SUDBINA Sirije na obodima reke Eufrat: Da li će Amerika preći crvenu liniju i ući u RAT sa Rusijom?!
Rat se bliži kraju, čiji uticaj će prevagnuti?
Vašington razmatra mogući odgovor na odluku Moskve o suspendovanju memoranduma za izbegavanje incidenata na nebu iznad Sirije, naveo je danas američki državni sekretar Reks Tilerson. Dan ranije, rusko Ministarstvo obrane najavilo je obustavu memoranduma, te upozorilo Amerikance da će im obarati avione ukoliko budu leteli preko Eufrata, a direktni povod za to dogodio se u ponedjeljak kada su Amerikanci srušili avion 'Su-22' sirijske vojske iznad Rake.
Rusija ZABRINUTA: Amerika POVEĆAVA vojno prisustvo na jugu Sirije! (VIDEO)
SAD u panici: Iran ima DOKAZE da Amerika podržava Islamsku državu?!
Memorandum je usprkos svim razlikama između SAD-a s jedne strane i Rusije s druge, bio čvrsta garancija da do direktnog sukoba dve supersile na nebu iznad Sirije neće doći. Sada, kada je ova brana uklonjena sve izgleda drukčije.
U javnosti se govori o riziku od njihovog međusobnog rata, pa čak i o opasnosti od nuklearnog rata. Ali, za sada ove apokaliptične slutnje čine se preteranim, jer dešavanja na terenu otkrivaju ipak nešto drugo.
Prema izveštajima ruskih medija, nakon suspendovanjanja memoranduma avioni koalicije predvođene SAD-om ne prelaze vazdušnu liniju iza koje deluju ruski sastavi protivvazdušne obrane. Drugim rečima, zapadne vazdušne snage ne prelaze preko reke Eufrat, već deluju samo do njene desne obale, na kojoj se nalazi Raka. Osim što su suzili svoj manevarski prostor, avioni američke koalicije znatno su smanjili broj poletanja, a to bi valjda trebalo značiti da su rusko upozorenje shvatili ozbiljno.
Povlačenje Australije iz američke koalicije u Siriji govori u prilog prethodnom, pa se u ruskoj javnosti koriste novim terminom – 'suženoj geografiji' Pentagona, odnosno zapadne koalicije.
Prema rečima vojnog stručnjaka Viktora Murakhovskog "piloti postaju jako nervozni kada im zatreperi crvena lampica, koja signalizira da ih je 'uhvatio' radar sastava protivvazdušne obrane", te da verovatno zbog toga avioni američke koalicije ne preleću Eufrat.
Pakleni PLAN džihadista nije PROŠAO: Ovako je Sirijska vojska pokazala da sve drži pod KONTROLOM!
S druge strane, načelnik Instituta inovativnog razvoja i specijalista odeljenja za Bliski istok i tamošnje oružane sile, Anton Mardasov smatra da razlog zbog kojeg zapadni piloti izbegavaju leteti na levu obalu reke nije u direktnoj vezi s ruskim upozorenjem i napuštanjem memoranduma. Mardasov smatra da je 'sužena geografija' ipak slučajnost, jer su Amerikanci još ranije svoje vazdušne napade usredsredili na Raku i područja na istoku Sirije.
Bilo kako bilo, Eufrat je trenutno granica vazdušnog prostora između Rusije i SAD-a u Siriji, a vrlo je logično da bi reka mogla ostati linija podele političkog uticaja nakon završetka rata, koji se čini sve bližim. Neobično je što bi ruska sfera bila na zapadu, a američka na istoku, ali to na kraju ne određuje sudbinu juga Sirije, gde su do sada vođene borbe manjeg intenziteta, te gde su koncentrirane jake sirijske sunitske snage, koje faktički kontrolišu ovo područje.
Upravo na jugu Sirije, kod mesta Al Tanf, na tromeđi Jordana, Iraka i Sirije, američki avion srušio je iransku bespilotnu letelicu, za koju je rečeno da je bila naoružana, te da je kao takva predstavljala opasnost za američke trupe u obližnjoj bazi. Moskva je oštro osudila američku akciju navodeći da je bila 'protivzakonita', jer Amerikanci nemaju odobrenje Damaska, niti Saveta bezbednosti UN-a za delovanje u Siriji.
Slučajno ili ne, tek do direktne razmene vatre između Rusa i Amerikanaca do sada nije došlo.
