ANGELA MERKEL: MORALNI LIDER ZAPADA!
Ponekad izgledala umorno i možda se pita kakav će biti život ako bi se pridružila njenom prijatelju Obami.
Crna crna limuzina Angele Merkel krenula je do mesta ispred Hotela Adlon.
Merkel je ušla u hotel povodom oproštajne večeri sa Barakom Obamom, ubrzo nakon američkih izbora koji su šokirali svet. Ovo je bio njegov poslednji službeni put u svojstvu predsednika i imao je poseban smisao. Sada je stigao iz Grčke, gde je obišao Partenon i Akropolj - relikvije drevne zapadne civilizacije.
Ljuti rival Merkelove osuo po Trampu: On je monstrum!
Oba lidera su bili odlučni da ne dopuste da njihova vizija Zapada, koja je pretrpela rast populizma i nacionalizma, nestane.
Ovo je trebalo da bude veselo slavljeničko veče lidera koj je pratila bliska saradnja koja se razvijala između njih tokom osam godina rada i međusobne komunikacije. Ali sada, prema američkim i nemačkim izvorima, Obama je došao sa hitnom agendom: uveritu Merkelovu da se ponovo kandiduje za kancelarku.
Tokom tri sata, Obama i Merkelova sedeli su za okruglim stolom prekrivenim belim platnom dok su govorili na engleskom - primetan gest od strane nemačkog lidera koja uglavnom koristi svoj jezik u javnosti.
- Ne znam da je predsednik celih osam godina ikada provodio toliko vremena nasamo s bilo kim drugim, osim sa suprugom - rekao je viši zvaničnik iz Obamine administracije.
Merkelova je izašla iz jednog od najgorih perioda svoje političke karijere, pod intenzivnim kritikama zbog dozvoljavanja naseljavanja izbeglica u Nemačku. Odluka Ujedinjenog Kraljevstva o izlasku iz Evropske unije, nakon čega je Donald Trump izabran u Sjedinjenim Državama, ostavila ju je kao najistaknutijeg branitelja globalističkih zapadnih vrednosti. Nadolazeći izbori u Francuskoj, Holandiji i Austriji ponudili su nove mogućnosti za desničarske, populističke partije.
TRAMP ODBRUSIO MERKELOVOJ: Ako govoriš o Severnoj Koreji, govori samo u ime Nemačke!
- Nemci su još uvek analizirali rezultate izbora, i pokušavali da odluče o tome da li će tražiti drugi mandat ili ne - rekao mi je viši zvaničnik Obamine administracije.
- Moj osećaj je bio da je posmatrala kontekst svoje odluke u vezi s potrebom da se osigura liderstvo za liberalne vrednosti - nastavio je on.
Obama i Merkel odbili su da komentarišu privatni sastanak. Ali dan posle večere, tipično hladna Merkelova bila je neobično emotivna jer se suočila sa mogućnošću da ode poput svog američkog kolege. "Odlazak mog partnera i prijatelja, pa da, teško je", rekla je Merkelova na konferenciji za novinare.
Ona je objavila svoje planove da traži četvrti mandat nekoliko dana kasnije. Njeni najgori strahovi - da bi Evropa postala preplavljena ekstremističkim nacionalistima - nije se dogodila.
U međuvremenu, predsednik Sjedinjenih Država se suočava sa liderskom krizom, za koju je sam kriv, nakon nespretnog odgovora oko neonacista koji su marširali na jednom univerzitetu u Virdžiniji, iznoseći neke revizionističke istorijske stavove.
Tramp je sve što Merkel nije. Njegove divlje gestikulacije se razlikuju od njene naučene navike da se ruke drže na struku. Njegov brz komunikacioni stil odražava utisak da je predsednik često fokusiran na trenutak. Merkelova je poznata po svom oprezu i dugoročnom strateškom razmišljanju.
Mačo tipovi na vlasti nisu ništa novo za Merkel. Ruski predsjednik Vladimir Putin je praktično jedini vodeći svetski lider koji je održao funkciju duže od nje.
Ali kada je reč o Trampu, Merkelino rezervisano ponašanje nije samo pitanje stila. Reč je o američkom predsedniku čije divljenje moćnicima izgleda veoma neprijatno, a posebno za Nemce su uprkos činjenici da su decenijama učili lekciju o svojoj autoritarnoj prošlosti, uspeli da izgrade prosperitetnu demokratiju.
Tenzije su od samog početka istrošile Trump-Merkelin odnos. Pa pre nego što je postao predsednik, Tramp je uništio nemačku kancelarku zbog toga što je dozvolila milionima izbeglica - uglavnom muslimanima iz područja razorenih ratovima - da uđu u zemlju.
