Сећате ли се "ШТАФЕТЕ МЛАДОСТИ": Да са њом у руци трче имали су привилегију само најбољи у свом селу
У првој Титовој штафети, учествовало је 12.500 омладинаца, који су претрчали трасу дугу 9.000 километара
Многи се сећају периода док се носила "штафета младости", а други, они млађи, су приче о овом догађају сигурно чули од својих родитеља, бака и дека.
Штафета младости је палица која је ишла кроз целу СФР Југославију. Сваког 25. маја додељивана је тадашњем југословенском председнику Јосипу Брозу Титу, а чак је и тај датум проглашен је његов службени датум рођења, иако је рођен 7. маја. Такође, овај празник се звао "Дан младости".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/25/pjimage.jpg?itok=3-1g8O-Y)
СТРОГО ЧУВАНА ТАЈНА СФРЈ: Да ли је Тито наредио ПОТРАГУ ЗА НЛО и ко је снимио ОБДУКЦИЈУ ВАНЗЕМАЉЦА?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/24/stevan_sindjelic.jpg?itok=J88aY95g)
СИНЂЕЛИЋ ЈЕ СТРАДАО ЗБОГ СРПСКЕ НЕСЛОГЕ: Када се Карађорђе дочепао издајице са Чегра, уследила је сурова казна
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322742/karadjordje.jpg?itok=QsibyPsd)
ОН ЈЕ БИО ПРВА ЖРТВА ВОЖДОВЕ ПРЕКЕ НАРАВИ: Лично га је обесио па сестрама данима БРАНИО да га скину са вешала
Идеја о некад најпопуларнијој манифестацији у бившој Југославији потекла је 1945. године у Крагујевцу, где је Одељење за спорт и фискултуру осмислило масовну омладинску штафету која ће проћи широм Југославије, и то трчањем најуспешнијих омладинаца који носе Штафету младости.
У првој Титовој штафети, учествовало је 12.500 омладинаца, који су претрчавши трасу дугу 9.000 километара, Титу предали првих девет штафетних палица и Плаву књигу са 15.000 потписа омладине Шумадије. Те прве штафете предате су му у Загребу, док је наредних година, све до 1956. Тито лично примао последње носиоце штафете пред Белим двором у Београду, чему је претходио свечани дочек на Тргу Републике.
Ко је први предао Титу штафету
Част да прву Штафету младости свечано преда Јосипу Брозу Титу, на стадиону ЈНА, припала је Мики Трипалу, апсолвенту права и председнику ЦК Народне омладине Југославије. Штафета младости је сваке године полазила из другог места и из друге републике, и увек масовно дочекивана широм некадашње Југославије.
Централна манифестација је организована на тадашњем стадиону ЈНА у Београду, где су пионири, омладинци изводили слет. Штафету су Титу, уз пригодну честитку са жељама за дуг живот и добро здравље, уручивали најбољи омладинци и омладинке.
Како су изгледале штафете
Штафете су се углавном правиле од дрвета, али и других различитих материјала. Свака је била другачија и јединствена на свој начин. Увек су у свом дизајну, поред осталих детаља, садржале петокраку звезду, па чак и буктињу на самом врху, као устаљени симбол Југославије. Уметници из читаве земље добијали су могућност да осмисле њен изглед.
У време док је штафета обилазила државу, вести су пратиле сваки њен корак и локацију, како би народ у било ком моменту могао да зна где се она налази. У Музеју Југославије може се погледати збирка штафета, израђених од најразноврснијег материјала, оригиналних облика и посебно значајних писаних порука из свих крајева Југославије.
Главни слоган сваког "Дана младости" гласио је покликом: "Ми смо Титови, Тито је наш!"
Штафета је наставила да се носи и после Титове смрти 1980. године, до 1987., пуне 42 године, само са другачијом поруком: "И после Тита – Тито".