BITKA ZA BALKAN: Zašto su ruski raketni sistemi važni za Srbiju?
Geopolitički događaji u svetu se sve više prelivaju i na Balkan, tradicionalno područje sučeljavanja velikih sila. Srbija ne sme nemo da posmatra te događaje, a najbolji način da se zaštiti nacionalna bezbednost je paritet vojne moći.
Zapaljive izjave koje u poslednje vreme stižu na račun zvaničnog Beograda, kao i razmene protestnih nota sa Hrvatskom i BiH, opasno podsećaju na činjenicu da je Zapadni Balkan region koji je pre samo 21 godinu bio u krvavom ratu. Ovaj novonastali proces karakteriše i nova balkanska trka u naoružanju, koja je započela hrvatskim pretnjama da će na granici sa Srbijom instalirati rakete koje imaju domet do Niša. To je bio alarm za uzbunu koju su srpske vlasti očigledno ozbiljno shvatile.
Transportni helikopteri MI17 koje smo dobili od Rusije ne pokazuju naše ofanzivne namere ni prema kome. Pored transporta trupa i opreme, oni se mogu koristiti i u vanrednim situacijama, poput poplava koje su Srbiju zadesile pre dve godine. Sa druge strane, Hrvatima je namenjena isporuka 16 američkih helikoptera "Kajova" koji imaju pre svega ofanzivnu namenu. Imajući u vidu ishod građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji, kao i potencijalno preispitivanje statusa Republike Srpske u narednim godinama, oružani paritet u regionu se ne sme dovoditi u pitanje.
PUTIN JAČA SRPSKU VOJSKU: Pogledajte MOĆNI raketni arsenal koji stiže u Srbiju!
U tu svrhu će pored šest borbenih aviona MIG 29, Srbija od Rusije dobiti i višecevne raketne bacače "Uragan" i "Smerč", u daljoj perspektivi protivvazdušne sisteme "Tor", "Pancir" i "Buk", a ukoliko se ukaže potreba, i sistem S300.
"Uragan i "Smerč" za suverenost
"Uragan" je okretni teški višecevni raketni lanser, kompatibilan sa raketama od 220 milimetara koje se ispaljuju iz 16 lansirnih cevi koje su montirane na ZIL-ovim kamionima. Svaka pojedinačna raketa je teška do 100kg, u zavisnosti od tipa rakete. Svih 16 raketa može da bude ispaljeno za 20 sekundi, dok je maksimalni efektivni domet 35 kilometara. Uz sistem ide i drugo ZIL-ovo transportno vozilo koje nosi dodatne rakete i kran koji služi za prenos raketa sa transportnog vozila u lanser. Maksimalna autonomija ovog vozila je 500 kilometara, što mu omogućava kretanje velikim prostranstvima na frontu. U upotrebu je ušao kasnih 70-ih godina u sovjetskoj armiji.
O čemu će Vučić razgovarati sa Putinom i Medvedevim?
"Smerč" lansirni raketni sistem je konstruisan za uništavanje neprijateljskih taktičkih raketnih sistema, niskoleteće avijacije, raketnih i artiljerijskih bataljona i baterija, komandnih stanica i centara, i neprijateljske oružane sile koncentrisane na određenom prostoru. Opremljen je sa 12 raketa kalibra 300 milimetara i ima domet do 90 kilometara, što ga čini ubojitijim sredstvom od "Uragana". Ovaj sistem je, međutim, nešto zahtevniji i poseduje više pratećih vozila i opreme koji su mu neophodni za potpunu operativnost na frontu. Zbog toga se on koristi u oružanim dejstvima u kojima je neophodna veća razorna moć, dok je kod "Uragana" naglasak na pokretljivosti.
Rusija neće preispitivati spoljnu politiku
"Smerč" je u upotrebu ušao kasnije od "Uragana" - sovjetske oružane snage su počele da ga koriste 1989. godine. Prve potvrde njegove upotrebljenosti u oružanim sukobima su došle 2014. godine u sirijskom građanskom ratu, kao i od strane kijevskih snaga u Donbasu.
Raketni sistemi kao faktor odvraćanja
Oba sistema su veoma značajna za odvraćanje bilo kod potencijalnog agresora na Srbiju i RS, na kopnu i u niskom letu. Veličina teritorije Srbije, njena geografska konstitucija, kao i veličine teritorija potencijalnih agresora u susedstvu predstavljaju idealan teren za delovanje ova dva sistema ukoliko stvari pođu po zlu. U mirnodopskim uslovima će oni služiti za odvraćanje ugrožavanja interesa Srbije, i kao jaka karta u budućim diplomatskim aktivnostima.