Američki general osvestio članice NATO "Nismo u stanju da vodimo rat protiv Rusije! Situacija je ozbiljnija nego što mnogi shvataju"
NATO ne poseduje adekvatnu vazdušnu odbranu, vojnu mobilnost, municiju i potrebnu mentalnost za potpunu spremnost na konvencionalni rat velikih razmera.
Ovo je izjavio američki penzionisani general-pukovnik Ben Hodžis 2. oktobra.
Njegove reči izazvale su zabrinutost u pogledu sposobnosti Alijanse da odgovori na potencijalni sukob sa Rusijom.
Evropski lideri ne prepoznaju realnost rata sa Rusijom, upozorava Hodžis
Govoreći na "Forumu bezbednosti u Varšavi", Hodžis je izjavio da mnogi evropski politički i vojni lideri ne prepoznaju u potpunosti ozbiljnost mogućeg rata sa Rusijom. On je ukazao na činjenicu da zapadni vojni analitičari smatraju da fabrike namenske industrije i borbena spremnost Zapada nisu dovoljne da se odole ruskim napadima.
Zapadna odbrana nedovoljna za zaštitu ključnih infrastruktura
Hodžis je napomenuo da NATO nema adekvatnu protivraketnu i vazdušnu odbranu za zaštitu ključnih objekata poput morskih luka, aerodroma i drugih vitalnih infrastruktura. Prema njegovim rečima, istočni bok NATO-a ima samo 5% potrebnih kapaciteta za vazdušnu odbranu, što bi moglo predstavljati ozbiljan problem u slučaju napada.
Vojna mobilnost NATO-a ne zadovoljava trenutne izazove
General je istakao da NATO i dalje ima ozbiljan problem sa vojnom mobilnošću, navodeći da trenutno ne postoji sposobnost brzog pomeranja trupa širom Evrope. Ako bi Rusija odlučila da napadne, njene snage bi odmah napale transportnu infrastrukturu koja je potrebna saveznicima za odgovor, čime bi se usporio odgovor NATO-a.
“Zamislite da se ono što se dešava u Ukrajini dogodi u Gdanjsku, Klaipedi, Talinu ili Bremerhavenu, ili čak i u Nemačkoj. U najboljem slučaju pomoć bi stigla tek za dve nedelje", rekao je Hodžis.
Potrebna brža raspoređivanja trupa i municije
Prema Hodžisu, NATO snage tokom Hladnog rata bile su spremne za raspoređivanje za samo 24 sata.
Danas, međutim, to nije slučaj, a saveznici ne mogu da rasporede trupe dovoljno brzo.
On je dodao da bi NATO trebalo da ima hrabrosti da prepozna pretnje, da izvadi municiju iz skladišta i bude spreman za pokretanje trupa u roku od nekoliko dana kako bi se nosio sa potencijalnim izazovima.
Rusija napala Ukrajinu: NATO i dalje nije spreman za rat velikih razmera
Hodžis je naglasio da su deset i po godina nakon što je Rusija napala Ukrajinu, saveznici još uvek u problemima sa obezbeđivanjem dovoljno municije za čak nedelju dana borbenih dejstava.
Ovaj dugoročan problem neophodno je rešavati, a on je apelovao na ulaganje u proizvodnju municije i vojnu spremnost Alijanse.
Poljska vojna transformacija kao pozitivan primer
Ipak, Hodžis je pohvalio evropske zemlje koje se kreću u boljem pravcu, posebno ističući vojnu transformaciju Poljske, koja postavlja visoke standarde za vojnu modernizaciju u regionu.
Ben Hodžis je zaključio da NATO mora da se suoči sa realnim pretnjama i da bude spreman da deluje brzo i efikasno kako bi zaštitio interese svojih članica. Ovo uključuje ulaganje u vojnu infrastrukturu, bržu mobilnost trupa i osiguranje adekvatnih zaliha municije i drugih resursa.