БИТКА ЗА БАЛКАН: Зашто су руски ракетни системи важни за Србију?
Геополитички догађаји у свету се све више преливају и на Балкан, традиционално подручје сучељавања великих сила. Србија не сме немо да посматра те догађаје, а најбољи начин да се заштити национална безбедност је паритет војне моћи.
Запаљиве изјаве које у последње време стижу на рачун званичног Београда, као и размене протестних нота са Хрватском и БиХ, опасно подсећају на чињеницу да је Западни Балкан регион који је пре само 21 годину био у крвавом рату. Овај новонастали процес карактерише и нова балканска трка у наоружању, која је започела хрватским претњама да ће на граници са Србијом инсталирати ракете које имају домет до Ниша. То је био аларм за узбуну коју су српске власти очигледно озбиљно схватиле.
Транспортни хеликоптери МИ17 које смо добили од Русије не показују наше офанзивне намере ни према коме. Поред транспорта трупа и опреме, они се могу користити и у ванредним ситуацијама, попут поплава које су Србију задесиле пре две године. Са друге стране, Хрватима је намењена испорука 16 америчких хеликоптера "Кајова" који имају пре свега офанзивну намену. Имајући у виду исход грађанског рата у бившој Југославији, као и потенцијално преиспитивање статуса Републике Српске у наредним годинама, оружани паритет у региону се не сме доводити у питање.
ПУТИН ЈАЧА СРПСКУ ВОЈСКУ: Погледајте МОЋНИ ракетни арсенал који стиже у Србију!
У ту сврху ће поред шест борбених авиона МИГ 29, Србија од Русије добити и вишецевне ракетне бацаче "Ураган" и "Смерч", у даљој перспективи противваздушне системе "Тор", "Панцир" и "Бук", а уколико се укаже потреба, и систем С300.
"Ураган и "Смерч" за сувереност
"Ураган" је окретни тешки вишецевни ракетни лансер, компатибилан са ракетама од 220 милиметара које се испаљују из 16 лансирних цеви које су монтиране на ЗИЛ-овим камионима. Свака појединачна ракета је тешка до 100кг, у зависности од типа ракете. Свих 16 ракета може да буде испаљено за 20 секунди, док је максимални ефективни домет 35 километара. Уз систем иде и друго ЗИЛ-ово транспортно возило које носи додатне ракете и кран који служи за пренос ракета са транспортног возила у лансер. Максимална аутономија овог возила је 500 километара, што му омогућава кретање великим пространствима на фронту. У употребу је ушао касних 70-их година у совјетској армији.
О чему ће Вучић разговарати са Путином и Медведевим?
"Смерч" лансирни ракетни систем је конструисан за уништавање непријатељских тактичких ракетних система, нисколетеће авијације, ракетних и артиљеријских батаљона и батерија, командних станица и центара, и непријатељске оружане силе концентрисане на одређеном простору. Опремљен је са 12 ракета калибра 300 милиметара и има домет до 90 километара, што га чини убојитијим средством од "Урагана". Овај систем је, међутим, нешто захтевнији и поседује више пратећих возила и опреме који су му неопходни за потпуну оперативност на фронту. Због тога се он користи у оружаним дејствима у којима је неопходна већа разорна моћ, док је код "Урагана" нагласак на покретљивости.
Русија неће преиспитивати спољну политику
"Смерч" је у употребу ушао касније од "Урагана" - совјетске оружане снаге су почеле да га користе 1989. године. Прве потврде његове употребљености у оружаним сукобима су дошле 2014. године у сиријском грађанском рату, као и од стране кијевских снага у Донбасу.
Ракетни системи као фактор одвраћања
Оба система су веома значајна за одвраћање било код потенцијалног агресора на Србију и РС, на копну и у ниском лету. Величина територије Србије, њена географска конституција, као и величине територија потенцијалних агресора у суседству представљају идеалан терен за деловање ова два система уколико ствари пођу по злу. У мирнодопским условима ће они служити за одвраћање угрожавања интереса Србије, и као јака карта у будућим дипломатским активностима.