LOVCI PREPLAVILI AZIJSKO TRŽIŠTE: Skoro sve zemlje jačaju svoju avijaciju, spremaju se za veliki rat?
Azijski kontinent obara rekord kada je nabavljanje avijacije u pitanju
Azijsko-pacifički region biće najaktivnije tržište za kupovinu borbenih aviona u sledećoj deceniji. Zemlje tog regiona užurbano kupuju avione i modernizuju svoje vojne snage.
UZBUNA U IZRAELU, OVO JE IZDAJA ZEMLJE: "Šabak" uhapsio 20 stručnjaka za naoružanje, učinili neoprostivo (VIDEO)
TURSKA NE ODUSTAJE OD RUSKOG S-400: Bajden odlučio šta će sa neposlušnim saveznikom
AMERIKA GOMILA TRUPE U NORVEŠKOJ: Stižu strateški bombarderi, Rusija u pripravnosti, sve ukazuje na jednu stvar
Procenu o azijsko-pacifičkom regionu kao najaktivnijem tržištu za borbene avione izneo je ugledni časopis "Aviation Week & Space Technology" na osnovu aktivnosti na Aero-Indija vazduhoplovnoj izložbi, održanoj u Bangaloru od 3. do 5. februara.
Prema toj proceni, azijsko-pacifičke zemlje će do 2030. kupiti 1.500 vojnih aviona, i to ne računajući Kinu. To je 37,5 odsto ukupne svetske proizvodnje u tom periodu.
Svaki četvrti među tim avionima biće lovac, pokazuje procena.
Kako se navodi, Indija će biti najveći kupac, sa 640 letelica. Slede dve Koreje (po 120 letelica), Japan i Vijetnam (po 100)...
Kako procenjuje taj magazin, 2030. godine, azijsko-pacifički region imaće 30,13 odsto svih svetskih borbenih aviona. Druga je Severna Amerika sa 26 odsto, treća Evropa sa 14,29 odsto.
- Trenutno je u azijsko-pacifičkom regionu na delu akumulacija oružja. To je jedna od ekonomski najdinamičnijih oblasti na svetu, fokus je na visokoj tehnologiji, budžeti nekih zemalja rastu, ali i troškovi odbrane - kaže Vadim Lukaševič, nekadašnji dizajner aviona u "Suhoju", sada nezavisni ekspert za avijaciju.
Kako dodaje, razlog za užurbano naoružavanje je Kina, gde ekonomska aktivnost ide ruku pod ruku sa vojnim napretkom.
- Kina zapravo sama sebe snabdeva vojnom opremom. To zabrinjava druge zemlje u regionu - navodi Lukaševič.
Međutim, kako objašnjava, to nije jedini razlog za naoružavanje u ovom regionu.
- Postoji mnogo konflikata među zemljama regiona. Između Indije i Kine, Pakistana i Indije. Tu je i zamrznuti konflikt Severne i Južne Koreje. I Japan je zabrinut zbog vojnih aktivnosti Severne Koreje, čije rakete mogu da dođu do njihove teritorije. Japan i Kina imaju teritorijalne sporove oko pojedinih ostrva, kao i Japan i Južna Koreja. Ukratko, sve zemlje u regionu imaju svoje rivale, a sve zajedno vide Kinu kao rivala, iako aktivno trguju i sarađuju sa Pekingom. Kina, sa druge strane, dominira regionom u većini oblasti, pa tako i u oblasti bezbednosti - kaže Lukaševič.
Prema njegovom mišljenju, vojna avijacija je veoma važna u jačanju armija, jer jačanje mornarice kroz izgradnju ratnh brodova zahteva mnogo više vremena, ali i novca.
Lukaševič kaže da će zemlje tog regiona birati vojne avione na osnovu nekoliko kriterijuma, kao što su odnos cene i kvaliteta, ali i uslovi plaćanja i isporuke. Takođe, misli da će se zemlje koje imaju bliske geopolitičke veze sa SAD, odlučiti za njihove borbene letelice.
Sa druge strane, Ruska Federacija je aktivni dobavljač aviona u zemlje tog regiona. Glavni ruski partneri su Kina, Indija i Vijetnam. Obećavajuća tržišta za ruske avione su Malezija, Bangladeš i drugi, a jedan od glavnih izvoznih aduta kad je azijsko-pacifički region u pitanju su čuveni avioni "Suhoj".
Više vesti o domaćem i stranom naoružanju, pročitajte OVDE.