ABORTUS IZ POLJSKE GOTOVO ISKORENJEN! Postoje uslovi pod kojima će jedino moći da se obavi (FOTO)
Poljski Ustavni sud proglasio je neustavnim zakon koji omogućava prekid trudnoće u slučaju teških deformacija fetusa.
Dok konzervativci slave "zaštitu života", kritičari kažu da je u pitanju kršenje ljudskih prava. Kada odluka najvišeg suda bude primenjena, trudnice će morati da iznesu trudnoću čak i kada se zna da bi dete došlo na svet neizlečivo bolesno.
JUŽNA AMERIKA SE NE SMIRUJE: Više od 30.000 novih slučajeva u Brazilu
ŠOK U KINI: Iz inostranstva im ponovo stigla KORONA!
PADAJU CRNI REKORDI: U Americi više od 80.000 novozaraženih u jednom danu!
Sud tumači da Ustav propisuje zaštitu života "u svakoj fazi razvoja" te je dao za pravo grupi poslanika vladajuće konzervativne stranke Pravo i pravda, koji su izneli slučaj pred Ustavni sud. Zakon koji je omogućavao prekid trudnoće pri teškoj deformaciji fetusa donet je još 1993. godine.
I do sada je poljska regulativa o prekidu trudnoće važila za jednu od najstrožih na svetu. Prošle godine je u Poljskoj, zemlji sa 38 miliona stanovnika, legalno obavljeno tek nešto više od hiljadu prekida trudnoće. Oko 98 odsto abortusa do sada je obrazlagano upravo teškim deformacijama fetusa.
Od sada će abortus biti dozvoljen jedino ukoliko je trudnoća plod silovanja, incesta ili je ugrožen život majke.
"Još veća tortura"
- Ukidanje skoro svih osnova za legalne abortuse u Poljskoj svodi se na zabranu i kršenje ljudskih prava - napisala je Dunja Mijatović, komesarka Saveta Evrope za ljudska prava.
Ona je dodala da odluka suda znači da će žene koje to mogu da priušte obavljati abortuse u inostranstvu ili ilegalno, a da će ostale biti izložene "još većoj torturi".
Kaja Godek, predvodnica poljskog pokreta Pro-Life, i sama majka deteta sa Daunovim sindromom, rekla je da je Poljska presudom postala "uzor za Evropu i svet". "Ne popuštamo pred pritiskom našeg doba da se maršira ulevo i da se proširuju mogućnosti ubijanja ljudi", rekla je ona.
Opozicija se kritički izjasnila o odluci suda. Bivši poljski premijer Donald Tusk je nazvao "ciničnom" odluku "pseudo-suda usred galopirajuće pandemije".
Sud pod kontrolom partije
Konzervativna stranka Pravo i pravda je po dolasku na vlast 2015. godine preduzela spornu reformu pravosuđa, koja se oštro kritikuje u Briselu.
Od tada je vladajuća većina odabrala većinu sudija Ustavnog suda. Julija Pržilebska, predsednica tog najvažnijeg suda u zemlji, važi za osobu od najvećeg poverenja svemoćnog šefa stranke Jaroslava Kačinjskog.
Kritičari pretpostavljaju da odluka nije slučajno pala tokom drugog talasa pandemije, kada je zabranjeno javno okupljanje više od deset osoba. Pre četiri godine je u masovnim protestima zbog pooštravanja zakona o abortusu u Varšavi demonstriralo do 100.000 ljudi, mahom žena.
Aktivisti za prava žena procenjuju da, otkad su zakoni u Poljskoj pooštreni, između 80.000 i 120.000 žena godišnje odlazi u inostranstvo kako bi prekinulo trudnoću.