Немачка министарка опрезна: ЕУ истражује испоруку дронова Русији преко Кине, последице су близу?
Савезна влада у Немачкој претпоставља да је Кина та која пружа помоћ дроновима у рату Русије против Украјине што ће, како је истакла министарка иностраних послова Аналена Бербок, имати последице.
- Агресорски рат Русије против Украјине је такође напад на слободу у Европи и утиче на суштинске интересе свих европских држава - истиче министарка.
Служба из ЕУ је раније потврдила да тренутно испитује да ли се у Кини производе беспилотне летелице за рат Русије, пише Билд.
- Примили смо извештаје од обавештајних извора о постојању фабрике у Кини која производи беспилотне летелице које се испоручују Русији и користе у рату против Украјине - рекао је званичник ЕУ.
Тренутно раде на утврђивању тога да ли постоји директна сарадња Кине и Русије у области војне опреме. Ако се то потврди, могле би бити уведене санкције.
Према дипломатама, производња дронова у Кини је заједнички пројекат Русије, Кине и Ирана. Кина је до сада одбацила те оптужбе.
ЕУ је већ увела санкције Ирану због испоруке дронова и балистичких ракета Русији. Међу погођенима је и иранска државна авио-компанија Иран Аир. На састанку министара спољних послова у понедељак требало би да буде одлучено о даљем пакету казнених мера против Ирана.
Подсетимо, милиони Украјинаца недељно јутро дочекали су уз звуке руских дронова и ракета. Био је то највећи руски напад од краја августа и први великих размера од завршетка америчких председничких избора. Након ових напада, амерички председник Џо Бајден дозволио је Украјини да с америчким ракетама АТАЦМС гађа циљеве далеко унутар Русије.
Новоизабрани председник САД Доналд Трамп је једном обећао да ће рат у Украјини решити за 24 сата, али 120 ракета и 90 дронова којима су Руси напали украјинску комуналну инфраструктуру показују да напори Русије да потчине Украјину остају непромењене. Војска можда користи воду, струју и гас, али је реалност да ће у случају нестанка комуналних услуга, најпогођенији бити цивили широм земље.