je u ponedeljak za televiziju "Al-Arabija" da je Kraljevina u stanju da zaštiti svoje ekonomske objekte.
- Saudijska Arabija ima veliku moć odvraćanja od bilo koje pretnje, bez obzira na njen izvor - dodao je on.
Vesti iz Sirije, Iraka, Jemena i Libije možete pročitati OVDE.