IRAK DONEO ODLUKU, TUŽIĆE AMERIKU: Stvar je toliko strašna da im nikada neće oprostiti
Amerikanci su ima naneli veliko zlo
Bagdad će podići tužbu protiv Sjedinjenih Država pred evropskim sudovima zbog upotrebe radioaktivnog oružja, izvestila je iračka novinska agencija "Al-Malomah" pozivajući se na Hatifa al-Rikabija, savetnika odbora za spoljne poslove iračkog parlamenta.
Prekomerna upotreba antibiotika može biti ŠTETNA: Uradite OVO i smanjićete rizik od infekcija!
DESETINE DŽIHADISTA DIGNUTO U VAZDUH: Naciljane jazbine raznete u paramparčad! (VIDEO)
GDE RUSI UDARE, TU KAMEN NA KAMENU NE OSTAJE: Podmukli neprijatelj uništen moćnim naletima ruskih bombardera!
U obraćanju novinskoj agenciji u nedelju, Rikabi je nagovestio da će podneti tužbe na sudovima u Švedskoj i Nemačkoj zbog velikih američkih zločina, uključujući upotrebu municije sa osiromašenim uranijumom.
- Stotine slučajeva karcinoma beleži se svakog meseca i brojka je jasan dokaz koliku su štetu nanele američke snage - rekao je al-Rikabi. Zvaničnik je takođe pozvao iračke zdravstvene vlasti da "objave činjenice i podatke o žrtvama izazvanim američkim kampanjama bombardovanja".
Savetnik je izrazio nadu da će tužbe pomoći "osiguranju međunarodne odgovornosti" za SAD bez ikakvih daljih odlaganja.
Prema "Al-Malomahu", SAD su napale Iračane koristeći osiromašeni uranijum tri puta - 1991, 1999. i 2003. godine. Rečeno je da su ovi napadi uticali na živote stotina hiljada Iračana, koji su dobijali rak, moždane udare, bolesti bubrega, bolesti pluća i jetre, pobačaje, prevremene porođaje i urođene deformacije.
Široki delovi zemlje zagađeni su radioaktivnim ostacima. Istovremeno, iračka vlada nije uspela da očisti zagađenje izazvano napadima, niti je izvršila pritisak na međunarodnu zajednicu da obaveže SAD i njihove saveznike da se ili uključe u čišćenje ili da Iraku pruže novčanu nadoknadu za suočavanje sa katastrofom.
Prema procenama iračke vlade, stopa raka bliskoistočne države porasla je nakon bombardovanja, skočivši sa 40 slučajeva na 100.000 osoba u 1991. potom sa 800 na 100.000 u 1995. i 1.600 na 100.000 do 2005. godine.
Naročito visoke incidence bolesti zabeležene su u Bagdadu, Basri i Faludži, pri čemu je stopa problema kod rođenih u poslednjem od ovih područja dostigla nivo 14 puta veći od nivoa u Hirošimi i Nagasakiju, dva japanska grada koja su Amerikanci bombardovali 1945. godine.
Prema procenama Ujedinjenih nacija, SAD su u Iraku 1991. godine koristile najmanje 230 tona DU municije, a 2003. više od 2.000 tona.
Prošle godine, Frider Vagner, autor nekoliko istraga o upotrebi oružja od osireomašenog uranijuma, rekao je da američka upotreba municije "definitivno" predstavlja ratni zločin, posebno u Iraku, gde se prašina koja se sakupila na jugu zemlje prenosi na sever pustinjskim olujama, uzrokujući širenje zračenja po čitavoj zemlji i daleko izvan njenih granica.
Zajedno sa Irakom, SAD i NATO su široko koristili municiju sa osiromašenim uranijumom u Bosni 1995. godine, u Srbiji i na Kosovu i Metohiji 1999. godine, i protiv ciljeva ISIS-a u Siriji 2015. godine.
Vesti iz Sirije, Iraka, Jemena i Libije možete pročitati OVDE.