TRAMP PROTIV TRAMPA: Kako je Donald sistematski uništio sam sebe?
Jedinstveni slučaj u američkoj istoriji gde je predsednik zaslužan za svoj sopstveni poraz
Analize koje se bave time zašto je Donald Tramp postao prvi američki predsednik za 28 godina koji nije osvojio reizbor mogu izlistati pandemiju korona virusa kao uzrok. Ali to je samo deo priče, piše CNN.
DONALDE, ŠTA TO RADIŠ? Melanija Tramp u čudu zbog sopstvenog muža!
ZA SAD SU SRBIJA I NJEN PREDSEDNIK NAJVAŽNIJI U OVOM DELU EVROPE: Odnosi unapređeni za vreme Vučića!
BAJDENOVA POBEDA DONOSI KRAJ PANDEMIJE? U SAD-u glasali poštom zbog korone, a sada krše sve mere (FOTO/VIDEO)
Njegovu političku propast nije uzrokovao korona virus, već nedostaci u karakteru i upravljanju odlazećeg američkog predsednika, biznismena i bivšeg šoumena – Tramp je, naime, 12 godina bio voditelj i producent emisije "Šegrt".
Donald Tramp je, zaključuje CNN, porazio Donalda Trampa.
Čak i pre pandemije mnogi Amerikanci su bili zabrinuti zbog njegovih poteza – beskonačnih tvitova, gafova i teorija zavere koje su dominirale njegovim mandatom, ništavnih sporova u kojima je naizgled uživao, dok se haos kovitlao oko njega, sklonost ka laganju, šokantni manjak empatije za druge, očigledni manjak ozbiljnosti ili interesa za suštinu svog posla, prezir prema zakonu i demokratskim institucijama i možda najgore od svega - njegova sklonost ka desnici i rasizmu.
Tramp je prvi predsednik u istoriji anketa koji nikad nije dobio pozitivne ocene za svoj posao, što je uvek bio najpouzdaniji reper za reizbor. Prema anketama u utorak, oko 47 odsto Amerikanaca je pozitivno ocenilo njegov rad.
CNN navodi da je Tramp, otkako se ubacio u politiku sa svojom antiimigrantskom tiradom, video da njegov put ka vlasti leži u rasnoj i kulturnoj podeli. Ne samo da je podrio svoju sopstvenu bazu, već je inspirisao masu Amerikanaca odlučnih da okončaju njegovu haotičnu vladavinu podela.
Džozef Bajden – koji je u subotu popodne po našem vremenu proglasio pobedu na predsedničkim izborima – od starta se predstavio kao protivotrov Trampovoj politici, kao iscelitelj, a ne onaj koji zavađuje. U utorak je Bajden osvojio više glasova od bilo kog kandidata u istoriji SAD, šireći margine u najnaseljenijim gradovima i predgrađima zemlje.
ajden je sakupio široku koaliciju žena, manjina i mladih. Čak su i predgrađa, nekad bastion republikanaca, ustala protiv Trampa.
Irski katolik iz industrijskog srca Pensilvanije, Bajden je osvojio više glasača iz redova muških, starijih, belih glasača i radničke klase nego Hilari Klinton četiri godine pre njega. Uz sve to teško je setiti se da je početkom ove godine Tramp bio favorit za izbore.
Ekonomija je bila snažna, rasla je, što je veliki plus za predsednika koji želi reizbor. Uspešno je izbegao impičment, nakon što je oslobođen u Senatu, hvaleći se na sva zvona dok su rasute demokrate i dalje birale svog kandidata.
A onda se pojavila pandemija.
Da je Tramp pristupio zdravstvenoj krizi drugačije nego što jeste, da je pratio nauku i doneo prave mere, da je samo izašao iz sopstvene borbe sa bolešću sa većom empatijom i poniznošću - možda bi preživeo i to.
Umesto toga, on je spinovao krizu i iskoristio je da unese podele u društvo. Dok su demokrate, prema njegovim navodima, želele da "bespotrebno ugase" zemlju, Tramp je pružao otpor i sopstvenim zdravstvenim stručnjacima – čuveni su njegovi sukobi sa glavnim epidemiologom SAD Entonijem Faučijem kojeg je do kraja želeo da otpusti.
Njegova računica je izgleda bila da će se ljudi zamoriti od neophodnih restrikcija, a on nije želeo da njega krive za to. Tramp nije želeo da zatvori ekonomiju koja je bila osnova njegove predsedničke trke, iako bi sam virus doveo do toga. Nakon što je oklevajući uveo kratak režim delimičnog zatvaranja i držanja distance u proleće, objavio je da je misija obavljena i prerano urgirao na otvaranje i povratak u normalno stanje.
Tramp i njegovi saveznici, ocenjuje CNN, napravili su od nošenja maski i držanja distance političko pitanje. On je podsticao pobunu protiv demokratskih guvernera koji su uveli mere predostrožnosti u svojim državama. Pretvorio je šest nedelja brifinga o korona virusu u Beloj kući u svadljivu i ponekad bizarnu predstavu.
Cena ovakvog pristupa zdravstvenoj krizi je više od 240.000 umrlih, dok su milioni ostali izgubili svoja radna mesta. SAD su na prvom mestu u svetu po broju zaraženih (10,1 milion) i umrlih.
A u svemu tome pojavila se još jedna kriza.
Kad je Afroamerikanac Džordž Flojd umro tokom brutalnog hapšenja u Mineapolisu u maju, snimak incidenta šokirao je naciju, usledili su masovni protesti. Ali, umesto da gleda da isceli zemlju, Tramp se fokusirao na izolovane činove vandalizma i sukoba na uglavnom mirnim protestima kako bi uvećao strahove i proglasio sebe "redom i zakonom".
Bajden, koji je u izbornu trku ušao sukobljavajući se sa Trampom oko njegovog dodvoravanja belim supremacistima, nikad se nije udaljio od poruke jedinstva i pomirenja. Ali je tek s virusom on uzeo novi zamah. Nakon skoro pola veka u politici, što su Tramp i njegovi saveznici smatrali slabošću, to iskustvo se pokazalo kao njegova snaga u vreme kad je ljudima očajnički bio potreban kompetentan odgovor na pandemiju.
Virus nije "ubio" Trampov reizbor. On je podsetio većinu Amerikanaca koliko iscrpljujuć i skup može biti predsednik koji je u Belu kuću ušao iz rijaliti šoua, zaključuje CNN.