Dan kada je uništen život, stradala mladost, a grad razoren: Kontroverze savezničkog bombardovanja Leskovca (FOTO)
O ovom strašnom bombardovanju se ćutalo godinama.
Današnji dan 6. septembar 1944. godine bio je koban po stanovništvo Leskovca. Toga dana, dalekog 6. septembra 1944. godine savezničko vazduhoplovstvo je zajedno sa jedinicama NOVJ, a u sklopu operacije Ratvik bombardovalo Leskovac. Tog dana, na Leskovac je bačeno 69 tona bombi.
Operacija Ratvik je imala za cilj da se unište vitalne komunikacije za povlačenje nemačkih jedinica, odnosno grupe armije "E". Međutim, ova operacija odnela je ogroman broj žrtava, a sumnja u neophodnost ove akcije i bombardovanja ostala je misterija do današnjeg dana.
"Oj Iliću drugi Obiliću, da je taki još majora bilo, mi bi tada došli na Kosovo" Mihailo zaboravljeni SRPSKI JUNAK
Prva žrtva Prvog svetskog rata bio je mladi Srbin: Jedna čitulja OTKRIVA VELIKU MISTERIJU (FOTO)
Splet neverovatnih okolnosti promenio je tok Drugog svetskog rata, a zaslugu za to ima i svetac SPC (FOTO/VIDEO)
Istorijski podaci beleže da je lično Koča Popović planirao bombardovanje Lesekovca, ali i drugih gradova Južne Srbije, zajedno sa generalom Ficroj Meklejnom. Postoje istorijski podaci da su se njih dvojica sastali na planini Radan.
Prema svedočenjima, toga dana u Leskovcu je bilo tek nekoliko stotina Nemaca, dok je bilo mnogo civila. Prema istorijskim podacima, sumnju u samu akciju izrazio je i sam general Ficroj Meklejn.
Taj 6. septembar bio je koban po stanovništvo Leskovca. Bombardovanje je počelo oko 12 časova. Tog dana, iako tačan broj žrtava nikada nije utvrđen, stradalo je više od 1600 civila. Još je gora činjenica da je upravo na današnji dan rođen kralj Petar, te je tog dana na ulicama bilo mnogo ljudi. Bombardovanje Leskovca učinilo je da pogine ogroman broj civila, da se do temelja uništi nekoliko kvartova, 1840 objekata, među kojima i značajne institucije poput Sokolskog doma, da se uništi centralno jezgro grada, hoteli, palata Sotira Ilića.
O ovom strašnom bombardovanju se ćutalo godinama, a spomen-česma žrtvama podignuta je tek 1991. godine, dakle posle 47 godina! Nažalost, pored Leskovca bombardovanji su i uništeni i Niš, Beograd...