ТРАМП ПРОТИВ ТРАМПА: Како је Доналд систематски уништио сам себе?
Јединствени случај у америчкој историји где је председник заслужан за свој сопствени пораз
Анализе које се баве тиме зашто је Доналд Трамп постао први амерички председник за 28 година који није освојио реизбор могу излистати пандемију корона вируса као узрок. Али то је само део приче, пише CNN.
ДОНАЛДЕ, ШТА ТО РАДИШ? Меланија Трамп у чуду због сопственог мужа!
ЗА САД СУ СРБИЈА И ЊЕН ПРЕДСЕДНИК НАЈВАЖНИЈИ У ОВОМ ДЕЛУ ЕВРОПЕ: Односи унапређени за време Вучића!
БАЈДЕНОВА ПОБЕДА ДОНОСИ КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ? У САД-у гласали поштом због короне, а сада крше све мере (ФОТО/ВИДЕО)
Његову политичку пропаст није узроковао корона вирус, већ недостаци у карактеру и управљању одлазећег америчког председника, бизнисмена и бившег шоумена – Трамп је, наиме, 12 година био водитељ и продуцент емисије "Шегрт".
Доналд Трамп је, закључује CNN, поразио Доналда Трампа.
Чак и пре пандемије многи Американци су били забринути због његових потеза – бесконачних твитова, гафова и теорија завере које су доминирале његовим мандатом, ништавних спорова у којима је наизглед уживао, док се хаос ковитлао око њега, склоност ка лагању, шокантни мањак емпатије за друге, очигледни мањак озбиљности или интереса за суштину свог посла, презир према закону и демократским институцијама и можда најгоре од свега - његова склоност ка десници и расизму.
Трамп је први председник у историји анкета који никад није добио позитивне оцене за свој посао, што је увек био најпоузданији репер за реизбор. Према анкетама у уторак, око 47 одсто Американаца је позитивно оценило његов рад.
CNN наводи да је Трамп, откако се убацио у политику са својом антиимигрантском тирадом, видео да његов пут ка власти лежи у расној и културној подели. Не само да је подрио своју сопствену базу, већ је инспирисао масу Американаца одлучних да окончају његову хаотичну владавину подела.
Џозеф Бајден – који је у суботу поподне по нашем времену прогласио победу на председничким изборима – од старта се представио као противотров Трамповој политици, као исцелитељ, а не онај који завађује. У уторак је Бајден освојио више гласова од било ког кандидата у историји САД, ширећи маргине у најнасељенијим градовима и предграђима земље.
ајден је сакупио широку коалицију жена, мањина и младих. Чак су и предграђа, некад бастион републиканаца, устала против Трампа.
Ирски католик из индустријског срца Пенсилваније, Бајден је освојио више гласача из редова мушких, старијих, белих гласача и радничке класе него Хилари Клинтон четири године пре њега. Уз све то тешко је сетити се да је почетком ове године Трамп био фаворит за изборе.
Економија је била снажна, расла је, што је велики плус за председника који жели реизбор. Успешно је избегао импичмент, након што је ослобођен у Сенату, хвалећи се на сва звона док су расуте демократе и даље бирале свог кандидата.
А онда се појавила пандемија.
Да је Трамп приступио здравственој кризи другачије него што јесте, да је пратио науку и донео праве мере, да је само изашао из сопствене борбе са болешћу са већом емпатијом и понизношћу - можда би преживео и то.
Уместо тога, он је спиновао кризу и искористио је да унесе поделе у друштво. Док су демократе, према његовим наводима, желеле да "беспотребно угасе" земљу, Трамп је пружао отпор и сопственим здравственим стручњацима – чувени су његови сукоби са главним епидемиологом САД Ентонијем Фаучијем којег је до краја желео да отпусти.
Његова рачуница је изгледа била да ће се људи заморити од неопходних рестрикција, а он није желео да њега криве за то. Трамп није желео да затвори економију која је била основа његове председничке трке, иако би сам вирус довео до тога. Након што је оклевајући увео кратак режим делимичног затварања и држања дистанце у пролеће, објавио је да је мисија обављена и прерано ургирао на отварање и повратак у нормално стање.
Трамп и његови савезници, оцењује CNN, направили су од ношења маски и држања дистанце политичко питање. Он је подстицао побуну против демократских гувернера који су увели мере предострожности у својим државама. Претворио је шест недеља брифинга о корона вирусу у Белој кући у свадљиву и понекад бизарну представу.
Цена оваквог приступа здравственој кризи је више од 240.000 умрлих, док су милиони остали изгубили своја радна места. САД су на првом месту у свету по броју заражених (10,1 милион) и умрлих.
А у свему томе појавила се још једна криза.
Кад је Афроамериканац Џорџ Флојд умро током бруталног хапшења у Минеаполису у мају, снимак инцидента шокирао је нацију, уследили су масовни протести. Али, уместо да гледа да исцели земљу, Трамп се фокусирао на изоловане чинове вандализма и сукоба на углавном мирним протестима како би увећао страхове и прогласио себе "редом и законом".
Бајден, који је у изборну трку ушао сукобљавајући се са Трампом око његовог додворавања белим супремацистима, никад се није удаљио од поруке јединства и помирења. Али је тек с вирусом он узео нови замах. Након скоро пола века у политици, што су Трамп и његови савезници сматрали слабошћу, то искуство се показало као његова снага у време кад је људима очајнички био потребан компетентан одговор на пандемију.
Вирус није "убио" Трампов реизбор. Он је подсетио већину Американаца колико исцрпљујућ и скуп може бити председник који је у Белу кућу ушао из ријалити шоуа, закључује CNN.