ИРАК ДОНЕО ОДЛУКУ, ТУЖИЋЕ АМЕРИКУ: Ствар је толико страшна да им никада неће опростити
Американци су има нанели велико зло
Багдад ће подићи тужбу против Сједињених Држава пред европским судовима због употребе радиоактивног оружја, известила је ирачка новинска агенција "Ал-Маломах" позивајући се на Хатифа ал-Рикабија, саветника одбора за спољне послове ирачког парламента.
Прекомерна употреба антибиотика може бити ШТЕТНА: Урадите ОВО и смањићете ризик од инфекција!
ДЕСЕТИНЕ ЏИХАДИСТА ДИГНУТО У ВАЗДУХ: Нациљане јазбине разнете у парампарчад! (ВИДЕО)
ГДЕ РУСИ УДАРЕ, ТУ КАМЕН НА КАМЕНУ НЕ ОСТАЈЕ: Подмукли непријатељ уништен моћним налетима руских бомбардера!
У обраћању новинској агенцији у недељу, Рикаби је наговестио да ће поднети тужбе на судовима у Шведској и Немачкој због великих америчких злочина, укључујући употребу муниције са осиромашеним уранијумом.
- Стотине случајева карцинома бележи се сваког месеца и бројка је јасан доказ колику су штету нанеле америчке снаге - рекао је ал-Рикаби. Званичник је такође позвао ирачке здравствене власти да "објаве чињенице и податке о жртвама изазваним америчким кампањама бомбардовања".
Саветник је изразио наду да ће тужбе помоћи "осигурању међународне одговорности" за САД без икаквих даљих одлагања.
Према "Ал-Маломаху", САД су напале Ирачане користећи осиромашени уранијум три пута - 1991, 1999. и 2003. године. Речено је да су ови напади утицали на животе стотина хиљада Ирачана, који су добијали рак, мождане ударе, болести бубрега, болести плућа и јетре, побачаје, превремене порођаје и урођене деформације.
Широки делови земље загађени су радиоактивним остацима. Истовремено, ирачка влада није успела да очисти загађење изазвано нападима, нити је извршила притисак на међународну заједницу да обавеже САД и њихове савезнике да се или укључе у чишћење или да Ираку пруже новчану надокнаду за суочавање са катастрофом.
Према проценама ирачке владе, стопа рака блискоисточне државе порасла је након бомбардовања, скочивши са 40 случајева на 100.000 особа у 1991. потом са 800 на 100.000 у 1995. и 1.600 на 100.000 до 2005. године.
Нарочито високе инциденце болести забележене су у Багдаду, Басри и Фалуџи, при чему је стопа проблема код рођених у последњем од ових подручја достигла ниво 14 пута већи од нивоа у Хирошими и Нагасакију, два јапанска града која су Американци бомбардовали 1945. године.
Према проценама Уједињених нација, САД су у Ираку 1991. године користиле најмање 230 тона ДУ муниције, а 2003. више од 2.000 тона.
Прошле године, Фридер Вагнер, аутор неколико истрага о употреби оружја од осиреомашеног уранијума, рекао је да америчка употреба муниције "дефинитивно" представља ратни злочин, посебно у Ираку, где се прашина која се сакупила на југу земље преноси на север пустињским олујама, узрокујући ширење зрачења по читавој земљи и далеко изван њених граница.
Заједно са Ираком, САД и НАТО су широко користили муницију са осиромашеним уранијумом у Босни 1995. године, у Србији и на Косову и Метохији 1999. године, и против циљева ИСИС-а у Сирији 2015. године.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.