"Amerika je u ratu sa Rusijom" Stiglo upozorenje američkog obaveštajca - SAD sada postale direktni učesnik sukoba
SAD su sada u ratu sa Rusijom, nakon što je američki predsednik Džozef Bajden dozvolio upotrebu projektila "atakms" za napade na rusku teritoriju, istakao je bivši američki obaveštajac i inspektor UN Skot Riter.
Prema poslednjim informacijama, SAD su sada direktno uključene u sukob s Rusijom nakon što je američki predsednik Džozef Bajden odobrio upotrebu američkih dalekometnih projektila ATACMS za napade na teritoriju Rusije. Ovaj potez je izazvao veliku pažnju na globalnoj sceni, jer bi mogao značajno eskalirati sukob u Ukrajini i dovesti do direktnog sukoba između NATO saveznika i Rusije.
Bivši američki obaveštajac i inspektor UN, Skot Riter, izjavio je da je ova odluka praktično čin ratne agresije, jer su SAD sada postale direktna strana u sukobu, pomažući Ukrajini da izvede napade na rusku teritoriju, uključujući Kursku oblast.
- Odluka da se dozvoli upotreba 'ATACMS' projektila za napade unutar Rusije znači da SAD više nisu samo posmatrači, već su direktno umešani u invaziju i okupaciju ruske teritorije - rekao je Riter, naglašavajući ozbiljnost ove odluke.
"SAD su sada u ratu sa Rusijom", napisao je Riter na "X".
Pored SAD, prema izveštajima francuskog lista "Figaro", Francuska i Britanija su takođe dale saglasnost za upotrebu svog naoružanja u napadima na teritoriju Rusije. Ove zemlje sada postaju deo šire koalicije koja podržava Ukrajinu u njenoj borbi protiv ruske invazije, čime se povećava potencijal za dalju eskalaciju sukoba. Odluka o upotrebi "ATACMS" projektila dolazi nakon što su SAD prethodno isporučile Ukrajini napredne sisteme oružja, uključujući raketne sisteme HIMARS i Patriot, koji su već pokazali svoju efikasnost u bojištima.
Rusija je odmah reagovala na ovu vest. Predsednik Vladimir Putin izjavio je 12. septembra da bi dozvola za upotrebu dalekometnog oružja, kao što su ATACMS projektili, bila "crvena linija" koja bi značila direktnu umešanost NATO-a u sukob u Ukrajini. Putin je upozorio da bi takav potez ozbiljno promenio prirodu rata i doveo do daljih vojnih i političkih posledica. On je naglasio da bi Rusija morala da donese odgovarajuće odluke kako bi zaštitila svoju teritoriju i suočila se sa pretnjama, što može uključivati i vojnu eskalaciju.
Prema rečima analitičara, ukoliko zemlje NATO-a počnu da dozvoljavaju upotrebu svog naoružanja za napade na teritoriju Rusije, to bi značilo da zapadne sile prelaze iz pozicije pružanja vojne pomoći Ukrajini u aktivnu vojnu podršku u sukobu. Ovaj korak bi mogao imati ozbiljne posledice za međunarodni poredak, jer bi Rusija mogla da reaguje ne samo vojno, već i putem pojačanih sankcija, energetskih pritisaka, i drugih diplomatskih mera.
Globalne posledice i mogućnosti eskalacije: Odobrenje za upotrebu "ATACMS" projektila predstavlja jedan od najvažnijih trenutaka u sukobu, jer bi mogao otvoriti put za dalju vojnu eskalaciju. Ukoliko se SAD, Britanija i Francuska aktivno umešaju u napade na ruske ciljeve, to bi moglo izazvati povratnu reakciju Rusije, što bi značilo dodatnu opasnost za međunarodnu bezbednost. Mnogi analitičari upozoravaju da bi u tom slučaju, sukob mogao prerasti u širu regionalnu ili čak globalnu krizu, sa potencijalom za direktni sukob NATO-a i Rusije.
Ruski lider Putin je već nekoliko puta upozoravao da bi svaka zapadna vojna intervencija u Ukrajini značila direktno izazivanje Rusije. Iako je do sada Rusija već reagovala kroz raketne napade na ukrajinsku infrastrukturu, kao i kroz širenje svojih vojnih operacija, najnovije odluke Zapada, prema Putinovim rečima, podstiču Rusiju da razmotri dodatne vojne i političke odgovore.
Dok svet posmatra ove dramatične događaje, jasno je da se sukob u Ukrajini nastavlja uspinjati ka ozbiljnoj međunarodnoj krizi. S obzirom na sve veću umešanost NATO-a i Zapada u ratnu mašineriju Ukrajine, budućnost sukoba je sada još neizvesnija. Međunarodna zajednica će morati pažljivo da prati svaki naredni korak kako bi sprečila širenje rata i očuvala globalnu stabilnost.