VELIKA ALBANIJA TRAŽI DEO GRČKE: Evropska unija pregovorima smiruje veliki apetit Tirane!
Evropska komisija je saopštila da "pozdravlja nastojanja Grčke i Albanije da razjasne otvorena pitanja".
Međutim, Komisija je naglasila da se neće izjašnjavati o tome da li postoji spor oko dela teritorije Grčke uz granicu s Albanijom, koju albanska strana naziva "Ćamurija", a njene stanovnike "Ćami".
Portparolka u Evropskoj komisiji upitana je o sporu Albanije i Grčke, pošto je evropski komesar Johanes Han navodno rekao da je "pitanje Ćama, albanskog Ćama, deo razgovora zvaničnika Grčke i Albanije o međusobnim odnosima".
U Albaniji se smatra da Ćamurija, pogranični deo grčke oblasti Severni Epir u kojoj ima albanskog stanovništva, treba da bude u okviru "Velike Albanije", sastavljene od tog dela teritorije Grčke, i delova Srbije, Crne Gore i Makedonije.
Zvanična Atina odlučno odbacuje da postoji spor oko teritorije i problem albanske manjine na području uz granicu s Albanijom i ne priznaje, kao ni pojam i naziv "Ćami".
Albanski mediji su ocenili da je "komesar Han priznao da postoji pitanje Ćama" pošto su objavili njegov pismeni odgovor na pitanje jedne grčke poslanice Evropskog parlamenta da se oglasi povodom albanskih teritorijalnih pretenzija prema Grčkoj.
Han je, kako su preneli Televizija Top čenel i drugi albanski mediji, odgovorio da "Evropska komisija pozdravlja činjenicu da dve zemlje razmatraju stvaranje zajedničkog mehanizma koji bi organizovao povremene sastanke za raspravu o otvorenim pitanjima, a to uključuje teritorijalni deo i albansko-grčko pomorsko područje, manjinska prava i slučaj Ćama".
PREVRĆE SE U NOVOM GROBU: Urnebesna sahrana "velikoalbanskog heroja"
Kocijančič je grčkoj novinarki odgovorila da je "Evropska komisija s tim u vezi posebno pozdravila predlog Grčke da se uspostavi platforma za dijalog koji bi omogućio da se razmotre sva pitanja koja traže razjašnjenje".
Evropska komisija, dodala je, "ohrabruje dve zemlje da se i dalje na tome angažuju" i da se na taj način "otklone moguća razmimoilaženja oko važnih pitanja".
Na pitanje novinara kakav je zvaničan stav Evropske komisije i da li ona priznaje da postoji problem s teritorijom Grčke uz granicu s Albanijom, Kocijančič je ponovila da Komisija pozdravlja nameru Atine i Tirane da dijalogom razjasne otvorena pitanja i da "dalje od toga neće ići".