Sećate li se "ŠTAFETE MLADOSTI": Da sa njom u ruci trče imali su privilegiju samo najbolji u svom selu
U prvoj Titovoj štafeti, učestvovalo je 12.500 omladinaca, koji su pretrčali trasu dugu 9.000 kilometara
Mnogi se sećaju perioda dok se nosila "štafeta mladosti", a drugi, oni mlađi, su priče o ovom događaju sigurno čuli od svojih roditelja, baka i deka.
Štafeta mladosti je palica koja je išla kroz celu SFR Jugoslaviju. Svakog 25. maja dodeljivana je tadašnjem jugoslovenskom predsedniku Josipu Brozu Titu, a čak je i taj datum proglašen je njegov službeni datum rođenja, iako je rođen 7. maja. Takođe, ovaj praznik se zvao "Dan mladosti".
STROGO ČUVANA TAJNA SFRJ: Da li je Tito naredio POTRAGU ZA NLO i ko je snimio OBDUKCIJU VANZEMALJCA?
SINĐELIĆ JE STRADAO ZBOG SRPSKE NESLOGE: Kada se Karađorđe dočepao izdajice sa Čegra, usledila je surova kazna
ON JE BIO PRVA ŽRTVA VOŽDOVE PREKE NARAVI: Lično ga je obesio pa sestrama danima BRANIO da ga skinu sa vešala
Ideja o nekad najpopularnijoj manifestaciji u bivšoj Jugoslaviji potekla je 1945. godine u Kragujevcu, gde je Odeljenje za sport i fiskulturu osmislilo masovnu omladinsku štafetu koja će proći širom Jugoslavije, i to trčanjem najuspešnijih omladinaca koji nose Štafetu mladosti.
U prvoj Titovoj štafeti, učestvovalo je 12.500 omladinaca, koji su pretrčavši trasu dugu 9.000 kilometara, Titu predali prvih devet štafetnih palica i Plavu knjigu sa 15.000 potpisa omladine Šumadije. Te prve štafete predate su mu u Zagrebu, dok je narednih godina, sve do 1956. Tito lično primao poslednje nosioce štafete pred Belim dvorom u Beogradu, čemu je prethodio svečani doček na Trgu Republike.
Ko je prvi predao Titu štafetu
Čast da prvu Štafetu mladosti svečano preda Josipu Brozu Titu, na stadionu JNA, pripala je Miki Tripalu, apsolventu prava i predsedniku CK Narodne omladine Jugoslavije. Štafeta mladosti je svake godine polazila iz drugog mesta i iz druge republike, i uvek masovno dočekivana širom nekadašnje Jugoslavije.
Centralna manifestacija je organizovana na tadašnjem stadionu JNA u Beogradu, gde su pioniri, omladinci izvodili slet. Štafetu su Titu, uz prigodnu čestitku sa željama za dug život i dobro zdravlje, uručivali najbolji omladinci i omladinke.
Kako su izgledale štafete
Štafete su se uglavnom pravile od drveta, ali i drugih različitih materijala. Svaka je bila drugačija i jedinstvena na svoj način. Uvek su u svom dizajnu, pored ostalih detalja, sadržale petokraku zvezdu, pa čak i buktinju na samom vrhu, kao ustaljeni simbol Jugoslavije. Umetnici iz čitave zemlje dobijali su mogućnost da osmisle njen izgled.
U vreme dok je štafeta obilazila državu, vesti su pratile svaki njen korak i lokaciju, kako bi narod u bilo kom momentu mogao da zna gde se ona nalazi. U Muzeju Jugoslavije može se pogledati zbirka štafeta, izrađenih od najraznovrsnijeg materijala, originalnih oblika i posebno značajnih pisanih poruka iz svih krajeva Jugoslavije.
Glavni slogan svakog "Dana mladosti" glasio je poklikom: "Mi smo Titovi, Tito je naš!"
Štafeta je nastavila da se nosi i posle Titove smrti 1980. godine, do 1987., pune 42 godine, samo sa drugačijom porukom: "I posle Tita – Tito".