Zašto je Tramp napao Siriju baš u petak naveče, a ne dan ranije kada su najavili
Mete su bile i Rusija i Iran
SAD, Francuska i Sirija su u petak uveče po američkom vremenu 13. aprila napali Siriju, raketiranjem Damaska, a razlog zbog koga je Tramp baš u tada izveo napad je jasan - SAD je sačekala da se berze zatvore, kako napad ne bi doveo do porasta cene nafte, što bi koristilo, pre svega, Rusiji i Iranu.
Pročitajte i:
Tramp je prvo u sredu najavio da se Rusija spremi, jer stižu "pametne rakete", a onda je sačekao i napao Siriju tek u petak nakon zatvaranja berzi.
Ceo svet, brujao je posle ovog Trampovog "tvita" o početku "Trećeg svetskog rata" i o velikom sukobu između Rusije i Amerike na prostoru Sirije.
Koliko je Tramp bio (ne)spreman da izazove Treći svetski rat vidi se u činjenici da je on odložio napad kako ne bi napravio neku štetu svojoj zemlji, a doneo korist svojim protivnicima Rusiji i Iranu. Dobro je poznato da Rusija i Iran najviše novca zarađuju izvozeći naftu i prirodni gas i da im je budžet zavisan od cene tog energenta. Koliko su zavisni od nafte govori i činjenica da budžet planiraju u zavisnosti od projektovane cene nafte za sledeću godinu. Trampov napad je bio toliko silan da je trajao manje od sat vremena i da je imao samo nekoliko ciljeva, pre svega par napuštenih zgrada u kojima nije bilo ljudskih žrtava, a naravno pre samog napada je obavestio Ruse kako ne bi slučajno došlo do neke greške pa stvarno izazvao Treći svetski rat.
Da je došlo do prave agresije na Siriju, poput one koje su ove zemlje izvršile na Libiju došlo bi do drastičnog skoka cene crnog zlata. Cena nafte je sa 83 dolara porasla na preko 105 dolara nakon agresije na Libiju.
Posle svega, američki predsednik Donald Tramp je pre tri dana kritikovao izvoznike nafte iz organizacije OPEK i rekao da se poskupljenje tog energenta veštački kreira, što je za njega neprihvatljivo. Iz ovoga se može videti da on i te kako razmišlja o visini cene nafte jer je na ovaj način pokušao da utiče na tržište šaljući jasan signal da je neophodno da cena nafte bude niža od trenutne.
- Izgleda da OPEK to opet radi. Uz rekordnu količinu nafte svuda, uključujući brodove po morima natovarene do vrha, cena nafte je veštački veoma visoka! Nije dobro i neće biti prihvaćeno - napisao je Tramp na "Tviteru".
Odmah posle Trampovog tvita, cena američke "lake" nafte (WTI) je pala za 1,5 procenata.
Napad koji je Amerika izvela sa svojim saveznicima Francuskom i Velikom Britanijom predstavlja više političku igru za unutrašnje potrebe i pokazivanje mišića nego što je to bila agresija sa ciljem ostvarivanja određenih ciljeva u samoj Siriji. Pre svega rejting koji Tramp ima u Americi se nakon napada poboljšao, kao i rejting Makrona i Mejove. Njima je rejting ozbiljno uzdrman jer Tramp nakon istorijskog uspeha berze u januaru beleži konstantan pad berzanskih indeksa, čime se najviše hvalio i što mu je bio glavni adut za uverenje sopstvenih birača da su napravili pravi izbor. Makron kao nova nada Evrope nije bio ni približno dobar i uverljiv u skladu sa rezultatom koji je ostvario na izborima, dok Mejova nikako ne može da se izbori sa Bregzitom u svojoj zemlji jer je činjenica da su Britanci možda pogrešili i na svaki način žele da zadrže sve blagodeti koje pruža Evropska unija.
Vesti iz Sirije čitajte OVDE.