ВУК КАРАЏИЋ ИМАО ЈЕ 13 ДЕЦЕ: Волео је једну жену, а изненадићете се кад чујете шта је морао да прода за имање у Тршићу
Вуков утицај у српској књижевности свима је добро познат, али ово су чињенице које можда нисте знали о њему
Давног 7. новембра 1787. године, рођена је најзначајнија личност српске књижевности прве половине 19. века, први српски лингвиста у 19. веку, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика – Вук Караџић.
Његов утицај у српској књижевности свима је добро познат, али ово су чињенице које можда нисте знали о Вуку.
ОВАЈ ГРАД ЈЕ НА 13 ДАНА БИО ПРЕСТОНИЦА СРБИЈЕ! Варошица која је била поприште историјске драме
ПРОНАЂЕН УКРАДЕНИ ТИТОВ САТ: Скупоценост нестала без трага пре десет година
СНИМАК САХРАНЕ НИКОЛЕ ТЕСЛЕ СЛАМА СРЦА: Највећи српски геније умро сиромашан и у дуговима (ВИДЕО)
Вук је био отац тринаесторо деце, мада у то време, нажалост број деце је био такав пошто многа нису могла поживети дуго због времена и болести које су харале у 19-ом веку.
Такође, он је био и градоначелник Београда.
"Пиши као што говориш, читај као што је написано" није Вуков цитат. Он је искористио овај цитат кроз реформу језика служећи се немачком филозофијом.
Први српски устанак раздвојио га је од љубави из младости, те се причало до његове смрти да никада није преболео Ружу.
Био је у затвору због збирке ласцивних песама "Црвен бан", а у српски језик је увео неке од најсочнији псовки које се користе и дан данас у народу.
Познато је да је Вук Стефановић Караџић био члан тајног друштва. Био је масон, али то и није изненађење када се говори о утицајним спрским људима у 19 и 20. веку.
Говорило се о томе да је Вук због куповине имања у Тршићу продао најдрагоценије спрске књиге Русима, а за драгоцено четворојеванђеље добио је 300 сребрних рубаља.
Његове реформе нису биле прихваћене у потпуности, био је оспораван од стране Милоша Обреновића, а касније је имао много критичара због којих је био спутаван. Ипак победио је у томе и успео да обогати српски речник са 28.000 хиљада речи, да би реформе касније утемељио и учинио га оваквим какав јесте данас.