АЛИЈЕВ ЉУТИТО НАЈАВИО: Окупираћемо све око Нагорно-Карабаха (ВИДЕО)
Азербејџански председник силовито најављује промене у Нагорно-Карабаху
Председник Азербејџана најавио је преузимање контроле над пет региона око Нагорно-Карабаха.
ТУРСКИ ЛОВЦИ Ф-16 ЗНАК СОЛИДАРНОСТИ? Алијев не одустаје од својих тврдњи!
ДА ЛИ ЈЕРМЕНИ ГУБЕ РАТ: Догорело до ноката, Пашињан моли Путина за помоћ
ПУТИН СТИЖЕ У ПОМОЋ: Јермени могу да се уздају у свог савезника!
- Увек смо предлагали и увек смо били предани мировном плану, такозваним основним принципима. Ти принципи су предвиђали постепено ослобађање окупираних територија Азербејџана. У првој фази постоји пет округа, у другој два округа. Међутим, данас се може рећи да је свих ових пет регија ослобођено од окупације - рекао је Алијев.
Азербејџанско Министарство одбране саопштило је 27. септембра да је јерменска војска пуцала на бројна насеља на контактној линији у Нагорно-Карабаху, што је резултирало цивилним и војним жртвама. Заузврат, Министарство одбране Јерменије изјавило је да је Карабах био подвргнут ваздушним и ракетним нападима, међутим, организовале су их азербејџанске снаге лоциране на линији додира како би започели нападе у правцу Нагорно-Карабаха.
Јермени су пријавили да је престоница Нагорно-Карабаха Степанакерт била подвргнута гранатирању, па су власти Арцаха позвале становништво да се склони у склоништа, а касније прогласиле ванредно стање и мобилизацију у региону. Након тога су слични кораци најављени и у Јерменији.
Општа мобилизација била је прва таква акција у модерној историји Јерменије.
Азербејџански председник Алијев увео је ванредно стање у више градова и региона Азербејџана и најавио полицијски час и делимичну мобилизацију.
Министри спољних послова Азербејџана и Јерменије су 9. октобра у Москви, на позив руског председника Владимира Путина, били на вишечасновног мировној конференцији. Као резултат, Јерменија и Азербејџан договорили су се о прекиду ватре у Нагорно-Карабаху.
Режим прекида ватре ступио је на снагу 10. октобра у 12.00 часова и закључен је у хуманитарне сврхе размене ратних заробљеника и тела погинулих. Непуних сат времена након што је примирје ступило на снагу, сукобљене стране су се међусобно оптуживале за његово кршење.
Други покушај постизања хуманитарног примирја извршен је у ноћи 18. октобра, али такође само неколико сати након објављивања споразума, Баку и Јереван су саопштили да га друга страна није испоштовала.
Амерички Стејт департмент је 23. октобра најавио хуманитарни прекид ватре од 7.00 по московском времену (8.00 по локалном времену) 26. октобра, али су и након тога стране у сукобу изјавиле да га непријатељ не поштује.