PRVA POSETA NAKON VIŠE OD ČETIRI DECENIJE: Švedski premijer u poseti Srbiji
Ovo je prva poseta švedskog premijera Srbiji nakon više od četiri decenije. Tadašnju SFR Jugoslaviju je 1975. posetio tadašnji premijer Ulof Palme, koji je 11 godina kasnije nastradao u atentatu pod nerazjašnjenim okolnostima.
Sadašnji premijer Stefan Leven (rođen 1975. godine) je socijaldemokrata koji je u pomladak švedske Socijaldemokratske partije stupio sa samo 13 godina. Uprkos ranim političkim počecima, on je imao izuzetno težak životni put. Rano je ostao bez roditelja, pa ga je na put izvela hraniteljska porodica.
Dugo je radio kao zavarivač, a nakon što je postao predsednik metalskog sindikata počinje njegov meteorski politički uspon. Tada je ušao u izvršni odbor svoje stranke, a 2012. godine je postao njen predsednik. Na izborima 2014. godine socijaldemokrate su napravile koaliciju sa strankom Zelenih, a Leven je postao švedski premijer, nasledivši Fredrika Rajnfelta iz Stranke umerenih na toj funkciji.
IRAN SE VRATIO U MEĐUNARODNU ARENU: Evo šta to znači za ceo svet!
Vučić će biti domaćin švedskom premijeru
U skladu sa diplomatskim protokolom, domaćin švedskom premijeru će biti naš premijer Aleksandar Vučić, a ključne teme na dnevnom redu su evropske integracije Srbije i ekonomska saradnja dve države. Poseta švedskog premijera Srbiji je bilateralnog karaktera. Činjenica da poseta nije deo neke regionalne turneje dodatno daje na značaju ovom događaju, i postavlja dobar temelj za unapređenje srpsko – švedskih odnosa.
LUDILO STIGLO I NA FRONT: UKRAJINSKI VOJNICI love POKEMONE po Donbasu!
Premijer Vučić je Švedsku posetio u februaru prošle godine, kada je prisustvovao Srpsko-švedskom poslovnom forumu. On je tada pozvao švedske kompanije da ulažu u Srbiju, i tada je potpisan memorandum o razumevanju između dve vlade, sa razvojem ženskog preduzetništva, zelenim tehnologijama, jačanjem privatnog sektora i unapređenjem rešavanja privrednih sporova kao okosnicama budućih ekonomskih odnosa dve zemlje.
Ekonomska saradnja - rezultati daleko ispod potencijala
Švedska je među skandinavskim zemljama najznačajniji trgovinski partner Srbije, međutim, nivo međusobne saradnje je daleko ispod potreba i mogućnosti dve zemlje. Razmena između Srbije i Švedske je za 2013. godinu iznosila 244.6 miliona dolara, što je predstavljalo rast od 11.6 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Od toga je naš izvoz bio 59.1 milion dolara, i porastao je 13.8 posto, što je doprinelo blagom smanjenju razlike u spoljnotrgovinskoj razmeni koja je na našu štetu. U Srbiji posluje preko 40 kompanija sa švedskim kapitalom.
VELIKE PROMENE: Šta TURSKA mora posle POKUŠAJA PUČA?
Iz Švedske je u Srbiju od 2014. do marta ove godine ušlo 36.9 miliona evra investicija, a imajući u vidu da je u aprilu ove godine položen kamen temeljac za robnu kuću „Ikea“ (investiciju vrednu 70 miliona evra), jasno je koliki potencijal leži u ekonomskoj saradnji dve države.
Srbija u Švedsku najviše izvozi voće, žitarice i proizvode od metala, a iz Švedske uvozi hartiju, drumska vozila i industrijske mašine. Pored čisto komercijalnih odnosa, Švedska je samo u periodu između 1995. i 2005. godine pružila podršku Srbiji vrednu više od 140 miliona evra, pre svega u oblastima zelenih tehnologija, zdravstva, kulture i obrazovanja.
Od ekonomske saradnje ka političkim ciljevima
Zemlje Balkana bi od skandinavskih zemalja mogu da nauče kako se pametnim raspolaganjem oskudnim resursima postižu ekonomski rezultati koji su među najboljima na svetu, i kako se sukobi rešavaju mirnim sredstvima.
Nakon krvave prošlosti skandinavske zemlje su našle modalitet regionalnog funkcionisanja koje služi za primer drugim zemljama u svetu. Više od šest decenija funkcionisanja Nordijskog saveta, rešenje za teritorijalni problem Olandskih ostrva između Švedske i Finske, kao i mirovni napori i inicijative širom sveta iza kojih stoje skandinavske zemlje predstavljaju primer koegzistencije primenjiv i na primerima problema sa kojima se Srbija suočava. To je jedan od razloga zbog kog treba očekivati da unapređeni ekonomski odnosi dobiju svoje ostvarenje i u političkoj sferi.