ALIJEV LJUTITO NAJAVIO: Okupiraćemo sve oko Nagorno-Karabaha (VIDEO)
Azerbejdžanski predsednik silovito najavljuje promene u Nagorno-Karabahu
Predsednik Azerbejdžana najavio je preuzimanje kontrole nad pet regiona oko Nagorno-Karabaha.
TURSKI LOVCI F-16 ZNAK SOLIDARNOSTI? Alijev ne odustaje od svojih tvrdnji!
DA LI JERMENI GUBE RAT: Dogorelo do nokata, Pašinjan moli Putina za pomoć
PUTIN STIŽE U POMOĆ: Jermeni mogu da se uzdaju u svog saveznika!
- Uvek smo predlagali i uvek smo bili predani mirovnom planu, takozvanim osnovnim principima. Ti principi su predviđali postepeno oslobađanje okupiranih teritorija Azerbejdžana. U prvoj fazi postoji pet okruga, u drugoj dva okruga. Međutim, danas se može reći da je svih ovih pet regija oslobođeno od okupacije - rekao je Alijev.
Azerbejdžansko Ministarstvo odbrane saopštilo je 27. septembra da je jermenska vojska pucala na brojna naselja na kontaktnoj liniji u Nagorno-Karabahu, što je rezultiralo civilnim i vojnim žrtvama. Zauzvrat, Ministarstvo odbrane Jermenije izjavilo je da je Karabah bio podvrgnut vazdušnim i raketnim napadima, međutim, organizovale su ih azerbejdžanske snage locirane na liniji dodira kako bi započeli napade u pravcu Nagorno-Karabaha.
Jermeni su prijavili da je prestonica Nagorno-Karabaha Stepanakert bila podvrgnuta granatiranju, pa su vlasti Arcaha pozvale stanovništvo da se skloni u skloništa, a kasnije proglasile vanredno stanje i mobilizaciju u regionu. Nakon toga su slični koraci najavljeni i u Jermeniji.
Opšta mobilizacija bila je prva takva akcija u modernoj istoriji Jermenije.
Azerbejdžanski predsednik Alijev uveo je vanredno stanje u više gradova i regiona Azerbejdžana i najavio policijski čas i delimičnu mobilizaciju.
Ministri spoljnih poslova Azerbejdžana i Jermenije su 9. oktobra u Moskvi, na poziv ruskog predsednika Vladimira Putina, bili na višečasnovnog mirovnoj konferenciji. Kao rezultat, Jermenija i Azerbejdžan dogovorili su se o prekidu vatre u Nagorno-Karabahu.
Režim prekida vatre stupio je na snagu 10. oktobra u 12.00 časova i zaključen je u humanitarne svrhe razmene ratnih zarobljenika i tela poginulih. Nepunih sat vremena nakon što je primirje stupilo na snagu, sukobljene strane su se međusobno optuživale za njegovo kršenje.
Drugi pokušaj postizanja humanitarnog primirja izvršen je u noći 18. oktobra, ali takođe samo nekoliko sati nakon objavljivanja sporazuma, Baku i Jerevan su saopštili da ga druga strana nije ispoštovala.
Američki Stejt department je 23. oktobra najavio humanitarni prekid vatre od 7.00 po moskovskom vremenu (8.00 po lokalnom vremenu) 26. oktobra, ali su i nakon toga strane u sukobu izjavile da ga neprijatelj ne poštuje.