Neugodna dinamika odnosa nije prekinuta ni kada je Merkelova posetila Belu kuću u martu, po prvi put u Trampovoj eri. U ovalnoj kancelariji sa zidom blještavih kamera ispred njih, Trump je odbio da pruži ruku Merkelovoj. Bela kuća insistira na tome da Tramp nije čuo njen poziv za rukovanje zbog buke, ali je slika "odbijene" Merkelove ostala.
Ako je ikada postojao dan koji je učvrstio centralnu ulogu Merkelove u borbi za budućnost Zapada, to je bilo 25. maja 2017. godine. Svanulo je jutro u Berlinu, gde je na jednom festivalu Obama održao govor sa Merkelovom pored sebe. Na prekrasnom prolećnom jutru desetine hiljada mladih ljudi pozdravilo je Obama sa istim entuzijazmom koji je uživao tokom posete 2008. godine. On je iskoristio trenutak i u velikoj meri bio usmeren na politiku. Ali nije mogao da se odupre udvaranju njegovom nasledniku - neuobičajenom potezu za bivšeg predsednika, pogotovo u inostranstvu.
Ivanka ukrala slavu Trampu u Hambugu: Merkelovoj "ne smeta" (FOTO)
- Ne možemo se sakriti iza zida - rekao je Obama bez da je i jednom pomenuo Trampovo ime.
Trenutak je obojen simbolikom zbog planova Merkelove kasnije tokom tog dana. Nakon što je provela jutro sa Obamom, ona će se susresti s Trampom na samitu NATO-a u Briselu.
Tokom govora pred Trampom i drugim vođama NATO-a, Merkel je otkrila komad Berlinskog zida, poštujući najveće dostignuće NATO-a: Pobeda Zapada u Hladnom ratu. Bio je to duboko lični trenutak koji je otkrio kako zid oblikuje njenu politiku i utiče na njen stav prema Trumpu.
- Ovaj zid takođe simboliše nešto što je bio odlučujući faktor u mom životu već dugi niz godina, jer sam živela na istočnoj strani Zida - rekla je Merkelova kolegama liderima.
Svečanost je imala za cilj isticanje jedinstvenog saveza. Međutim, Tramp je govorio nekoliko trenutaka kasnije i pokrenuo retorički napad na vođe NATO-a koji još nisu ispunili svoje finansijske obaveze prema zajedničkom vojnom budžetu. Potpuno je znao da je Nemačka najisturenija ovom napadu.
Merkel i Tramp razgovarali telefonom: Nemačka kancelarka IMA PLAN za Severnu Koreju
Kada je Sovjetski Savez konačno pao 1991. godine i završio se Hladni rat, postalo je moderno da se govori o kraju istorije, kako bi se sugerisalo da su vekovi političkog mita u Evropi završeni i da će se utopijski period mira, bratstva i prosperiteta razviti.
Ali istorija se nikad ne završava. Skoro trideset godina kasnije, koncept Zapada je još jednom zabrljao jer Tramp pokušava da redefiniše ovo značenje.
Kada je objavila svoju odluku o ulasku u trku za novi mandat, Merkel je izazvala političku oluju koja je potresla Evropu, uključujući krizu evra, pitanje izbeglica i Brexit, zajedno sa nestabilnošću stvorenom političkim događajima u SAD-u i Rusiji.
Ponekad je izgledala umorna zbog godina u političkom centru pažnje i možda se pitala kakav će biti život ako bi se pridružila njenom prijatelju Obami.
Bernd Ulrih, novinar koji je pratio Merkelovu od najranijih dana svoje političke karijere, i politički urednik Die Zeita, velikog nemačkog nedeljnika, rekao je da je Merkel ponekad razmišljala o penzionisanju, koju je on nazvao "trećim životom". Prvu trećinu svog života provela je iza zida. Sledeću trećinu, je provela u politici. Rekao je da Merkel želi da započne svoj treći život dok je još uvek dovoljno mlada da uživa u njemu, a možda da se i prepusti njenom snu iz detinjstva da putuje kroz SAD.
Ko će im VEROVATI? Bela kuća tvrdi: Tramp se dobro slaže sa Merkelovom?!
Bilo kako bilo Merkelova i Trump će igrati vitalnu ulogu u oblikovanju budućnosti.
- Potreban nam je doprinos i liderstvo Sjedinjenih Država", rekao je Roetgen, koji je ključni saveznik Merkelove.
Na kraju, bitka za Zapadom nije samo sukob Trampa sa Merkelovom. Tramp može rangirati evropske lidere. On može čak i da ih redovno uznemirava. Ali on napreduje u dugoročnim razgovorima o tome šta tačno SAD i Evropa očekuju jedni od drugih u modernom dobu. To je neugodan razgovor. I to bi moglo da odluči da li bi odnosi i institucije koje su se izgradile posle dva svetska rata mogle preživeti dovoljno dugo da spreče još jedan rat.