ПРАВИ РАЗЛОГ РУШЕЊА КУЋЕ У САВАМАЛИ: Обманула ме је фирма у којој сам радио 30 година
Иван Тимотијевић био је убеђен да је власник његове куће била фирма "Искра" у којој је радио.
Из Савамале и Баре Венеције расељено је укупно 227 породица, осим једне. Кућа Ивана Тимотијевића и његове супруге већ 2 године одолева притисцима надлежних за исељење и данас је било заказано и њено рушење. На лицу места се окупило педесетак људи, који су протестовали у име породице Тимотијевић, а међу њима је највише било активиста разних невладиних организација.
Иван Тимотијевић, који како каже живи у овој кући 27 година убеђен је да је њу саградила управо фирма "Искра" у којој је и радио. Он је истакао да је кућу добио од фирме.
- За све ове године нико није дошао да каже да је власник ове куће, рекао је он.
На питање да ли је икада чуо да његова кућа припада "Железницама Србије" рекао је да није никада.
- Нисам знао да је "Железница" власник, све док није почела легализација и док нисам отишао у катастар, објашњава Тимотијевић.
Он је такође нагласио да сматра да је обманут, а на питање од кога рекао је: "Од Искре". Више о томе погледајте на снимку у наставку текста!
Ко су АКТИВИСТИ на протесту!
У дворишту су се налазили многобројни активисти разних организација, од којих је изјаву дао само Марко Аксентијевић из „Не давимо Београд“, напомињући да су дошли да подрже Ивана Танасијевића, али одбијајући да прокоментаришу да ли постоји правни основ за то. - Причамо о правди, а не о правима, навео је Аксентијевић упутивши нас на адвоката Танасијевића који није био присутан.
Међутим, скупили су се и други активисти, који су одбили да причају са новинарима, као и да открију како им се зову организације, а забранили су и снимање. Група људи, која је стајала испред дворишта, наиме, причала је на немачком и енглеском, али нису знали да одговоре на питање наших новинара, шта раде на тој локацији и ко их финансира.
Инциденти активиста и новинара
Догодила су се два инцидента на самом протесту, када су активисти ушли у вербални сукоб са новинарима Пинка, а затим и са екипом Студија Б, одбивши да одговоре на питање ко их плаћа и да ли су упознати са правним основом града Београда за рушење спорног објекта.
- Па шта ако нема правни основ? Идемо ка Европској унији, не сме да се руши кућа- рекао нам је Јовица Михајловић, човек који је стајао поред активиста и држао се за слоган „Не дамо“, образложивши да ради сам за себе.
НЕРЕШЕНА ИМОВИНА
Проблем потиче још из 1991, када је Тимотијевић као радник "Искре" добио приземни објекат на коришћење и чување. Решењем из 2006. постаје власник куће у Бара Венеција 55. Међутим, "Искра", иако је објекат користила од 1956. године, у катастру га није превела на себе. Земљиште је остало да се води на државу, касније на "Железницу Србије". Кућа, иако се налази у старим земљишним књигама, није потпуно легализована.
Град је понудио да Иван Тимотијевић, Вида, његова кћерка и три унуке, привремено пређу у градски стан на Звездари.
Свих осталих 227 породица су пристале да се преселе у друге станове које им је држава понудила!
Према речима Тимотијевића, проблем око његове имовине долази од фирме "Искра" која није регулисана правно-имовинске односе у вези са спорним земљиштем и како наводи управо због тога их је и тужио.
Он би као и сви који су морали да се иселе прешао у њега, али се боји да уколико изгуби спор против "Искре" могао бити избачен из стана.
Он је додао да ће признати свако решење суда и да очекује да се одложи исељење до окончања поступка.