Upoznajte novog specijalnog izaslanika UN-a za Siriju: Pedersena očekuje PAKAO građanskog rata
Specijalni izaslanik za Siriju, Stefan de Mistura, napustiće poziciju na kraju novembra, a juče je objavljeno i novo ime - na njegovo mesto dolazi norveški diplomata Geir Pedersen. Informaciju je potvrdio generalni sekretar UN-a, Antonio Gutereš.
Neimenovani diplomati ističu kako Pedersen, trenutno norveški ambasador u Kini, ima potporu svih stalnih članica Saveta bezbednosni, odnosno Rusije, Kine, SAD-a, Francuske i Britanije.
U Izraelu tvrde: NISMO PRESTALI sa vazdušnim napadima u Siriji
Gutereš je ovom prilikom poručio:
- U donošenju ove odluke sam opširno razgovarao, uključujući i Vladu Sirije. Gospodin Pedersen će podržati sirijske strane tako što će olakšati dolazak do inkluzivnog i kredibilnog političkog rešenja koje je u skladu sa željama sirijskog naroda.
Pomirenje džihadista u Alepu: Sporazum o prekidu vatre od danas stupa na snagu
Pedersen će biti već četvrti izaslanik UN-a za Siriju otkako je rat započeo. De Mistura je bio najduže, a pre njega na toj poziciji bili su alžirski diplomata Lakhdar Brahimi i pokojni bivši sekretar UN Kofi Anan - obojica su podneli ostavke zbog frustracije što nisu mogli postići nikakvo konkretno rešenje za sukob.
Pedersen, koji je takođe bio i norveški ambasador u UN-u, imaće sličan problem pred sobom. Kako naći tzv. "političko rešenje" dok Zapadne sile, naročito SAD, još uvek insistiraju na odlasku predsednika Asada i odbacuju mogućnost njegovog učestvovanja u izbornom procesu?
Pedersen svakako ima velikog iskustva - 1993. bio je član tajnog tima koji je vodio pregovore u Oslu iz kojih je proizašla deklaracija o međusobnom priznavanju Izraela i palestinskog PLO - međutim, iskustva su imali i njegovi prethodnici, možda još više.
Kada je prvi akter na ovoj poziciji počeo s radom, pokojni Kofi Anan, izgledalo je kao da će UN možda igrati poprilično važnu ulogu u rešavanju sukoba u Siriji. Međutim, s vremenom je uloga UN sve više slabila, što nije čudno imajući u vidu kako su učesnici u ovom ratu redovno kršili UN povelju i međunarodno pravo - SAD na primer i dalje drži vojsku u Siriji iako nikada nisu za to dobili odobrenje Saveta bezbednosti. Zbog toga, i drugih razloga, uloga UN-a u Siriji poprilično je oslabila.
Možda sada, ukoliko se krene s nekim završnim mirovnim procesom, ponovo bude potrebe za UN-om, ali i to bi moglo potrajati, a to znači da Pedersen možda i neće biti poslednji izaslanik na ovoj funkciji.
Šta Geir Pedersen može da učini da bi se ovaj tragični rat priveo kraju? Za početak, mora da bude diplomatski postavljen prema ovoj situaciji. Mora biti svestan situacije na terenu i činjenice da ista potvrđuje legitimitet sirijskih vlasti na čelu koje se, sviđalo se to nekome ili ne, i dalje nalazi predsednik Bašar al-Asad.
Ostale vesti iz Sirije, Iraka, Jemena čitajte OVDE.
Pratite nas na našem instagramu SrbijaDanas.