Šta je Siriji doneo Helsinki? Evo zašto će se krvavi građanski rat završiti onako kako Izrael želi
Jasne poruke Trampa i Putina nakon sastanka u Finskoj
Neposredno nakon završetka samita s Vladimirom Putinom, američki predsednik Donald Tramp dao je intervju za Foks Njuz gde je otkrio neke detalje razgovora, ali i dogovora, s ruskim predsednikom. Neki od tih dogovora mogli bi biti značajni, iako se sada na Trampa vrši neviđeni pritisak do te mere da se sugerše kako je sam sastanak s Putinom čin "veleizdaje".
Pročitajte i:
Zašto toliki pritisak? Moglo bi se reći kako je jedan od ciljeva i sprečavanje implementacije bilo kakvog dogovora koji je postignut između dva predsednika u Helsinkiju, a ako glavni izvršioci pritiska naslućuju da bi jedan od dogovora mogao biti i privođenje rata u Siriji kraju, onda ovaj intenzivni pritisak nimalo ne iznenađuje.
Vratimo se na intervjuu za Foks Njuz koji je održan odmah nakon samita, odnosno pre nego što se Tramp uopšte našao na meti napada koji traje još od ponedeljka.
- Verujem da smo na ovom sastanku došli do brojnih dogovora, uključujući i jako dobar dogovor oko Izraela, nešto vrlo snažno... On veruje u Izrael, on je obožavatelj Bibija (Netanjahua) i puno mu pomaže, a i puno će mu još pomoći, što je dobro za sve nas - poručio je Tramp za vreme intervjua.
Izrael evakuiše OZLOGLAŠENE "Bele šlemove" iz Sirije: Asad ih smatra produženom rukom Al Kaide!
Odnos između Rusije i Izraela je tradicionalno dobar, no intenzitet kontakata između Putina i Netanjahua znatno se pojačao od ovog proleća, a glavna tema njihovih telefonskih razgovora i susreta je situacija u Siriji.
Nije tajna da se Netanjahu lično založio da se ovaj susret dogodi. Tramp, čija je lojalnost prema Izraelu neupitna, pristao je na susret s Putinom iako je mogao pretpostaviti šta će to značiti po njega u političkom smislu.
Sve navodi na to da će SAD napustiti Siriju ako Netanjahu kaže da bi trebalo napustiti Siriju. Rusiji se takav rasplet jako sviđa, jer bi se mogli otarasiti svih konkurenata u ovoj zemlji - i SAD-a i Irana, sve zahvaljujući Izraelu.
Još nešto važno počelo se događati zadnjih dana i nekoliko nedelja u Siriji - izraelsko bombardovanje iranskih i pro-iranskih snaga ulazi duboko u Siriju, dublje nego što su se ikada usudili.
Sada već ciljaju mete na granici s Irakom, u okolini Alepa... Što nam to govori? To nam govori da je postignut dogovor da će Rusija okrenuti glavu kada se događaju ovakve akcije. Šta bi to značilo za savezništvo Irana i Rusije u Siriji? Svi smo čuli za privremena savezništva, koja se sklapaju u ratnim vremenima i brzo raspadaju nakon njih.
Naravno, Rusiji nije u interesu da postanu neprijatelj Teherana, od toga ne dobijaju ništa i puno im je bolje zadržati, koliko je to moguće, dobre odnose s Iranom (štaviše, upravo je ovih dana potvrđeno kako će Rusija uložiti milijarde u iranski energetski sektor - nešto što neće odbaciti ni Moskva ni Teheran).
Što se tiče Izraela, Izrael je intenzivno involviran u rat u Siriji, i to od samog početka. Štaviše, Izrael je verovatno uključen u ova događanja i pre izbijanja rata u Siriji. Da je Rusija važan prijatelj Izraela znalo se i ranije, a sada to Tramp i potvrđuje, iz čega proizlazi jedan važan podatak - Izrael trenutno na svojoj strani ima dve najveće sile sveta i verovatno dvoje najmoćnijih ljudi na svetu.
Naime, Izraelu možda i nije bilo u interesu srušiti Asada, ali im je itekako bilo u interesu od Sirije stvoriti srušenu zemlju, destabilizovanu, znatno slabiju, znatnu nesposobniju da u budućnosti bude životna logistička linija za libanski Hezbolah. Ako im je to bio cilj, onda možemo zaključiti da je Izrael apsolutno uspeo u svim svojim namerama, jer Sirija leži u ruševinama.
Sada, da bi potpuno ostvarili svoje ciljeve, još samo moraju da osiguraju da u toj novoj Siriji, koja će u ruševinama biti još godinama, Iran ne postane relevantan i važan faktor, a to će postići uz pomoć svojih prijatelja u Moskvi i Vašingtonu.
Naravno, potpuno "de-iranizovati" Siriju nije moguće, to je sugerisao i ruski vrh.
Usaglasili se Rusija i Izrael: Ovo je dogovor Putina i Netanjahua u vezi sa Sirijom
Najveći pak gubitnik u ovom ratu biće islamistički militanti koji su fanatično ratovali bez da su stvarno ikada znali protiv koga, za koga i s kakvim posledicama. Dato im je oružje i rečeno im je da se bore - jedni su stvarno hteli da osvoje Damask i preuzmu vlast, drugi su pak znali da će biti samo topovsko meso i faktor koji će destabilizovati Siriju. Rat u Siriji još nije gotov, vojska se još uvek bori protiv preostalih militanata na jugozapadu, a i pitanje je šta će biti s Idlibom (verovatno rusko-turski dogovor neke vrste), ali već se jasno naziru post-ratna Sirija i pojedinačni ishodi za svakog upletenog aktera.
Ostale vesti iz Sirije, Iraka i Jemena pročitajte OVDE.