СУДБИНА Сирије на ободима реке Еуфрат: Да ли ће Америка прећи црвену линију и ући у РАТ са Русијом?!
Рат се ближи крају, чији утицај ће превагнути?
Вашингтон разматра могући одговор на одлуку Москве о суспендовању меморандума за избегавање инцидената на небу изнад Сирије, навео је данас амерички државни секретар Рекс Тилерсон. Дан раније, руско Министарство обране најавило је обуставу меморандума, те упозорило Американце да ће им обарати авионе уколико буду летели преко Еуфрата, а директни повод за то догодио се у понедјељак када су Американци срушили avion 'Su-22' сиријске војске изнад Раке.
Русија ЗАБРИНУТА: Америка ПОВЕЋАВА војно присуство на југу Сирије! (ВИДЕО)
САД у паници: Иран има ДОКАЗЕ да Америка подржава Исламску државу?!
Меморандум је успркос свим разликама између САД-а с једне стране и Русије с друге, био чврста гаранција да до директног сукоба две суперсиле на небу изнад Сирије неће доћи. Сада, када је ова брана уклоњена све изгледа друкчије.
У јавности се говори о ризику од њиховог међусобног рата, па чак и о опасности од нуклеарног рата. Али, за сада ове апокалиптичне слутње чине се претераним, јер дешавања на терену откривају ипак нешто друго.
Према извештајима руских медија, након суспендовањања меморандума авиони коалиције предвођене САД-ом не прелазе ваздушну линију иза које делују руски састави противваздушне обране. Другим речима, западне ваздушне снаге не прелазе преко реке Еуфрат, већ делују само до њене десне обале, на којој се налази Рака. Осим што су сузили свој маневарски простор, авиони америчке коалиције знатно су смањили број полетања, а то би ваљда требало значити да су руско упозорење схватили озбиљно.
Повлачење Аустралије из америчке коалиције у Сирији говори у прилог претходном, па се у руској јавности користе новим термином – 'suženoj географији' Пентагона, односно западне коалиције.
Према речима војног стручњака Виктора Муракховског "пилоти постају јако нервозни када им затрепери црвена лампица, која сигнализира да их је 'ухватио' радар састава противваздушне обране", те да вероватно због тога авиони америчке коалиције не прелећу Еуфрат.
Паклени ПЛАН џихадиста није ПРОШАО: Овако је Сиријска војска показала да све држи под КОНТРОЛОМ!
С друге стране, начелник Института иновативног развоја и специјалиста одељења за Блиски исток и тамошње оружане силе, Антон Мардасов сматра да разлог због којег западни пилоти избегавају летети на леву обалу реке није у директној вези с руским упозорењем и напуштањем меморандума. Мардасов сматра да је 'sužena географија' ипак случајност, јер су Американци још раније своје ваздушне нападе усредсредили на Раку и подручја на истоку Сирије.
Било како било, Еуфрат је тренутно граница ваздушног простора између Русије и САД-а у Сирији, а врло је логично да би река могла остати линија поделе политичког утицаја након завршетка рата, који се чини све ближим. Необично је што би руска сфера била на западу, а америчка на истоку, али то на крају не одређује судбину југа Сирије, где су до сада вођене борбе мањег интензитета, те где су концентриране јаке сиријске сунитске снаге, које фактички контролишу ово подручје.
Управо на југу Сирије, код места Ал Танф, на тромеђи Јордана, Ирака и Сирије, амерички авион срушио је иранску беспилотну летелицу, за коју је речено да је била наоружана, те да је као таква представљала опасност за америчке трупе у оближњој бази. Москва је оштро осудила америчку акцију наводећи да је била 'противзаконита', јер Американци немају одобрење Дамаска, нити Савета безбедности УН-а за деловање у Сирији.
Случајно или не, тек до директне размене ватре између Руса и Американаца до сада није дошло.
Руси су изгубили један авион над Сиријом 2015, али су њега срушили Турци. Сада су Американци срушили сиријски авион, што је изазвало жестоко реаговање Москве, али још увијек само вербално. За све то време руски и амерички (НАТО) авиони и бродови имали су на десетине блиских сусрета над Црним морем и нарочито Балтиком, али су сви ти инциденти завршени без гажења 'црвене линије'.
