Да ли се поскупљење кафе одражава на њен квалитет? Једноставни кућни експерименти за проверу квалитета
У последње време, љубитељи кафе широм света суочавају се са значајним поскупљењем свог омиљеног напитка.
Због различитих глобалних изазова – од климатских промена, преко проблема са транспортом, до велике потражње која премашује понуду, од краја 2023. године, набавне цене арабике порасле су за чак 72%, док су цене робусте скочиле за невероватних 227%. Ови проценти не утичу само на цену у кафићима или маркетима. Самим тим што је тржиште кафе глобално угрожено, једнако је угрожен рад и малих и великих произвођача, који, како би опстали и успели да снабдеју домаће тржиште кафом, морају да прибегавају корекцији цена.
Питање је да ли ове глобалне промене и повећана потражња за кафом, која је надмашила понуду, утичу и на квалитет омиљеног напитка, да ли се сада више користе сурогати или је квалитет, ипак, остао непромењен. Хајде да истражимо.
Шта заправо пијемо?
Квалитет кафе зависи од многих фактора, укључујући врсту зрна (арабика или робуста), начин узгоја, складиштење и, на крају, пржење. Нажалост, раст цена у набавци понекад може резултирати смањењем квалитета. Да би произвођачи одржали конкурентност на тржишту, у неким случајевима прибегава се додавању сурогата – као што су наут, јечам, цикорија, жир или грашака – који обично не прате онај пун, богат укус праве кафе. Код великих произвођача то није случај јер им је квалитет кафе приоритет и постулат од ког не смеју да одступају.
Сурогате није лако препознати без одређеног знања или истраживања, али постоји неколико једноставних кућних експеримената које можете испробати како бисте проценили квалитет своје омиљене шољице.
Да ли сте знали да постоји једноставан експерименти, који ће вам открити какав је квалитет кафе коју пијете и који можете спровести и у кућним условима?
Експеримент са јодом:
За идентификацију сурогата у кафи (као што су јечам, раж, пшеница, јечмени слад, смоква, рогач, наут, соја) користи се такозвана јодна реакција, односно, хемијски познат податак да јод и скроб дају комплекс изразито плаве боје. За овај поступак су потребни: кафа, џезва, шоља, чаша, кашичица за мешање, сирће, вода, повидон јод.
Припрема:
Закувати кафу, сипати је у шољу и склонити пену, а потом оставити да се кафа охлади и талог слегне. Три супене кашике кафе сипати у чашу напуњену са 150-200 мл хладне водом и промешати. Додати 4 кафене кашичице сирћета и промешати, а потом уз мешање додати и повидон јод. Уколико је сурогат присутан, добијени раствор у чаши ће помодрети. Када сурогат није присутан, колико год да додате повидон јода, раствор ће остати браон боје.
Ови једноставни кућни експерименти помажу вам да проверите шта заправо пијете, без обзира на цену, осигуравајући да ваша кафа остане укусна и аутентична – баш онаква какву волите.
Прави одабир кафе можете направити још у маркету, тако што ћете обратите пажњу на етикете и произвођаче. Квалитетна кафа најчешће долази у паковањима са јасно назначеним пореклом и процентуалним уделом арабике или робусте, због чега је чиста кафа скупља. Производи са неодређеним називима или без ознаке о врсти кафе чешће садрже сурогате. Прецизније речено, потрошачи су заштићени Правилником о декларисању из 2022. године, који обавезује произвођаче да на амбалажи, на видљивом месту, наведу сурогате, уколико их производ садржи. Поред тога, потребно је навести и о којим је додацима реч. Уколико постоји траг сурогата, тај производ се не може декларисати као кафа, што је још један показатељ при куповини.