PRAVI RAZLOG RUŠENJA KUĆE U SAVAMALI: Obmanula me je firma u kojoj sam radio 30 godina
Ivan Timotijević bio je ubeđen da je vlasnik njegove kuće bila firma "Iskra" u kojoj je radio.
Iz Savamale i Bare Venecije raseljeno je ukupno 227 porodica, osim jedne. Kuća Ivana Timotijevića i njegove supruge već 2 godine odoleva pritiscima nadležnih za iseljenje i danas je bilo zakazano i njeno rušenje. Na licu mesta se okupilo pedesetak ljudi, koji su protestovali u ime porodice Timotijević, a među njima je najviše bilo aktivista raznih nevladinih organizacija.
Ivan Timotijević, koji kako kaže živi u ovoj kući 27 godina ubeđen je da je nju sagradila upravo firma "Iskra" u kojoj je i radio. On je istakao da je kuću dobio od firme.
- Za sve ove godine niko nije došao da kaže da je vlasnik ove kuće, rekao je on.
Na pitanje da li je ikada čuo da njegova kuća pripada "Železnicama Srbije" rekao je da nije nikada.
- Nisam znao da je "Železnica" vlasnik, sve dok nije počela legalizacija i dok nisam otišao u katastar, objašnjava Timotijević.
On je takođe naglasio da smatra da je obmanut, a na pitanje od koga rekao je: "Od Iskre". Više o tome pogledajte na snimku u nastavku teksta!
Ko su AKTIVISTI na protestu!
U dvorištu su se nalazili mnogobrojni aktivisti raznih organizacija, od kojih je izjavu dao samo Marko Aksentijević iz „Ne davimo Beograd“, napominjući da su došli da podrže Ivana Tanasijevića, ali odbijajući da prokomentarišu da li postoji pravni osnov za to. - Pričamo o pravdi, a ne o pravima, naveo je Aksentijević uputivši nas na advokata Tanasijevića koji nije bio prisutan.
Međutim, skupili su se i drugi aktivisti, koji su odbili da pričaju sa novinarima, kao i da otkriju kako im se zovu organizacije, a zabranili su i snimanje. Grupa ljudi, koja je stajala ispred dvorišta, naime, pričala je na nemačkom i engleskom, ali nisu znali da odgovore na pitanje naših novinara, šta rade na toj lokaciji i ko ih finansira.
Incidenti aktivista i novinara
Dogodila su se dva incidenta na samom protestu, kada su aktivisti ušli u verbalni sukob sa novinarima Pinka, a zatim i sa ekipom Studija B, odbivši da odgovore na pitanje ko ih plaća i da li su upoznati sa pravnim osnovom grada Beograda za rušenje spornog objekta.
- Pa šta ako nema pravni osnov? Idemo ka Evropskoj uniji, ne sme da se ruši kuća- rekao nam je Jovica Mihajlović, čovek koji je stajao pored aktivista i držao se za slogan „Ne damo“, obrazloživši da radi sam za sebe.
NEREŠENA IMOVINA
Problem potiče još iz 1991, kada je Timotijević kao radnik "Iskre" dobio prizemni objekat na korišćenje i čuvanje. Rešenjem iz 2006. postaje vlasnik kuće u Bara Venecija 55. Međutim, "Iskra", iako je objekat koristila od 1956. godine, u katastru ga nije prevela na sebe. Zemljište je ostalo da se vodi na državu, kasnije na "Železnicu Srbije". Kuća, iako se nalazi u starim zemljišnim knjigama, nije potpuno legalizovana.
Grad je ponudio da Ivan Timotijević, Vida, njegova kćerka i tri unuke, privremeno pređu u gradski stan na Zvezdari.
Svih ostalih 227 porodica su pristale da se presele u druge stanove koje im je država ponudila!
Prema rečima Timotijevića, problem oko njegove imovine dolazi od firme "Iskra" koja nije regulisana pravno-imovinske odnose u vezi sa spornim zemljištem i kako navodi upravo zbog toga ih je i tužio.
On bi kao i svi koji su morali da se isele prešao u njega, ali se boji da ukoliko izgubi spor protiv "Iskre" mogao biti izbačen iz stana.
On je dodao da će priznati svako rešenje suda i da očekuje da se odloži iseljenje do okončanja postupka.