Astronaut posle godinu dana u svemiru više nije isti kao brat BLIZANAC
Određen deo DNK se sporo vraća u pređašnje stanje
Američkom astronautu Skotu Keliju DNK je delimično izmenjena nakon godinu dana provedenih u svemiru.
Pročitajte i:
Nasa je potvrdila da se sedam odsto njegovih gena nije vratilo u stanje kakvo je bilo pre nego što je odleteo na godinu dana dugu misiju.
Skot i njegov brat blizanac Mark Keli, takođe astronaut, bili su subjekti istraživanja čiji je cilj bio da utvrdi šta se tačno dešava sa telom posle godinu dana provedenih u svemiru.
Na Međunarodnoj svemirskoj stanici Skot je ostao od marta 2015. do marta 2016, a za to vreme Mark je bio na Zemlji. To je ujedno bila i poslednja Skotova misija koji je tokom svoje karijere proveo ukupno 520 dana u svemiru.
Istraživači su proučavali Skotov boravak u svemiru sa psihološke i fiziološke strane i poredili rezultate sa bratom. Deset timova predstavilo je preliminarne rezultate prošle godine, a nedavno su i potvrđeni.
- Šta? Moja DNK se promenila sedam odsto. Ko bi rekao? Ovo su možda i dobre vesti. Sada više ne moram Marka da zovem svojim identičnim bratom blizancem - našalio se Skot na Tviteru nakon što je saznao rezultate.
Zbog boravka u svemiru geni su pretrpeli promene usled manjka kiseonika, češćih upalnih procesa i iznenadnih promena u unošenju hranljivih materija.
Većina promena ispravila se po povratku na Zemlju. Neke promene, međutim, trajnije su prirode.
Prošle godine, utvrđeno je da su kratki ponovljeni nizovi nukleotida na kraju hromozoma, telomere, postali izduženi tokom boravka u svemiru. Dva dana po povratku, otkriveno je da se većina telomera vratilo u uobičajeno stanje.
Sedam odsto, međutim, nije se vratilo u normalno stanje.
Time je utvrđeno da postoje dugotrajne promene u genima, koje bi mogle da budu prouzrokovane promenama u imunom sistemu, popravci DNK, manjku kiseonika i povećanim nivoima ugljen-dioksida.