АМЕРИ КОНАЧНО ПРОГОВОРИЛИ О СИРИЈИ: Признали су шта им је био главни циљ, и како су хтели да сруше Асада
Бивши амерички изасланик за Сирију, одговарао је на питања новинара
Бивши амерички изасланик за Сирију, Џејмс Џефри, одговара је ове недеље на питања "Ал-Монитора" о кризи у Сирији и прошлој, садашњој и будућој улози Вашингтона унутар земље.
БИВШИ ПРЕМИЈЕР УЗБУРКАО ДУХОВЕ У ТЕХЕРАНУ: Ирак је све знао, дао одобрење да убију вољеног генерала?
ВЕЛИКА ЕКСПЛОЗИЈА БЛИЗУ АЕРОДРОМА: Детонација у војном насељу Багдада, подигнута узбуна (ФОТО)
ТУРСКЕ СНАГЕ СВЕ ВИШЕ ГИНУ: Нова експлозија их је десетковала, страх им се увукао у кости (ФОТО/ВИДЕО)
Током интервјуа, Џефри је рекао за Ал-Монитор да је администрација америчког председника Доналда Трампа желела да исправи недостатак који су видели у политици његовог претходника Барака Обаме у Сирији, за коју је рекао да је обуздавање Ирана.
- Секретар Помпео и ја смо убедили људе у администрацији у ово: Ако се не бавите основним проблемом Ирана у Сирији, нећете трајно да се бавите ИСИС-ом. Све смо то видели као једно - рекао је Џефри.
Ускраћивање Асаду потпуне победе
Џефри је рекао да су САД појачале подршку Израелу у нападима на Сирију, након унутрашње борбе у Вашингтону да ли да то учине или не.
- Тада смо имали и израелску ваздушну кампању. САД су то почеле подржавати тек кад сам ушао на брод. Изашао сам тамо и видели смо премијера Нетањахуа и друге, и они су мислили да их америчка војска, а ни обавештајна служба не подржавају довољно. Била је велика битка у америчкој влади и ми смо је добили - рекао је Џефри.
Бивши изасланик је признао да је примарна политика била ускраћивање сиријских оружаних снага војне победе, што је био врхунац израелских ваздушних напада и америчког и турског војног присуства унутар Арапске Републике.
- Дакле, узмите све то заједно - мисију антихемијског оружја, наше војно присуство, турско војно присуство и израелску доминацију у ваздуху - и имате прилично ефикасан војни опис војног, дипломатског и изолационог система - истакао је.
Џефри тада погрешно каже да су једине победе на терену постигле сиријске оружане снаге у јужном Идлибу, пошто је занемарио главна достигнућа потоњих у Алепу, источном Идлибу, Дари, Швејди, Кунеитри, Дамаску и Ал-Раки.
- Једина промена на терену у корист Асада био је јужни Идлиб у две и по године напада. Тешко је да ће се они наставити, с обзиром на снагу тамошње турске војске и величину пораза сиријске војске од Турака још у марту - рекао је Џефри.
Потом се похвалио разарањем сиријске економије, коју је приписао санкцијама које су Дамаску увеле САД. Џефри верује да су катастрофални пад валуте и свеукупна економска криза ишли на корист америчкој политици у покушају да ускрати сиријском председнику Башару Ал Асаду потпуну победу унутар Арапске Републике.
Напуштање Курда
Интервју Ал-Монитора затим је прешао на текућу ситуацију на североистоку Сирије, која је турску војску видела кроз велике офанзиве.
На питање о америчкој одлуци да 2019. напусти Сиријске демократске снаге (СДФ) предвођене Курдима дуж границе с Турском, Џефри је рекао да се није слажио са тадашњим саветником за националну безбедност Џоном Болтоном, око дозвољавања турским трупама да уђу у ове земље на исток Еуфрата.
- Курди су требали да демонтирају своја утврђења, али нису. То је била једна од главних Ердоганових жалби. Болтон није желео да има Турке унутра. То је био један од аргумената које сам имао са њим у Анкари. Договорили смо се да нећемо показивати мапу, већ да ћемо Турцима пренети концепт мапе - рекао је.
- Напокон смо постигли договор у јулу и августу. Укључивао је турске патроле до аутопута М4, тако да су Турци добили својих 30 километара, и помало неодређено, [турско] стално присуство, али нисмо могли да утврдимо где би то било - додао је Џефри.
Према Џефријевим речима, Трамп је веровао турском председнику Реџепу Тајипу Ердогану и желео је да повуче америчке трупе из Сирије како би зауставио бескрајне ратове.
- Председнику је било непријатно због нашег присуства у Сирији. Било му је веома непријатно због онога што је видео као бескрајне ратове. То је нешто због чега не би требало да га критикују. Збацили смо [ИСИС] калифат, а затим смо идаље остајали. Трамп је стално питао: "Зашто имамо трупе тамо?" И нисмо му дали прецизан одговор - нагласио је Џефри.
- Нисам обавестио председника о томе. Помпео јесте, и износио је аргументе у том смислу, усредсређене на Иран. Али Трампу је било непријатно због тих снага и веровао је Ердогану. Ердоган би наставио да износи ове случајеве у вези са PKK, председник би питао људе, а они би морали да буду искрени и да се "правдају". Наравно, компликованије је од тога. Ратови су сложени - рекао је.
Џефри је тада признао да САД неће бранити Курде од турске војске, што се видело у америчком повлачењу са њихових граничних положаја 2019. године.
9 Курди су увек покушавали да нас приволе да се претварамо да ћемо их бранити од турске војске. Притиснули су ЦЈТФ, због мојих приговора, да почне постављати истурене положаје дуж турске границе. Мрзео сам ту идеју, то је само провоцирало Турке - потврдио је Џефри.
- Нисам успео да зауставим те, али успео сам да зауставим додатне [који су у настајању]. Нису имали смисла. Америчка војска није имала овлашћење да пуца на Турке, који су једноставно могли да их обилазе. То је једноставно био сигнал Турцима да нам се заиста не може веровати и да имамо неки план сталне државнице на североистоку Сирије коју води PKK као тачку притиска, баш као што многи Турци погрешно мисле да имамо своју политику према Грчкој и да наша кипарска политика и наша политика према Јерменији, јесте да би вршли притисак на Турке. Јер тако су се Британци и Французи односили према Османском царству - наставио је.
Џефри је закључио рекавши да су турске снаге сада присутне на североистоку Сирије и да се "мање плаше СДФ-а", упркос чињеници да су наставиле нападе на њих.
Више вести о Сирији, Либији, Јемену и Ираку, прочитајте ОВДЕ.