Путин у паници с разлогом: Овако изгледа застрашујуће америчко оружје у акцији - свет клизи у трећи светски рат, више ништа неће бити исто (ВИДЕО)
Администрација америчког председника Џоа Бајдена укинула је ограничења која су досад спречавала Украјину у коришћењу америчког оружја за нападе дубоко у руској територији, што представља значајну промену америчке политике у украјинско-руском сукобу.
Украјина планира да изведе своје прве далекометне нападе у надолазећим данима, рекли су извори, не откривајући детаље из сигурносних разлога. Први дубоки удари веројатно ће бити изведени помоћу ракета АТАЦМС, које имају домет и до 300 километара, према изворима.
А војни аналитичари су пре неколико месеци поделили снимке снимљене дроном на којима се види како у пракси изгледа када се америчким тактичким ракетним системима дугог домета (АТАЦМС) гађају руске трупе. Исечак је на Иксу поделио волонтер с ГеоЦонфирмед, ОСИНТ рачуном који геолоцира визуални садржај из руско-украјинског рата.
- Украјински напад АТАЦМС-а, с четири АТАЦМС-а, укључујући један неисправан, погодио је руско подручје за обуку у Можњакивки, Луханска Област. На темељу снимка губици ће бити значајни. 80 километара иза црте ратне линије - рекао је, делећи фотографије које показују учинак првог удара.
Претпоставља се да је у том нападу убијено више од 100 руских војника.
Видео је тада поделио и руски војни аналитичар Иан Матвев, који је проценио да се потенцијални губици крећу у десетинама.
- Руски званичници опет су извели војнике на обуку, да стоје у гомили поред камиона. Али су заборавили да осим кластера ХИМАРС, украјинске оружане снаге сада имају и кластер АТАЦМС, који лете још даље - написао је Матвеев и коментарисао да се догодио масакр руских војника.
Прво су стизали тајно
Сједињене Америчке Државе су у априлу почеле тајно да снабдевају Украјину пројектилима дугог домета АТАЦМС. Подсећања ради, већ је 17. априла тим ракетама гађана војна база Џанкој на анектираном Криму, који је око 165 километара удаљен од украјинске ратне линије.
Пројектили су, наводи BBC, били укључени у пакет војне помоћи Украјини вредан 300 милиона долара који је одобрен 12. марта, према извору Ројтерса који је желио да остане анониман. Није прецизирао колико је тачно пројектила послато. И, коначно, 24. априла Стејт Департмент потврдио је испоруку пројектила дугог домета Украјини.
- САД је послао у Украјину ракете дугог домета АТАЦМС које ће користити само на украјинској територији, односно неће њима смети да се гађа руска територија - саопштио је тада Стејт Департмент.
Додуше, ту су Американци мислили на међународно признате границе Украјине, а не на оно што Русија сматра својом територијом, попут Крима и Донбаса, које је прогласила својим подручјем.
Путинове претње
Русија је раније упозорила да ће корак према попуштању ограничења украјинске употребе америчког оружја сматрати великом ескалацијом.
Путин је пре нешто мање од месец дана рекао да Москва смишља различите начине одговора ако Сједињене Америчке Државе и њене савезнице у НАТО-у дозволе Украјини да употреби западно оружје дугог домета за ударе дубоко у Русији.
- (Руско министарство обране) размишља о томе како одговорити на могуће ударе дугог домета на руску територију, понудиће низ одговора - рекао је Путин новинару државне телевизије Павелу Зарубину.
На питање Путину јесу ли земље НАТО-а чуле његове претходне изјаве да би такав потез државе, које опскрбљују Кијев ракетама дугог домета, увукао у рат, Путин је рекао: "Нису ми ништа рекли о томе, али се надам да су чули. Јер, наравно, и ми ћемо морати да донесемо неке одлуке за себе".
Путин је рекао и да је мало рано говорити о томе како тачно, када и где ће Русија одговорити, али да ће Москва, ако буду одобрени удари дугог домета, морати да одговори примерено.
Шта је АТАЦМС?
АТАЦМС је далекодометни, високопрецизно вођени балистички ракетни систем, домета од 300 километара, који се може лансирати с мобилних платформи као што су лансери ракета ХИМАРС.
Ове ракете су дизајниране за нападе на стратешке циљеве као што су аеродроми, положаји ракета земља-ваздух, артиљеријске снаге, командне групе или комуникацијске тачке.
Што се тиче ракета, досежу висину лета између 50 и 65 километара. Ова висина омогућава ракетама да избегну већину одбрамбених система земља-ваздух, задржавајући притом прецизност неопходну за извођење напада.
Брзина ракете достиже 3.700 километара на сат, док је њена дужина четири метра. Тежина бојеве главе процењује се на 160 до 560 килограма.
Усмеравање ракете се врши путем навигације и уз помоћ ГПС система.
Ракета користи чврсто гориво, што је чини погодном у различитим окружењима, док се ослања на бојеву главу која генерише експлозију чији је интензитет еквивалентан експлозивној сили од 228 килограма ТНТ-а.
Копнене снаге Сједињених Америчких Држава поседују ову ракету од 1990. године, а систем је лансирао 450 ракета током инвазије на Ирак 2003. године, док је 560 ракета лансирано у неколико ратова током 2015. године.
У САД-у је доступан ограничен број АТАЦМС-а, јер је Локхед Мартин, компанија која га је развила, произвела само око 4.000 АТАЦМС-а од почетка производње, пише Ал Џазира.
Извор: Србија Данас/Јутарњи лист