"Америка је у рату са Русијом" Стигло упозорење америчког обавештајца - САД сада постале директни учесник сукоба
САД су сада у рату са Русијом, након што је амерички председник Џозеф Бајден дозволио употребу пројектила "атакмс" за нападе на руску територију, истакао је бивши амерички обавештајац и инспектор УН Скот Ритер.
Према последњим информацијама, САД су сада директно укључене у сукоб с Русијом након што је амерички председник Џозеф Бајден одобрио употребу америчких далекометних пројектила АТАЦМС за нападе на територију Русије. Овај потез је изазвао велику пажњу на глобалној сцени, јер би могао значајно ескалирати сукоб у Украјини и довести до директног сукоба између НАТО савезника и Русије.
Бивши амерички обавештајац и инспектор УН, Скот Ритер, изјавио је да је ова одлука практично чин ратне агресије, јер су САД сада постале директна страна у сукобу, помажући Украјини да изведе нападе на руску територију, укључујући Курску област.
- Одлука да се дозволи употреба 'АТАЦМС' пројектила за нападе унутар Русије значи да САД више нису само посматрачи, већ су директно умешани у инвазију и окупацију руске територије - рекао је Ритер, наглашавајући озбиљност ове одлуке.
"САД су сада у рату са Русијом", написао је Ритер на "X".
Поред САД, према извештајима француског листа "Фигаро", Француска и Британија су такође дале сагласност за употребу свог наоружања у нападима на територију Русије. Ове земље сада постају део шире коалиције која подржава Украјину у њеној борби против руске инвазије, чиме се повећава потенцијал за даљу ескалацију сукоба. Одлука о употреби "АТАЦМС" пројектила долази након што су САД претходно испоручиле Украјини напредне системе оружја, укључујући ракетне системе ХИМАРС и Патриот, који су већ показали своју ефикасност у бојиштима.
Русија је одмах реаговала на ову вест. Председник Владимир Путин изјавио је 12. септембра да би дозвола за употребу далекометног оружја, као што су АТАЦМС пројектили, била "црвена линија" која би значила директну умешаност НАТО-а у сукоб у Украјини. Путин је упозорио да би такав потез озбиљно променио природу рата и довео до даљих војних и политичких последица. Он је нагласио да би Русија морала да донесе одговарајуће одлуке како би заштитила своју територију и суочила се са претњама, што може укључивати и војну ескалацију.
Према речима аналитичара, уколико земље НАТО-а почну да дозвољавају употребу свог наоружања за нападе на територију Русије, то би значило да западне силе прелазе из позиције пружања војне помоћи Украјини у активну војну подршку у сукобу. Овај корак би могао имати озбиљне последице за међународни поредак, јер би Русија могла да реагује не само војно, већ и путем појачаних санкција, енергетских притисака, и других дипломатских мера.
Глобалне последице и могућности ескалације: Одобрење за употребу "АТАЦМС" пројектила представља један од најважнијих тренутака у сукобу, јер би могао отворити пут за даљу војну ескалацију. Уколико се САД, Британија и Француска активно умешају у нападе на руске циљеве, то би могло изазвати повратну реакцију Русије, што би значило додатну опасност за међународну безбедност. Многи аналитичари упозоравају да би у том случају, сукоб могао прерасти у ширу регионалну или чак глобалну кризу, са потенцијалом за директни сукоб НАТО-а и Русије.
Руски лидер Путин је већ неколико пута упозоравао да би свака западна војна интервенција у Украјини значила директно изазивање Русије. Иако је до сада Русија већ реаговала кроз ракетне нападе на украјинску инфраструктуру, као и кроз ширење својих војних операција, најновије одлуке Запада, према Путиновим речима, подстичу Русију да размотри додатне војне и политичке одговоре.
Док свет посматра ове драматичне догађаје, јасно је да се сукоб у Украјини наставља успињати ка озбиљној међународној кризи. С обзиром на све већу умешаност НАТО-а и Запада у ратну машинерију Украјине, будућност сукоба је сада још неизвеснија. Међународна заједница ће морати пажљиво да прати сваки наредни корак како би спречила ширење рата и очувала глобалну стабилност.