ПРВА ПОСЕТА НАКОН ВИШЕ ОД ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИЈЕ: Шведски премијер у посети Србији
Ово је прва посета шведског премијера Србији након више од четири деценије. Тадашњу СФР Југославију је 1975. посетио тадашњи премијер Улоф Палме, који је 11 година касније настрадао у атентату под неразјашњеним околностима.
Садашњи премијер Стефан Левен (рођен 1975. године) је социјалдемократа који је у помладак шведске Социјалдемократске партије ступио са само 13 година. Упркос раним политичким почецима, он је имао изузетно тежак животни пут. Рано је остао без родитеља, па га је на пут извела хранитељска породица.
Дуго је радио као заваривач, а након што је постао председник металског синдиката почиње његов метеорски политички успон. Тада је ушао у извршни одбор своје странке, а 2012. године је постао њен председник. На изборима 2014. године социјалдемократе су направиле коалицију са странком Зелених, а Левен је постао шведски премијер, наследивши Фредрика Рајнфелта из Странке умерених на тој функцији.
ИРАН СЕ ВРАТИО У МЕЂУНАРОДНУ АРЕНУ: Ево шта то значи за цео свет!
Вучић ће бити домаћин шведском премијеру
У складу са дипломатским протоколом, домаћин шведском премијеру ће бити наш премијер Александар Вучић, а кључне теме на дневном реду су европске интеграције Србије и економска сарадња две државе. Посета шведског премијера Србији је билатералног карактера. Чињеница да посета није део неке регионалне турнеје додатно даје на значају овом догађају, и поставља добар темељ за унапређење српско – шведских односа.
ЛУДИЛО СТИГЛО И НА ФРОНТ: УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ лове ПОКЕМОНЕ по Донбасу!
Премијер Вучић је Шведску посетио у фебруару прошле године, када је присуствовао Српско-шведском пословном форуму. Он је тада позвао шведске компаније да улажу у Србију, и тада је потписан меморандум о разумевању између две владе, са развојем женског предузетништва, зеленим технологијама, јачањем приватног сектора и унапређењем решавања привредних спорова као окосницама будућих економских односа две земље.
Економска сарадња - резултати далеко испод потенцијала
Шведска је међу скандинавским земљама најзначајнији трговински партнер Србије, међутим, ниво међусобне сарадње је далеко испод потреба и могућности две земље. Размена између Србије и Шведске је за 2013. годину износила 244.6 милиона долара, што је представљало раст од 11.6 одсто у односу на претходну годину. Од тога је наш извоз био 59.1 милион долара, и порастао је 13.8 посто, што је допринело благом смањењу разлике у спољнотрговинској размени која је на нашу штету. У Србији послује преко 40 компанија са шведским капиталом.
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Шта ТУРСКА мора после ПОКУШАЈА ПУЧА?
Из Шведске је у Србију од 2014. до марта ове године ушло 36.9 милиона евра инвестиција, а имајући у виду да је у априлу ове године положен камен темељац за робну кућу „Икеа“ (инвестицију вредну 70 милиона евра), јасно је колики потенцијал лежи у економској сарадњи две државе.
Србија у Шведску највише извози воће, житарице и производе од метала, а из Шведске увози хартију, друмска возила и индустријске машине. Поред чисто комерцијалних односа, Шведска је само у периоду између 1995. и 2005. године пружила подршку Србији вредну више од 140 милиона евра, пре свега у областима зелених технологија, здравства, културе и образовања.
Од економске сарадње ка политичким циљевима
Земље Балкана би од скандинавских земаља могу да науче како се паметним располагањем оскудним ресурсима постижу економски резултати који су међу најбољима на свету, и како се сукоби решавају мирним средствима.
Након крваве прошлости скандинавске земље су нашле модалитет регионалног функционисања које служи за пример другим земљама у свету. Више од шест деценија функционисања Нордијског савета, решење за територијални проблем Оландских острва између Шведске и Финске, као и мировни напори и иницијативе широм света иза којих стоје скандинавске земље представљају пример коегзистенције примењив и на примерима проблема са којима се Србија суочава. То је један од разлога због ког треба очекивати да унапређени економски односи добију своје остварење и у политичкој сфери.