АНГЕЛА МЕРКЕЛ: МОРАЛНИ ЛИДЕР ЗАПАДА!
Понекад изгледала уморно и можда се пита какав ће бити живот ако би се придружила њеном пријатељу Обами.
Црна црна лимузина Ангеле Меркел кренула је до места испред Хотела Адлон.
Меркел је ушла у хотел поводом опроштајне вечери са Бараком Обамом, убрзо након америчких избора који су шокирали свет. Ово је био његов последњи службени пут у својству председника и имао је посебан смисао. Сада је стигао из Грчке, где је обишао Партенон и Акропољ - реликвије древне западне цивилизације.
Љути ривал Меркелове осуо по Трампу: Он је монструм!
Оба лидера су били одлучни да не допусте да њихова визија Запада, која је претрпела раст популизма и национализма, нестане.
Ово је требало да буде весело слављеничко вече лидера кој је пратила блиска сарадња која се развијала између њих током осам година рада и међусобне комуникације. Али сада, према америчким и немачким изворима, Обама је дошао са хитном агендом: увериту Меркелову да се поново кандидује за канцеларку.
Током три сата, Обама и Меркелова седели су за округлим столом прекривеним белим платном док су говорили на енглеском - приметан гест од стране немачког лидера која углавном користи свој језик у јавности.
- Не знам да је председник целих осам година икада проводио толико времена насамо с било ким другим, осим са супругом - рекао је виши званичник из Обамине администрације.
Меркелова је изашла из једног од најгорих периода своје политичке каријере, под интензивним критикама због дозвољавања насељавања избеглица у Немачку. Одлука Уједињеног Краљевства о изласку из Европске уније, након чега је Доналд Трумп изабран у Сједињеним Државама, оставила ју је као најистакнутијег бранитеља глобалистичких западних вредности. Надолазећи избори у Француској, Холандији и Аустрији понудили су нове могућности за десничарске, популистичке партије.
ТРАМП ОДБРУСИО МЕРКЕЛОВОЈ: Ако говориш о Северној Кореји, говори само у име Немачке!
- Немци су још увек анализирали резултате избора, и покушавали да одлуче о томе да ли ће тражити други мандат или не - рекао ми је виши званичник Обамине администрације.
- Мој осећај је био да је посматрала контекст своје одлуке у вези с потребом да се осигура лидерство за либералне вредности - наставио је он.
Обама и Меркел одбили су да коментаришу приватни састанак. Али дан после вечере, типично хладна Меркелова била је необично емотивна јер се суочила са могућношћу да оде попут свог америчког колеге. "Одлазак мог партнера и пријатеља, па да, тешко је", рекла је Меркелова на конференцији за новинаре.
Она је објавила своје планове да тражи четврти мандат неколико дана касније. Њени најгори страхови - да би Европа постала преплављена екстремистичким националистима - није се догодила.
У међувремену, председник Сједињених Држава се суочава са лидерском кризом, за коју је сам крив, након неспретног одговора око неонациста који су марширали на једном универзитету у Вирџинији, износећи неке ревизионистичке историјске ставове.
Трамп је све што Меркел није. Његове дивље гестикулације се разликују од њене научене навике да се руке држе на струку. Његов брз комуникациони стил одражава утисак да је председник често фокусиран на тренутак. Меркелова је позната по свом опрезу и дугорочном стратешком размишљању.
Мачо типови на власти нису ништа ново за Меркел. Руски предсједник Владимир Путин је практично једини водећи светски лидер који је одржао функцију дуже од ње.
Али када је реч о Трампу, Меркелино резервисано понашање није само питање стила. Реч је о америчком председнику чије дивљење моћницима изгледа веома непријатно, а посебно за Немце су упркос чињеници да су деценијама учили лекцију о својој ауторитарној прошлости, успели да изграде просперитетну демократију.
Тензије су од самог почетка истрошиле Трумп-Меркелин однос. Па пре него што је постао председник, Трамп је уништио немачку канцеларку због тога што је дозволила милионима избеглица - углавном муслиманима из подручја разорених ратовима - да уђу у земљу.
