Астронаут после годину дана у свемиру више није исти као брат БЛИЗАНАЦ
Одређен део ДНК се споро враћа у пређашње стање
Америчком астронауту Скоту Келију ДНК је делимично измењена након годину дана проведених у свемиру.
Прочитајте и:
Наса је потврдила да се седам одсто његових гена није вратило у стање какво је било пре него што је одлетео на годину дана дугу мисију.
Скот и његов брат близанац Марк Кели, такође астронаут, били су субјекти истраживања чији је циљ био да утврди шта се тачно дешава са телом после годину дана проведених у свемиру.
На Међународној свемирској станици Скот је остао од марта 2015. до марта 2016, а за то време Марк је био на Земљи. То је уједно била и последња Скотова мисија који је током своје каријере провео укупно 520 дана у свемиру.
Истраживачи су проучавали Скотов боравак у свемиру са психолошке и физиолошке стране и поредили резултате са братом. Десет тимова представило је прелиминарне резултате прошле године, а недавно су и потврђени.
- Шта? Моја ДНК се променила седам одсто. Ко би рекао? Ово су можда и добре вести. Сада више не морам Марка да зовем својим идентичним братом близанцем - нашалио се Скот на Твитеру након што је сазнао резултате.
Због боравка у свемиру гени су претрпели промене услед мањка кисеоника, чешћих упалних процеса и изненадних промена у уношењу хранљивих материја.
Већина промена исправила се по повратку на Земљу. Неке промене, међутим, трајније су природе.
Прошле године, утврђено је да су кратки поновљени низови нуклеотида на крају хромозома, теломере, постали издужени током боравка у свемиру. Два дана по повратку, откривено је да се већина теломера вратило у уобичајено стање.
Седам одсто, међутим, није се вратило у нормално стање.
Тиме је утврђено да постоје дуготрајне промене у генима, које би могле да буду проузроковане променама у имуном систему, поправци ДНК, мањку кисеоника и повећаним нивоима угљен-диоксида.