Упознајте новог специјалног изасланика УН-а за Сирију: Педерсена очекује ПАКАО грађанског рата
Специјални изасланик за Сирију, Стефан де Мистура, напустиће позицију на крају новембра, а јуче је објављено и ново име - на његово место долази норвешки дипломата Геир Педерсен. Информацију је потврдио генерални секретар УН-а, Антонио Гутереш.
Неименовани дипломати истичу како Педерсен, тренутно норвешки амбасадор у Кини, има потпору свих сталних чланица Савета безбедносни, односно Русије, Кине, САД-а, Француске и Британије.
У Израелу тврде: НИСМО ПРЕСТАЛИ са ваздушним нападима у Сирији
Гутереш је овом приликом поручио:
- У доношењу ове одлуке сам опширно разговарао, укључујући и Владу Сирије. Господин Педерсен ће подржати сиријске стране тако што ће олакшати долазак до инклузивног и кредибилног политичког решења које је у складу са жељама сиријског народа.
Помирење џихадиста у Алепу: Споразум о прекиду ватре од данас ступа на снагу
Педерсен ће бити већ четврти изасланик УН-а за Сирију откако је рат започео. Де Мистура је био најдуже, а пре њега на тој позицији били су алжирски дипломата Лакхдар Брахими и покојни бивши секретар УН Кофи Анан - обојица су поднели оставке због фрустрације што нису могли постићи никакво конкретно решење за сукоб.
Педерсен, који је такође био и норвешки амбасадор у УН-у, имаће сличан проблем пред собом. Како наћи тзв. "политичко решење" док Западне силе, нарочито САД, још увек инсистирају на одласку председника Асада и одбацују могућност његовог учествовања у изборном процесу?
Педерсен свакако има великог искуства - 1993. био је члан тајног тима који је водио преговоре у Ослу из којих је произашла декларација о међусобном признавању Израела и палестинског ПЛО - међутим, искуства су имали и његови претходници, можда још више.
Када је први актер на овој позицији почео с радом, покојни Кофи Анан, изгледало је као да ће УН можда играти поприлично важну улогу у решавању сукоба у Сирији. Међутим, с временом је улога УН све више слабила, што није чудно имајући у виду како су учесници у овом рату редовно кршили УН повељу и међународно право - САД на пример и даље држи војску у Сирији иако никада нису за то добили одобрење Савета безбедности. Због тога, и других разлога, улога УН-а у Сирији поприлично је ослабила.
Можда сада, уколико се крене с неким завршним мировним процесом, поново буде потребе за УН-ом, али и то би могло потрајати, а то значи да Педерсен можда и неће бити последњи изасланик на овој функцији.
Шта Геир Педерсен може да учини да би се овај трагични рат привео крају? За почетак, мора да буде дипломатски постављен према овој ситуацији. Мора бити свестан ситуације на терену и чињенице да иста потврђује легитимитет сиријских власти на челу које се, свиђало се то некоме или не, и даље налази председник Башар ал-Асад.
Остале вести из Сирије, Ирака, Јемена читајте ОВДЕ.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.