Неугодна динамика односа није прекинута ни када је Меркелова посетила Белу кућу у марту, по први пут у Трамповој ери. У овалној канцеларији са зидом бљештавих камера испред њих, Трумп је одбио да пружи руку Меркеловој. Бела кућа инсистира на томе да Трамп није чуо њен позив за руковање због буке, али је слика "одбијене" Меркелове остала.
Ако је икада постојао дан који је учврстио централну улогу Меркелове у борби за будућност Запада, то је било 25. маја 2017. године. Свануло је јутро у Берлину, где је на једном фестивалу Обама одржао говор са Меркеловом поред себе. На прекрасном пролећном јутру десетине хиљада младих људи поздравило је Обама са истим ентузијазмом који је уживао током посете 2008. године. Он је искористио тренутак и у великој мери био усмерен на политику. Али није могао да се одупре удварању његовом наследнику - неуобичајеном потезу за бившег председника, поготово у иностранству.
Иванка украла славу Трампу у Хамбугу: Меркеловој "не смета" (ФОТО)
- Не можемо се сакрити иза зида - рекао је Обама без да је и једном поменуо Трампово име.
Тренутак је обојен симболиком због планова Меркелове касније током тог дана. Након што је провела јутро са Обамом, она ће се сусрести с Трампом на самиту НАТО-а у Бриселу.
Током говора пред Трампом и другим вођама НАТО-а, Меркел је открила комад Берлинског зида, поштујући највеће достигнуће НАТО-а: Победа Запада у Хладном рату. Био је то дубоко лични тренутак који је открио како зид обликује њену политику и утиче на њен став према Трумпу.
- Овај зид такође симболише нешто што је био одлучујући фактор у мом животу већ дуги низ година, јер сам живела на источној страни Зида - рекла је Меркелова колегама лидерима.
Свечаност је имала за циљ истицање јединственог савеза. Међутим, Трамп је говорио неколико тренутака касније и покренуо реторички напад на вође НАТО-а који још нису испунили своје финансијске обавезе према заједничком војном буџету. Потпуно је знао да је Немачка најистуренија овом нападу.
Меркел и Трамп разговарали телефоном: Немачка канцеларка ИМА ПЛАН за Северну Кореју
Када је Совјетски Савез коначно пао 1991. године и завршио се Хладни рат, постало је модерно да се говори о крају историје, како би се сугерисало да су векови политичког мита у Европи завршени и да ће се утопијски период мира, братства и просперитета развити.
Али историја се никад не завршава. Скоро тридесет година касније, концепт Запада је још једном забрљао јер Трамп покушава да редефинише ово значење.
Када је објавила своју одлуку о уласку у трку за нови мандат, Меркел је изазвала политичку олују која је потресла Европу, укључујући кризу евра, питање избеглица и Brexit, zajedno са нестабилношћу створеном политичким догађајима у САД-у и Русији.
Понекад је изгледала уморна због година у политичком центру пажње и можда се питала какав ће бити живот ако би се придружила њеном пријатељу Обами.
Бернд Улрих, новинар који је пратио Меркелову од најранијих дана своје политичке каријере, и политички уредник Дие Зеита, великог немачког недељника, рекао је да је Меркел понекад размишљала о пензионисању, коју је он назвао "трећим животом". Прву трећину свог живота провела је иза зида. Следећу трећину, је провела у политици. Рекао је да Меркел жели да започне свој трећи живот док је још увек довољно млада да ужива у њему, а можда да се и препусти њеном сну из детињства да путује кроз САД.
Ко ће им ВЕРОВАТИ? Бела кућа тврди: Трамп се добро слаже са Меркеловом?!
Било како било Меркелова и Трумп ће играти виталну улогу у обликовању будућности.
- Потребан нам је допринос и лидерство Сједињених Држава", рекао је Роетген, који је кључни савезник Меркелове.
На крају, битка за Западом није само сукоб Трампа са Меркеловом. Трамп може рангирати европске лидере. Он може чак и да их редовно узнемирава. Али он напредује у дугорочним разговорима о томе шта тачно САД и Европа очекују једни од других у модерном добу. То је неугодан разговор. И то би могло да одлучи да ли би односи и институције које су се изградиле после два светска рата могле преживети довољно дуго да спрече још један рат.