AMERIČKA TERITORIJA GUAM NA UDARU! Stanovnici pacifičkog ostrva preplašeni, samo im je to trebalo!
Teritorija Guama je ostrvo u zapadnom Pacifiku i teritorija je SAD
Snažan zemljotres jačine 6,2 stepena po Rihterovoj skali pogodio je oblast 168 kilometara jugozapadno od sela Merizo na Guamu. Sistem upozorenja na cunami Sjedinjenih Država nije izdao upozorenje na cunami za Guam. Prema Geološkom zavodu Sjedinjenih Država, zemljotres se dogodio u 20:29:45 (UTC) na dubini od 10 kilometara.
MOĆNI KINESKI DRONOVI CH-92A I CH-95 ČUVAĆE SRBIJU: Odlični su izviđači, a evo u čemu su NAJBOLJI (VIDEO)
SKOPLJE U POTPUNOM MRAKU! Odjeknula snažna eksplozija, havarija kakva dosad nije viđena! (VIDEO)
HLADAN TUŠ ZA UKRAJINCE, PENTAGON IH SKROZ ZAKUCAO: "Američki vojnici neće ratovati u Ukrajini"
Podsetimo, teritorija Guama je ostrvo u zapadnom Pacifiku i teritorija je SAD. Stanovnici su većinom Čamoroi koji su naselili ostrvo otprilike pre 3.500 godina. Ostrvo je najveće i najjužnije od svih Marijanskih ostrva. Glavni grad je Hagatnja, stari naziv je Aganja. Privreda Guama uglavnom zavisi od turizma (većinom iz Japana) i baza američke vojske.
Prvi stanovnici ovog ostrva bili su Negritosi, niski tamnoputi narod kovrdžave kose i očiju čija boja varira od smeđe do crne. Potekli su iz delova jugoistočne Azije. Odatle su verovatno došli usled klimatskih promena nastalih za vreme poslednjeg do sada ledenog doba. Nije isključeno ni to da su ih narodi severno i zapadno od njih primorali da napuste svoje postojbine i nasele se u Maleziji, Novoj Gvineji, Malineziji, Melaneziji i Filipinima. Sudeći po radioaktivnom ugljeniku, naučnici su ustanovili da su Negritosi nastanjivali Novu Gvineju više od 40.000 godina.
Pre Drugog svetskog rata, Guam je bio jedna od pet američkih jurisdikcija u Tihom okeanu, zajedno sa ostrvom Vejk u Mikroneziji, Američkom Samoom i Havajima u Polineziji i Filipinima. Dana 8. decembra 1941. godine, nekoliko sati nakon napada na Perl Harbor, Japanci su zauzeli Guam, i ostrvo je ostalo pod okupacijom dve i po godine.
Tokom okupacije Guamani su bili izloženi prisilnom radu, zatvaranju, mučenju i pogubljenjima. Američke snage su ponovo zauzele ostrvo 21. jula 1944, što se obeležava kao Dan oslobođenja. Od šezdesetih godina prošlog veka, ekonomiju Guama podržavali su prvenstveno turizam i američka vojska, za koju je Guam značajno strateško dobro.
Nezvanično, ali često korišćen teritorijalni moto je "Gde američki dan počinje", koji se odnosi na blizinu ostrva međunarodnoj datumskoj liniji. Guam je među 17 teritorija koje nisu samoupravne na spisku Ujedinjenih nacija, a član je Pacifičke zajednice od 1983. godine.