AMERI KONAČNO PROGOVORILI O SIRIJI: Priznali su šta im je bio glavni cilj, i kako su hteli da sruše Asada
Bivši američki izaslanik za Siriju, odgovarao je na pitanja novinara
Bivši američki izaslanik za Siriju, Džejms Džefri, odgovara je ove nedelje na pitanja "Al-Monitora" o krizi u Siriji i prošloj, sadašnjoj i budućoj ulozi Vašingtona unutar zemlje.
BIVŠI PREMIJER UZBURKAO DUHOVE U TEHERANU: Irak je sve znao, dao odobrenje da ubiju voljenog generala?
VELIKA EKSPLOZIJA BLIZU AERODROMA: Detonacija u vojnom naselju Bagdada, podignuta uzbuna (FOTO)
TURSKE SNAGE SVE VIŠE GINU: Nova eksplozija ih je desetkovala, strah im se uvukao u kosti (FOTO/VIDEO)
Tokom intervjua, Džefri je rekao za Al-Monitor da je administracija američkog predsednika Donalda Trampa želela da ispravi nedostatak koji su videli u politici njegovog prethodnika Baraka Obame u Siriji, za koju je rekao da je obuzdavanje Irana.
- Sekretar Pompeo i ja smo ubedili ljude u administraciji u ovo: Ako se ne bavite osnovnim problemom Irana u Siriji, nećete trajno da se bavite ISIS-om. Sve smo to videli kao jedno - rekao je Džefri.
Uskraćivanje Asadu potpune pobede
Džefri je rekao da su SAD pojačale podršku Izraelu u napadima na Siriju, nakon unutrašnje borbe u Vašingtonu da li da to učine ili ne.
- Tada smo imali i izraelsku vazdušnu kampanju. SAD su to počele podržavati tek kad sam ušao na brod. Izašao sam tamo i videli smo premijera Netanjahua i druge, i oni su mislili da ih američka vojska, a ni obaveštajna služba ne podržavaju dovoljno. Bila je velika bitka u američkoj vladi i mi smo je dobili - rekao je Džefri.
Bivši izaslanik je priznao da je primarna politika bila uskraćivanje sirijskih oružanih snaga vojne pobede, što je bio vrhunac izraelskih vazdušnih napada i američkog i turskog vojnog prisustva unutar Arapske Republike.
- Dakle, uzmite sve to zajedno - misiju antihemijskog oružja, naše vojno prisustvo, tursko vojno prisustvo i izraelsku dominaciju u vazduhu - i imate prilično efikasan vojni opis vojnog, diplomatskog i izolacionog sistema - istakao je.
Džefri tada pogrešno kaže da su jedine pobede na terenu postigle sirijske oružane snage u južnom Idlibu, pošto je zanemario glavna dostignuća potonjih u Alepu, istočnom Idlibu, Dari, Švejdi, Kuneitri, Damasku i Al-Raki.
- Jedina promena na terenu u korist Asada bio je južni Idlib u dve i po godine napada. Teško je da će se oni nastaviti, s obzirom na snagu tamošnje turske vojske i veličinu poraza sirijske vojske od Turaka još u martu - rekao je Džefri.
Potom se pohvalio razaranjem sirijske ekonomije, koju je pripisao sankcijama koje su Damasku uvele SAD. Džefri veruje da su katastrofalni pad valute i sveukupna ekonomska kriza išli na korist američkoj politici u pokušaju da uskrati sirijskom predsedniku Bašaru Al Asadu potpunu pobedu unutar Arapske Republike.
Napuštanje Kurda
Intervju Al-Monitora zatim je prešao na tekuću situaciju na severoistoku Sirije, koja je tursku vojsku videla kroz velike ofanzive.
Na pitanje o američkoj odluci da 2019. napusti Sirijske demokratske snage (SDF) predvođene Kurdima duž granice s Turskom, Džefri je rekao da se nije slažio sa tadašnjim savetnikom za nacionalnu bezbednost Džonom Boltonom, oko dozvoljavanja turskim trupama da uđu u ove zemlje na istok Eufrata.
- Kurdi su trebali da demontiraju svoja utvrđenja, ali nisu. To je bila jedna od glavnih Erdoganovih žalbi. Bolton nije želeo da ima Turke unutra. To je bio jedan od argumenata koje sam imao sa njim u Ankari. Dogovorili smo se da nećemo pokazivati mapu, već da ćemo Turcima preneti koncept mape - rekao je.
- Napokon smo postigli dogovor u julu i avgustu. Uključivao je turske patrole do autoputa M4, tako da su Turci dobili svojih 30 kilometara, i pomalo neodređeno, [tursko] stalno prisustvo, ali nismo mogli da utvrdimo gde bi to bilo - dodao je Džefri.
Prema Džefrijevim rečima, Tramp je verovao turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu i želeo je da povuče američke trupe iz Sirije kako bi zaustavio beskrajne ratove.
- Predsedniku je bilo neprijatno zbog našeg prisustva u Siriji. Bilo mu je veoma neprijatno zbog onoga što je video kao beskrajne ratove. To je nešto zbog čega ne bi trebalo da ga kritikuju. Zbacili smo [ISIS] kalifat, a zatim smo idalje ostajali. Tramp je stalno pitao: "Zašto imamo trupe tamo?" I nismo mu dali precizan odgovor - naglasio je Džefri.
- Nisam obavestio predsednika o tome. Pompeo jeste, i iznosio je argumente u tom smislu, usredsređene na Iran. Ali Trampu je bilo neprijatno zbog tih snaga i verovao je Erdoganu. Erdogan bi nastavio da iznosi ove slučajeve u vezi sa PKK, predsednik bi pitao ljude, a oni bi morali da budu iskreni i da se "pravdaju". Naravno, komplikovanije je od toga. Ratovi su složeni - rekao je.
Džefri je tada priznao da SAD neće braniti Kurde od turske vojske, što se videlo u američkom povlačenju sa njihovih graničnih položaja 2019. godine.
9 Kurdi su uvek pokušavali da nas privole da se pretvaramo da ćemo ih braniti od turske vojske. Pritisnuli su CJTF, zbog mojih prigovora, da počne postavljati isturene položaje duž turske granice. Mrzeo sam tu ideju, to je samo provociralo Turke - potvrdio je Džefri.
- Nisam uspeo da zaustavim te, ali uspeo sam da zaustavim dodatne [koji su u nastajanju]. Nisu imali smisla. Američka vojska nije imala ovlašćenje da puca na Turke, koji su jednostavno mogli da ih obilaze. To je jednostavno bio signal Turcima da nam se zaista ne može verovati i da imamo neki plan stalne državnice na severoistoku Sirije koju vodi PKK kao tačku pritiska, baš kao što mnogi Turci pogrešno misle da imamo svoju politiku prema Grčkoj i da naša kiparska politika i naša politika prema Jermeniji, jeste da bi vršli pritisak na Turke. Jer tako su se Britanci i Francuzi odnosili prema Osmanskom carstvu - nastavio je.
Džefri je zaključio rekavši da su turske snage sada prisutne na severoistoku Sirije i da se "manje plaše SDF-a", uprkos činjenici da su nastavile napade na njih.
Više vesti o Siriji, Libiji, Jemenu i Iraku, pročitajte OVDE.