ЛОВЦИ ПРЕПЛАВИЛИ АЗИЈСКО ТРЖИШТЕ: Скоро све земље јачају своју авијацију, спремају се за велики рат?
Азијски континент обара рекорд када је набављање авијације у питању
Азијско-пацифички регион биће најактивније тржиште за куповину борбених авиона у следећој деценији. Земље тог региона ужурбано купују авионе и модернизују своје војне снаге.
УЗБУНА У ИЗРАЕЛУ, ОВО ЈЕ ИЗДАЈА ЗЕМЉЕ: "Шабак" ухапсио 20 стручњака за наоружање, учинили неопростиво (ВИДЕО)
ТУРСКА НЕ ОДУСТАЈЕ ОД РУСКОГ С-400: Бајден одлучио шта ће са непослушним савезником
АМЕРИКА ГОМИЛА ТРУПЕ У НОРВЕШКОЈ: Стижу стратешки бомбардери, Русија у приправности, све указује на једну ствар
Процену о азијско-пацифичком региону као најактивнијем тржишту за борбене авионе изнео је угледни часопис "Авиатион Week & Space Technology" na основу активности на Аеро-Индија ваздухопловној изложби, одржаној у Бангалору од 3. до 5. фебруара.
Према тој процени, азијско-пацифичке земље ће до 2030. купити 1.500 војних авиона, и то не рачунајући Кину. То је 37,5 одсто укупне светске производње у том периоду.
Сваки четврти међу тим авионима биће ловац, показује процена.
Како се наводи, Индија ће бити највећи купац, са 640 летелица. Следе две Кореје (по 120 летелица), Јапан и Вијетнам (по 100)...
Како процењује тај магазин, 2030. године, азијско-пацифички регион имаће 30,13 одсто свих светских борбених авиона. Друга је Северна Америка са 26 одсто, трећа Европа са 14,29 одсто.
- Тренутно је у азијско-пацифичком региону на делу акумулација оружја. То је једна од економски најдинамичнијих области на свету, фокус је на високој технологији, буџети неких земаља расту, али и трошкови одбране - каже Вадим Лукашевич, некадашњи дизајнер авиона у "Сухоју", сада независни експерт за авијацију.
Како додаје, разлог за ужурбано наоружавање је Кина, где економска активност иде руку под руку са војним напретком.
- Кина заправо сама себе снабдева војном опремом. То забрињава друге земље у региону - наводи Лукашевич.
Међутим, како објашњава, то није једини разлог за наоружавање у овом региону.
- Постоји много конфликата међу земљама региона. Између Индије и Кине, Пакистана и Индије. Ту је и замрзнути конфликт Северне и Јужне Кореје. И Јапан је забринут због војних активности Северне Кореје, чије ракете могу да дођу до њихове територије. Јапан и Кина имају територијалне спорове око појединих острва, као и Јапан и Јужна Кореја. Укратко, све земље у региону имају своје ривале, а све заједно виде Кину као ривала, иако активно тргују и сарађују са Пекингом. Кина, са друге стране, доминира регионом у већини области, па тако и у области безбедности - каже Лукашевич.
Према његовом мишљењу, војна авијација је веома важна у јачању армија, јер јачање морнарице кроз изградњу ратнх бродова захтева много више времена, али и новца.
Лукашевич каже да ће земље тог региона бирати војне авионе на основу неколико критеријума, као што су однос цене и квалитета, али и услови плаћања и испоруке. Такође, мисли да ће се земље које имају блиске геополитичке везе са САД, одлучити за њихове борбене летелице.
Са друге стране, Руска Федерација је активни добављач авиона у земље тог региона. Главни руски партнери су Кина, Индија и Вијетнам. Обећавајућа тржишта за руске авионе су Малезија, Бангладеш и други, а један од главних извозних адута кад је азијско-пацифички регион у питању су чувени авиони "Сухој".
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.