VUK KARADŽIĆ IMAO JE 13 DECE: Voleo je jednu ženu, a iznenadićete se kad čujete šta je morao da proda za imanje u Tršiću
Vukov uticaj u srpskoj književnosti svima je dobro poznat, ali ovo su činjenice koje možda niste znali o njemu
Davnog 7. novembra 1787. godine, rođena je najznačajnija ličnost srpske književnosti prve polovine 19. veka, prvi srpski lingvista u 19. veku, reformator srpskog jezika, sakupljač narodnih umotvorina i pisac prvog rečnika srpskog jezika – Vuk Karadžić.
Njegov uticaj u srpskoj književnosti svima je dobro poznat, ali ovo su činjenice koje možda niste znali o Vuku.
OVAJ GRAD JE NA 13 DANA BIO PRESTONICA SRBIJE! Varošica koja je bila poprište istorijske drame
PRONAĐEN UKRADENI TITOV SAT: Skupocenost nestala bez traga pre deset godina
SNIMAK SAHRANE NIKOLE TESLE SLAMA SRCA: Najveći srpski genije umro siromašan i u dugovima (VIDEO)
Vuk je bio otac trinaestoro dece, mada u to vreme, nažalost broj dece je bio takav pošto mnoga nisu mogla poživeti dugo zbog vremena i bolesti koje su harale u 19-om veku.
Takođe, on je bio i gradonačelnik Beograda.
"Piši kao što govoriš, čitaj kao što je napisano" nije Vukov citat. On je iskoristio ovaj citat kroz reformu jezika služeći se nemačkom filozofijom.
Prvi srpski ustanak razdvojio ga je od ljubavi iz mladosti, te se pričalo do njegove smrti da nikada nije preboleo Ružu.
Bio je u zatvoru zbog zbirke lascivnih pesama "Crven ban", a u srpski jezik je uveo neke od najsočniji psovki koje se koriste i dan danas u narodu.
Poznato je da je Vuk Stefanović Karadžić bio član tajnog društva. Bio je mason, ali to i nije iznenađenje kada se govori o uticajnim sprskim ljudima u 19 i 20. veku.
Govorilo se o tome da je Vuk zbog kupovine imanja u Tršiću prodao najdragocenije sprske knjige Rusima, a za dragoceno četvorojevanđelje dobio je 300 srebrnih rubalja.
Njegove reforme nisu bile prihvaćene u potpunosti, bio je osporavan od strane Miloša Obrenovića, a kasnije je imao mnogo kritičara zbog kojih je bio sputavan. Ipak pobedio je u tome i uspeo da obogati srpski rečnik sa 28.000 hiljada reči, da bi reforme kasnije utemeljio i učinio ga ovakvim kakav jeste danas.