ТРАМПОВ ТОМАХАВК У ПРИПРАВНОСТИ: Која држава ће бити СЛЕДЕЋА МЕТА Пентагона?
Најновији инцидент те врсте догодио се када је НАТО ловац над Балтиком кружио око авиона у којем је био руски министар обране Сергеј Шојгу.
Сергеј Лавров је изјавио данас да од Вашингтона очекује објашњење зашто су оборили сиријски авион изнад Раке, те зашто су једнострано одступили од меморандума за избегавање инцидената.
Рушење 'Suhoja' сиријске војске у недељу (по америчком времену) било је први пута још од рата на Косову 1999. да су Американци оборили 'непријатељски' авион (Миг-29 војске СР Југославије) подсетио је 'New York Тимес'. Такође, руски медији наводе исту годину, те тврде да су Американци први пут од тада повукли пред Русима (јер наводно не смију преко Еуфрата).
Данас је ситуација пуно неизвеснија и нико ваљда нити не очекује да ће се Руси повући из Сирије. Заповедник здруженог снага, амерички генерал Дунфорд рекао је како ће Вашингтон деловати дипломатским и војним каналима како би поново успоставио комуникацију за избегавање конфликта с руским снагама. Он је оценио да је тренутни прекид на везама врло ризичан период.
Још један амерички генерал, Џек Кен, огласио се поводом новонастале ситуације у Сирији. Он је на televiziji 'FOX' изашао с прогнозом да је руска претња 'празна' (rubbish), те да они 'неће пуцати на америчке авионе', јер како је рекао, Руси имају врло ограничену способност у Сирији упоређењу с Американцима.
Али, ако је то заиста тако, онда бисмо се могли запитати због чега амерички авиони не прелећи Еуфрат, него Tillerson изјављује како се још разматра одговор на руски потез прекида комуникација. Американци би морали рачунати на непредвидљиве потезе руског врховног заповедника, председника Владимира Путина, и ако им је он обећао да ће им гађати авион који буде прелетио на 'погрешну' страну Еуфрата, онда би му требали веровати. Из свега што смо до сада могли сазнати о њему, то је да је човек који држи реч.
Милијарде на ПРВОМ МЕСТУ: Америка ЗАКУВАЛА кризу у Заливу да би се ОТАРАСИЛА старог наоружања
С друге стране имамо америчког председника Доналда ТрАмпа, који је непредвидљив и који нас до сада није уверио да му се може веровати. То мишљење влада међу америчким НАТО савезницима, а такође и међу онима који то нису. Све док није ступио на председничку дужност ТрАмп је уверавао светску јавност да му је један од спољнополитичких приоритета нормализовање односа с Москвом. За сада нисмо могли видети напредак у том смеру. Напротив, инцидената и антируске политике је све више. У америчким медијима се спекулоше да је Трамп наредио рушење сиријског авиона, а да заправо није имао јасну идеју што даље.
Црвене линије још нису погажене и то наводи на закључак да ситуација није сасвим измакла контроли.
Путин и Трумп нису се чули поводом најновије ескалације у Сирији, а њихов директан сусрет може се догодити 7. јула на самиту Г-20 у Немачкој. Многи то виде као прилику да се коначно крене у нормализовање односа. Из Кремља су данас поручили да директан (одвојен) састанак двојице председника 'још није договорен, те да још нема припрема' за њега, али да уколико буде требало 'неће бити проблем припремити се'.
У наредних нешто више од две недље пуно тога би се још могло догодити, како над Сиријом, тако и над Балтиком, и не само тамо. За то вриеме и коначни слом ИС с обе стране Еуфрата биће још ближи, па би Путин и Трумп имали о чему разговарати, када је реч о политичком решењу за Сирију. Није искључено да је подгреавање тамошњег конфликта до тачке кључања заправо знак да је крај рата врло близу, те да се границе утврђују. Било би најбоље да је баш тако.