Tajna diplomatija: Zašto se Rusi i Amerikanci sastaju "negde" na Bliskom istoku?
Američki i ruski vojni funkcioneri razgovarali su negde na Bliskom istoku o "merama za izbegavanje međusobnih sukoba" u borbi protiv Islamske države u Siriji
Dan ranije iz administracije Donalda Trampa u javnost je došla izjava da je predsednik spreman za uspostavljanje "novog dijaloga sa Rusijom o Siriji". Konkretno, Vašington je izrazio zainteresovanost za proširenje zone smirivanja sukoba u regionu reke Eufrat, te predložio uspostavljanje tri linije komunikacije s Moskvom, kako bi se izbegli sukobi ruske vojske i koalicionih snaga koje predvodi SAD.
Da Vašington želi saradnju s Moskvom potvrdio je Herbert Mekmaster, pomoćnik predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost.
Da završe ZAPOČET POSAO: Sirijska vojska ponovo pokrenula OFANZIVU na istoku Damaska
- Želimo identifikovati oblasti saradnje gde možemo delovati s Rusijom na temelju zajedničkih interesa - rekao je Mekmaster za CNN i naveo za primer situaciju u Siriji.
Dakle, dok je Donald Tramp "prašio" s govornice UN-a, Lavrov ga nije 'pohvalio' bez razloga, jer u dubinama diplomatije plete se nit saradnje koja će povezati Ameriku i Rusiju. Ne treba naravno biti naivan da će to ići lako, ali još manje bi trebalo uzimati zdravo za gotovo ono što se govori javno. A javnost je obaveštena da je Mekmaster direktno reagovao na oštru retoriku ruskog generala Sergeja Rudskog koji je rekao da 'Amerikanci pružaju specijalne usluge' Džabat al Nusri u zoni deeskalacije u provinciji Idlib. Tamo su borci Džabat al Nusre koje je Moskva odavno proglasila teroristima blokirali 29 ruskih vojnih policajaca.
Neslužbeno, ruski vojnici su objasnili kako su Amerikanci mogli, i kako verovatno jesu, obavestili "umerenu" opoziciju o njihovom i kretanju sirijske vojske u Idlibu kod Deir el Zora. U Pentagonu su odbacili ove optužbe, tvrdeći da su ruske i sirijske snage napale američke saveznike u toj regiji. Portparol ruskog Ministarstva odbrane, general Igor Konašenkov izjavio je da je s istočne (leve) obale Eufrata, gde se nalaze pripadnici "Sirijskih demokratskih snaga" zajedno sa američkim vojnicima na sirijsku vojsku dva puta otvarana žestoka minobacačka i artiljerijska vatra.
Iranci RAZBILI dronovima džihadiste Islamske države: Veliki uspeh Revolucionarne garde
Situacija se usijala i bilo je samo pitanje vremena kada će se direktno sukobiti američke i ruske snage na terenu oko Eufrata. A onda je preko specijalnog kanala veze predstavnik američke vojske pozvao iz Katara i uspostavio kontakt s ruskim kolegama. Rusi su takođe priželjkivali deeskalaciju, pa je poziv prihvaćen. Nakon toga su se "negde" na Bliskom istoku sastali američki i ruski vojni funkcioneri.
- U razgovoru je istaknuta potreba da se podele operativne zone i lokacije, kako bi bili izbegnuti međusobni sukobi koji bi eventualno ometali efikasnost borbe protiv Islamske države - rekao je Rajan Dilon, portparol koalicije predvođene američkom vojskom u Bagdadu. On nije saopštio detalje o tome kada i gde je sastanak održan, ali je rekao da je razmena informacija bila fokusirana na bitke u Deir el-Zoru, gde pobunjeničke grupe pod pokroviteljstvom SAD-a deluju blisko s vojskom sirijske vlade koju podržava Rusija. Dilon je najavio da će novi sastanci predstavnika armija dve zemlje verovatno biti održani "na istoj lokaciji".
Istodobno od Lavrova je stiglo objašnjenje da rusko-američki odnosi stradaju zbog "sitničavosti" administracije bivšeg predsednika SAD-a Baraka Obame.
- Rusko-američki odnosi trpe ne zbog konflikata, nego zbog toga što je prethodna administracija postupila sitničavo, osvetnički, postavljajući minu odloženog delovanja pod rusko-američke odnose - rekao je ruski MVP Sergej Lavrov, dodajući da nije očekivao takvu sitničavost od laureata Nobelove nagrade za mir.
U borbama kod Deir ez Zora poginuo ruski general
Što drugo možemo zaključiti na temelju ove ocene Lavrova, osim da Moskva želi naglasi da nije kriv Tramp, nego da su krivi globalisti. To isto govori i Tramp. Moskva želi ohrabriti Trampa na suradnju, ne iz nekakvih altruističkih pobuda, nego jer je to u njenom interesu. Uostalom, kada su se u julu prvi i jedini puta za sada Putin i Tramp sastali u Hamburgu, oni su dogovorili prekid vatre na jugu Sirije, što se uglavnom poštuje.
Još od tada je postalo jasno da je reka Eufrat granica vazdušnog prostora između SAD-a i Rusije. Od tada američki avioni ne preleću rijeku. To je bio trenutak kada je postalo jasno da bez dogovora o podeli zona uticaja u Siriji, Rusiji i Americi preti klizanje u direktan sukob. Čini se da je sada nervozu pojačalo napredovanje sirijske vojske preko Eufrata. Sirijske vojske iza koje stoji Rusija. Uz to Vladimir Putin će se 28. septembra u Ankari sastati s turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. Jedna od ključnih tema njihovog razgovora biće situacija u Siriji.
Imamo li u vidu da je Turska, usprkos zgražanju NATO saveznika, nedavno od Moskve kupila moćni PVO sistem S-400, onda je jasno da Moskva ima inicijativu u ovoj igri. Zbog toga nije čudno što je Vašington pozvao s molbom da se zakaže onaj sastanak "negde" na Bliskom istoku. U tom kontekstu bi se valjda trebala posmatrati i ona pohvala Lavrova govoru Trampa u UN-u. Podsetimo da je Tramp više puta istakao da "ne postoji zamena za snažne nezavisne države", koje trebaju raditi "rame uz rame". I nije nijednom rekao da Asad mora otići.
Ono što Vašington poručuje u najkraćem bi se moglo razumeti kao ozbiljan poziv Moskvi na podelu interesnih zona u Siriji. Moskva načelno neće odbiti takav predlog, ali će biti tvrd pregovarač. Putin jeste tvrd pregovarač, ali je i pragmatičan političar. Od Trampa se takođe očekuje da pokaže da je razuman...
Ostale vesti iz Sirije i Iraka pogledajte OVDE.