Rusi su izgubili jedan avion nad Sirijom 2015, ali su njega srušili Turci. Sada su Amerikanci srušili sirijski avion, što je izazvalo žestoko reagovanje Moskve, ali još uvijek samo verbalno. Za sve to vreme ruski i američki (NATO) avioni i brodovi imali su na desetine bliskih susreta nad Crnim morem i naročito Baltikom, ali su svi ti incidenti završeni bez gaženja 'crvene linije'.
TRAMPOV TOMAHAVK U PRIPRAVNOSTI: Koja država će biti SLEDEĆA META Pentagona?
Najnoviji incident te vrste dogodio se kada je NATO lovac nad Baltikom kružio oko aviona u kojem je bio ruski ministar obrane Sergej Šojgu.
Sergej Lavrov je izjavio danas da od Vašingtona očekuje objašnjenje zašto su oborili sirijski avion iznad Rake, te zašto su jednostrano odstupili od memoranduma za izbegavanje incidenata.
Rušenje 'Suhoja' sirijske vojske u nedelju (po američkom vremenu) bilo je prvi puta još od rata na Kosovu 1999. da su Amerikanci oborili 'neprijateljski' avion (Mig-29 vojske SR Jugoslavije) podsetio je 'New York Times'. Takođe, ruski mediji navode istu godinu, te tvrde da su Amerikanci prvi put od tada povukli pred Rusima (jer navodno ne smiju preko Eufrata).
Danas je situacija puno neizvesnija i niko valjda niti ne očekuje da će se Rusi povući iz Sirije. Zapovednik združenog snaga, američki general Dunford rekao je kako će Vašington delovati diplomatskim i vojnim kanalima kako bi ponovo uspostavio komunikaciju za izbegavanje konflikta s ruskim snagama. On je ocenio da je trenutni prekid na vezama vrlo rizičan period.
Još jedan američki general, Džek Ken, oglasio se povodom novonastale situacije u Siriji. On je na televiziji 'FOX' izašao s prognozom da je ruska pretnja 'prazna' (rubbish), te da oni 'neće pucati na američke avione', jer kako je rekao, Rusi imaju vrlo ograničenu sposobnost u Siriji upoređenju s Amerikancima.
Ali, ako je to zaista tako, onda bismo se mogli zapitati zbog čega američki avioni ne preleći Eufrat, nego Tillerson izjavljuje kako se još razmatra odgovor na ruski potez prekida komunikacija. Amerikanci bi morali računati na nepredvidljive poteze ruskog vrhovnog zapovednika, predsednika Vladimira Putina, i ako im je on obećao da će im gađati avion koji bude preletio na 'pogrešnu' stranu Eufrata, onda bi mu trebali verovati. Iz svega što smo do sada mogli saznati o njemu, to je da je čovek koji drži reč.
Milijarde na PRVOM MESTU: Amerika ZAKUVALA krizu u Zalivu da bi se OTARASILA starog naoružanja
S druge strane imamo američkog predsednika Donalda TrAmpa, koji je nepredvidljiv i koji nas do sada nije uverio da mu se može verovati. To mišljenje vlada među američkim NATO saveznicima, a takođe i među onima koji to nisu. Sve dok nije stupio na predsedničku dužnost TrAmp je uveravao svetsku javnost da mu je jedan od spoljnopolitičkih prioriteta normalizovanje odnosa s Moskvom. Za sada nismo mogli videti napredak u tom smeru. Naprotiv, incidenata i antiruske politike je sve više. U američkim medijima se spekuloše da je Tramp naredio rušenje sirijskog aviona, a da zapravo nije imao jasnu ideju što dalje.
Crvene linije još nisu pogažene i to navodi na zaključak da situacija nije sasvim izmakla kontroli.
Putin i Trump nisu se čuli povodom najnovije eskalacije u Siriji, a njihov direktan susret može se dogoditi 7. jula na samitu G-20 u Nemačkoj. Mnogi to vide kao priliku da se konačno krene u normalizovanje odnosa. Iz Kremlja su danas poručili da direktan (odvojen) sastanak dvojice predsednika 'još nije dogovoren, te da još nema priprema' za njega, ali da ukoliko bude trebalo 'neće biti problem pripremiti se'.
U narednih nešto više od dve nedlje puno toga bi se još moglo dogoditi, kako nad Sirijom, tako i nad Baltikom, i ne samo tamo. Za to vrieme i konačni slom IS s obe strane Eufrata biće još bliži, pa bi Putin i Trump imali o čemu razgovarati, kada je reč o političkom rešenju za Siriju. Nije isključeno da je podgreavanje tamošnjeg konflikta do tačke ključanja zapravo znak da je kraj rata vrlo blizu, te da se granice utvrđuju. Bilo bi najbolje da je baš tako.