ВЕЛИКА АЛБАНИЈА ТРАЖИ ДЕО ГРЧКЕ: Европска унија преговорима смирује велики апетит Тиране!
Европска комисија је саопштила да "поздравља настојања Грчке и Албаније да разјасне отворена питања".
Међутим, Комисија је нагласила да се неће изјашњавати о томе да ли постоји спор око дела територије Грчке уз границу с Албанијом, коју албанска страна назива "Ћамурија", а њене становнике "Ћами".
Портпаролка у Европској комисији упитана је о спору Албаније и Грчке, пошто је европски комесар Јоханес Хан наводно рекао да је "питање Ћама, албанског Ћама, део разговора званичника Грчке и Албаније о међусобним односима".
У Албанији се сматра да Ћамурија, погранични део грчке области Северни Епир у којој има албанског становништва, треба да буде у оквиру "Велике Албаније", састављене од тог дела територије Грчке, и делова Србије, Црне Горе и Македоније.
Званична Атина одлучно одбацује да постоји спор око територије и проблем албанске мањине на подручју уз границу с Албанијом и не признаје, као ни појам и назив "Ћами".
Албански медији су оценили да је "комесар Хан признао да постоји питање Ћама" пошто су објавили његов писмени одговор на питање једне грчке посланице Европског парламента да се огласи поводом албанских територијалних претензија према Грчкој.
Хан је, како су пренели Телевизија Топ ченел и други албански медији, одговорио да "Европска комисија поздравља чињеницу да две земље разматрају стварање заједничког механизма који би организовао повремене састанке за расправу о отвореним питањима, а то укључује територијални део и албанско-грчко поморско подручје, мањинска права и случај Ћама".
ПРЕВРЋЕ СЕ У НОВОМ ГРОБУ: Урнебесна сахрана "великоалбанског хероја"
Коцијанчич је грчкој новинарки одговорила да је "Европска комисија с тим у вези посебно поздравила предлог Грчке да се успостави платформа за дијалог који би омогућио да се размотре сва питања која траже разјашњење".
Европска комисија, додала је, "охрабрује две земље да се и даље на томе ангажују" и да се на тај начин "отклоне могућа размимоилажења око важних питања".
На питање новинара какав је званичан став Европске комисије и да ли она признаје да постоји проблем с територијом Грчке уз границу с Албанијом, Коцијанчич је поновила да Комисија поздравља намеру Атине и Тиране да дијалогом разјасне отворена питања и да "даље од тога неће ићи".